Gələcək əməkdaşlq əlaqələri müzakirə edilmişdir.
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov aprelin 5-də Küveytin Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Səud Abdel Əziz əl-Roumi ilə görüşmüşdür.
Görüşdə Baş nazirin müavini cənab Əli Həsənov bütün sahələr üzrə ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlığın yaxşı əsaslar üzərində qurulduğunu, əlaqələrin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu, Küveytin beynəlxalq aləmdə Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəklədiyini diqqətə çatdıraraq münaqişə nəticəsində doğma ocaqlarından didərgin salınmış soydaşlarımızla bağlı Küveytin ölkəmizdə fəaliyyət göstərən Beynəlxalq İslam Xeyriyyə Təşkilatı «Asiya Müsəlmanları Komitəsi» beynəlxalq humanitar təşkilatının ölkəmizdə həyata keçirdikləri humanitar və inkişaf layihələrinə görə təşəkkürünü bildirmiş və bu sahədəki əməkdaşlığın mühüm önəm daşıdığını vurğulamışdır.
Görüşdə Baş nazirin müavini Əli Həsənov Küveyt dövlətinə etdiyi rəsmi səfərləri xatırlamış, son vaxtlar xüsusilə siyasi, iqtisadi, mədəni, təhsil sahələrində əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndiyini vurğulayaraq hökumətlərarası münasibətlərin bundan sonra da davam və inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini bildirdi.
Ölkəmizin müstəqillik əldə etdikdən sonra Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kimi ciddi bir problemlə üzləşdiyini, problemin həlli istiqamətində indiyədək heç bir irəliləyişə nail olunmadığını diqqətə çatdıran Əli Həsənov dünya birliyinin, beynəlxalq təşkilatların qəbul etdikləri qərarların icra mexanizminin olmamasından təəssüfləndiyini bildirmişdir. ATƏT-in Minsk qrupunun problemin həlli istiqamətində danışıqları isə heç bir nəticə verməyib. O, həmçinin diqqətə çatdırmışdır ki, Azərbaycan ərazisinin 20 faizini işğal edən Ermənistan milli-mədəni sərvətlərimizi talan edib, bütün infrastruktur dağıdılıb. Nə üçün BMT Təhlükəsizlik Şurası və digər beynəlxalq təşkilatların münaqişə ilə bağlı qəbul etdiyi qətnamə və qərarlar icra olunmur? Görünür burada din amili də rol oynayır.Azərbaycan Prezidenti dünya ölkələrinin prezidentlərinin iştirak etdiyi beynəlxalq tədbirlərdə həmişə müsəlman-islam ölkələrinin həmrəyliyinin vacibliyini vurğulayıb.Əgər bu gün dünyadakı konflikt zonalarının xəritəsinə nəzər salsaq görərik ki, bu problemlərdən daha çox ziyan çəkən müsəlman ölkələridir.Çox təəssüflər olsun ki, bəzi hallarda müsəlman ölkələrini də bir –birinə qarşı qoyurlar.
Görüşdə Əli Həsənov vurğulayıb ki, bu gün ölkəmiz Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə düzgün istiqamətdə irəliləyir və hər zaman da uğurlar əldə edir. Azərbaycan dünya üçün açıq, tolerant bir ölkədir. Burada bütün millətlərin, dinlərin nümayəndələri əmin-amanlıq şəraitində, bir ailə kimi yaşayırlar. Azərbaycan Prezidenti müstəqil siyasət həyata keçirir və bütün ölkələrlə əməkdaşlıq edir. Ancaq nə üçün bizim bu problem həll olunmur? Amma bilməlidirlər ki, haqq-ədalət gec-tez öz yerini tutacaq. Bu haqsızlığı törədənlər nə vaxtsa bununla rastlaşacaqlar.
Görüşdə Baş nazirin müavini deyib: Son günlər ərazilərimizi işğal altında saxlayan işğalçı ermənistan ordusu təmas xəttində yerləşən mövqelərimizə hücum çəkmişdir və bunun nəticəsində isə hərbiçilərimiz və mülki şəxslər həlak olmuşlar. Onların bu cür təxribatçı hərəkətlərini bir sıra ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar qəti şəkildə pisləyirlər.Hesab edirəm ki, beynəlxalq təşkilatlar erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxması ilə bağlı əməli, konkret işlər həyata keçirməlidir. Cənab Prezident Təhlükəsizlik Şurasının iclasında da bildirmişdir ki, aprelin 2-də təmas xəttində Ermənilərin təxribatçı hücumuna Azərbaycan ordusu layiqli cavab vermiş, böyük qələbə qazanmış və bundan sonrada düşmənin bütün təxribatları cavabsız qalmayacaqdır. Çünki Azərbaycan ordusu buna qadirdir. Ermənistan sülh istəmir. Ermənistan işğal edilmiş torpaqlardan çəkilmək istəmir və bütün səyləri ona yönəldib ki, status-kvonu maksimum saxlaya bilsin. Ermənistan bütün beynəlxalq normaları pozubdur.Cənab Prezident eyni zamanda bildirmişdi ki, biz məsələni sülh yolu ilə həll etmək istəyirik. Biz müharibə istəmirik. Biz istəmirik ki, qan tökülsün.
Səmimi qəbula və hərtərəfli məlumata görə minnətdarlığını bildirən diplomat ölkələrimiz arasındakı iqtisadi münasibətlərin gələcək illərdə də yüksələn xətlə inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirmişdir. Səfir eyni zamanda işğalçı Ermənistanın hücumları nəticəsində həlak olmuş insanlara görə təmsil etdiyi dövlət adından Azərbaycan xalqına başsağlığı vermiş, Ermənistanın təcavüzkar siyasətini qəti şəkildə pisləmiş və Küveyit dövlətinin hər zaman Azərbaycanın haqq işini dəstəklədiyini bildirmişdir.
Ölkəsinin Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə, azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, onların doğma ocaqlarına qaytarılmasına hər zaman xüsusi diqqət verdiyini deyən diplomat Azərbaycanda gedən sürətli iqtisadi inkişafı, Azərbaycan dövlətinin qısa müddətdə beynəlxalq aləmdə böyük nüfuz sahibi olmasını, qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirmiş, gələcəkdə də daha çox Küveyit iş adamlarını Azərbaycanda fəaliyyət göstərəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi və Azərbaycandakı diplomatik fəaliyyəti dövründə iki ölkə arasında münasibətlərin möhkəmləndirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini vurğuladı.

Further cooperation relations were discussed.
The Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Affairs of Refugees and IDPs, Chairman of the Republican Commission on International Humanitarian Assistance Mr. Ali Hasanov has met with Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Küveyit to Azerbaijan Səud Abdel Əziz əl-Roumi on April 8.
By emphasizing that our country has faced with a serious problem like Azerbaijan-Armenia, Nagorno-Karabakh conflict after gaining independence no progress has been achieved to solve the problem up to now Ali Hasanov has expressed his regret that there is lack of implementation mechanism of the decisions adopted by the world community and powerful organizations. He also emphasized that Armenia, which has occupied 20% of Azerbaijan lands, has plundered our national and cultural wealth and the entire infrastructure has been destroyed. Armenia ignores the resolutions and decisions adopted by the UN Security Council and other international organizations on the conflict. The talks of the OSCE Minsk Group for the resolution of problem have not yielded any results. Ali Hasanov stated that the President of Azerbaijan Republic carries out an independent policy and cooperates with all the countries. But why this problem is not resolved? No one responds to this question. But they should know that the justice will take its place sooner or later. The perpetrators of this injustice whenever will face with this problem.
At the meeting Deputy Prime Minister Mr. Ali Hasanov emphasized that the partnership on all fields between our countries has been based on good grounds, the relations have stepped to a new stage of development and Kuwait supports the just position of Azerbaijan in the international arena and thanked for the international humanitarian and development projects carried out in our country by "Asian Muslims Committee" international humanitarian organization of International Islamic Charitable Organization of Kuwait acting in our country related to our compatriots displaced from their native lands as a result of the conflict and expressed that the partnership in this area makes an important role.
At the meeting Deputy Prime Minister Ali Hasanov recalled his official visits to Kuwait, emphasized that the cooperation especially in political, economical, cultural, educational fields has been expanded recently and expressed his confidence that the intergovernmental relations will be also continued and developed after that.
Over the last ten years, Azerbaijan, quickly developing under the leadership of President Ilham Aliyev, has turned into one of the authoritative countries of the world. We are already recognized and accepted not as the oil and gas country, also as the country realizing global projects, accepting the important actions directed on the solution of universal problems. We can show as an example “Eurovision” song contest, First European Olympic Games held in Baku for the first time, international dialogue forums and many other similar events.
The Deputy Prime minister mentioned at the meeting: Aggressive Armenian armed forces which occupied our territories attacked on our positions in the line of contact at the recent days and as a result of this our armed forces and civilians were killed. Such kind of their acts of provocation is condemned by the several countries and international organizations. I think that, the international organizations should carry out practical, concrete works related to the withdrawal from the occupied Azerbaijani territories of Armenian armed forces. At the meeting of Security Council Mr. President also emphasized that the Azerbaijani army has decently responded to the provocative attack of Armenians in the line of contact on April 2 and gained a great victory. So after that all the provocations of the enemy will not remain unanswered.
Because Azerbaijani army is capable of it. Armenia doesn’t want peace and doesn’t want to be withdrawn from the occupied lands and its all efforts were directed to maintain status quo to the maximum. Armenia has violated all international norms. At the same time Mr. President mentioned: “We want to solve the problem peacefully. We don’t want war and bloodshed.” Expressing his gratitude for the warm welcome and comprehensive information, diplomat expressed his confidence that the economic relations between our countries will be continue to grow in the coming years. At the same time the ambassador also offered condolences to the Azerbaijani people on behalf of the state represented by him for the people who were killed as a result of aggressor Armenia’s attacks, strongly condemned the aggressive policy of Armenia and expressed that Kuwait always supports just cause of Azerbaijan. The diplomat emphasized that his country has always paid special attention to the settlement of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, improvement of living conditions of Azerbaijani refugees and internally displaced persons and returning back of them to their native lands. At the same time he highly appreciated the works carried out for the rapid economic improvement in Azerbaijan, having a great reputation of Azerbaijan government in the international arena in a short period and the improvement of social conditions of the refugees and internally displaced persons and expressed his hope that more businessmen from Kuwait will operate in Azerbaijan in the future and he emphasized that he will make every effort for the strengthening of the relations between two countries during his diplomatic activity in Azerbaijan.