Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin yeni təyin edilmiş rəhbəri ilə gələcək əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə edilmişdir.
19 Fevral, 2016
Baş nazirin müavini, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov fevralın 18-də Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin yeni təyin edilmiş rəhbəri Xanım Elena Silvia Marisa Ajmone Sessera və sabiq rəhbəri xanım Deniz Duranı qəbul etmişdir.
Görüşdə xanım Elena Ajmone Sesseranı bu təyinatı münasibətilə təbrik edən Əli Həsənov ona Azərbaycandakı fəaliyyətində uğurlar arzulamaqla yanaşı, bu təyinatın Azərbaycanla Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi arasındakı əlaqələrin inkişafında mühüm önəm daşıyacağına əminliyini ifadə etmişdir.
Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin mandatına uyğun fəaliyyəti ilə bağlı cari və perspektiv məsələlərin müzakirə olunduğu görüşdə həmçinin BQXK ilə Azərbaycan hökuməti, eləcə də digər tərəfdaşlar arasındakı qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrindən də danışılmış, bu qurumun həyata keçirdiyi layihələri, onların icra mexanizmi və digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Görüşdə Baş nazirin müavini Əli Həsənov bildirib ki, Azərbaycan dünyanın diqqət mərkəzindədir. Son 12 ildə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan sürətlə inkişaf edib və dünyanın nüfuzlu ölkələrindən birinə çevrilib. Azərbaycan iqtisadiyyatı dünyada ən sürətlə inkişaf edən iqtisadiyyatlardan biridir. Ümumi daxili məhsulun artım templərinə görə son beş ildə ölkəmiz dünyada öncül mövqedədir. Müxtəlif xalqların və millətlərin mehriban şəraitdə yaşadığı Azərbaycandakı mövcud tolerantlıq dünyaya nümunə göstərilir. Ölkəmizin müstəqil siyasət yürütdüyünü deyən Baş nazirin müavini bildirib ki, bu gün Azərbaycanı qlobal layihələri reallaşdıran, bəşəri problemlərin həllinə yönəlmiş mühüm təbdirlərə ev sahibliyi edən bir ölkə kimi tanıyır və qəbul edirlər. Buna misal olaraq, “Eurovision” mahnı müsabiqəsini, ilk dəfə Bakıda keçirilən birinci Avropa Oyunlarını, beynəlxalq forumları və bu qəbildən olan digər çoxsaylı tədbirləri göstərmək olar.
Əli Həsənov qonaqlara Azərbaycan reallıqları, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi, ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında da geniş məlumat verib.Ölkəmizin müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kimi ciddi bir problemlə üzləşdiyini, münaqişənin həlli istiqamətində indiyədək heç bir irəliləyişə nail olunmadığını diqqətə çatdıran Əli Həsənov dünya birliyinin, güclü dövlətlərin işğalçı Ermənistana təsir və təzyiq imkanlarından istifadə etməməsindən, haqqın, ədalətin bərpasına göz yummasından təəssüfləndiyini, bütün bunlardan isə 1 milyon 200 min soydaşımızın əziyyət çəkdiyini bildirib.
Baş nazirin müavini vurğulayıb ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması ilə bağlı dörd qətnamə qəbul edib. Ermənistanın təcavüzkar siyasəti ATƏT, AŞPA, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə də pislənilib. Təəssüf ki, bu qərar və qətnamələr hələ də kağız üzərində qalır. Beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinə məhəl qoymayan Ermənistan işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində qanunsuz fəaliyyətini davam etdirir. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin dinc vasitələrlə nizama salınması üçün yaradılmış ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri bu məsələ ilə məşğul olurlar, ancaq onların fəaliyyətinin heç bir nəticəsi yoxdur. Bunun başlıca səbəbi Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi və münaqişəni dondurulmuş vəziyyətdə saxlamaq cəhdləridir.
Əli Həsənov həmçinin diqqətə çatdırmışdır ki, bu vəziyyət bütövlükdə region üçün çox təhlükəlidir. Ona görə də münaqişənin həlli ilə uzun müddət məşğul olan beynəlxalq qurumlar, ATƏT-in Minsk qrupunda təmsil olunan dünyanın aparıcı dövlətləri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etməli, regionda sülhün, ədalətin bərpa olunmasına nail olmalıdırlar.
Qəbulda Ermənistan silahlı birləşmələri tərəfindən işğal edilmiş Kəlbəcər rayonunda öz doğma yurdularını və ata-analarının məzarını ziyarət edərkən ermənilər tərəfindən girov götürülmüş, sonra isə separatçı Dağlıq Qarabağ rejiminin «məhkəməsinin qərarı ilə» barələrində «hökm» çıxarılmış azərbaycanlı mülki şəxslər Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevlə və onların bu günkü durumları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılmış, işğalçı ölkənin bu barədə tutduğu mövqe Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquq normalarına saymazlıq, onları kobud şəkildə pozmaq və ciddi özbaşınalıq kimi dəyərləndirilmişdir. Əli Həsənov eyni zamanda Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin öz yaxınları ilə telefon və skype vasitəsi ilə canlı əlaqənin yaradılmasını bir daha qonaqların diqqətinə çatdırmış, bu məsələnin Cenevrədə təşkilatın prezidenti Peter Maurer ilə müzakirə etdiyini və bunun tezliklə həyata keçirilməsini tələb etmişdir.
Görüşdə Baş nazirin müavini Əli Həsənov qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində Prezident İlham Əliyev və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən görülmüş işlərdən də danışmışdır. O həmçinin diqqətə çatdırmışdır ki, bu günlərdə Londonda “Suriyaya və regiona dəstək” konfransında cənab Prezident bildirmişdir ki, qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllində bizim ölkənin çox böyük təcrübəsi var və biz bu təcrübəni digər ölkələrlə paylaşa bilərik. “Münhen Təhlükəsizlik Konfransında” Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev Ermənistan nümayəndəsinə layiqli cavab verməklə bir daha erməni diasporunun iç üzünü açıb Avropaya göstərdi.
BMT-nin Qaçqınlar üzrə sabiq Ali Komissarı Antonio Quterreş də Azərbaycan hökumətinin qaçqın və məcburi köçkünlərlə bağlı gördüyü işləri bütün dünya üçün nümunə göstərmişdir.
Baş nazirin müavini münaqişə nəticəsində doğma torpaqlarından didərgin düşmüş məcburi köçkünlər üçün Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən həyata keçirilmiş humanitar proqramları da yüksək qiymətləndirmiş və Azərbaycan Hökuməti tərəfindən təşkilatın azad və şəffaf fəaliyyət göstərməsi üçün hər cür şərait yaradıldığını diqqətə çatdırmışdır.
Ətraflı məlumata görə minnətdarlığını bildirən qonaq Azərbaycan hökumətinin qaçqın və məcburi köçkünlərlə bağlı gördüyü işləri yüksək qiymətləndirmiş, ölkəmizdə baş verən inkişaf və tərəqqinin göz qabağında olduğunu diqqətə çatdırmışdır. O həmçinin ölkəmizdəki fəaliyyətlərinə verdiyi dəstəyə görə Azərbaycan hökumətinə minnətdarlığını bildirməklə yanaşı bunun BQXK-nın dünyanın müxtəlif ölkələrindəki humanitar fəaliyyətinin dəstəklənməsi üçün də mühüm önəm daşıdığını qeyd etmişdir.

Head of State Committee for Refugees and IDPs meets new ICRC country representative
Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee for Work with Refugees and IDPs Ali Hasanov has met Elena Ajmone Sessera, the new head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) delegation in Azerbaijan and the ex-head of the ICRC office in Azerbaijan, Denise Duran.
Congratulating Elena Ajmone Sessera on her new appointment, Ali Hasanov said her mission would be successful in development of relations between Azerbaijan and ICRC.
The sides had comprehensive exchange of views on versatile questions, in particular, the Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, its history, the plight of refugees and IDPs in the country.
They held discussions regarding the release of Azerbaijanis Shahbaz Guliyev and Dilgam Asgarov, who were groundlessly taken hostage by the Armenian Armed Forces in Kalbajar region. Ali Hasanov in particular, said: “I have recently attended an international event in Geneva, where I met with the ICRC president solely for the issue of our hostages. I discussed the issue with him and he promised to step up efforts for it. I asked ICRC president to organize online communication between Dilgam and Shahbaz and their family members on Skype. Necessary work is underway to organize communication between the hostages and their family member”.
In a meeting in which current and perspective issues were discussed regarding the activity according to the mandate of Azerbaijan Delegation of International Committee of the Red Cross, mutual cooperation between ICRC and the Azerbaijan government as well as other partners were also talked over, views were exchanged regarding the projects carried out by this organization along front line. At the meeting Ali Hasanov has stated that Azerbaijan is in the spotlight of the world.
Over the past 12 years, Azerbaijan has developed rapidly and become one of the world's leading countries under the leadership of President Ilham Aliyev. Azerbaijan economy is one of the fastest growing economies in the world. Our country is in the leading position in the world over the past five years, according to the growth rate of gross domestic product. Current tolerance in Azerbaijan living various people and nations in friendly atmosphere are cited as examples to the world.
The Deputy Prime Minister saying our country is pursuing an independent policy emphasized that now Azerbaijan is in the centre of attention in the world. Today, we are not recognized as a country of oil and gas, but as a country realizing global projects and hosting essential events towards the solution of universal problems. We can show as an example “Eurovision” song contest, First European Olympic Games held in Baku for the first time, international dialogue forums and many other similar events. Ali Hasanov gave detailed information to the guests about Azerbaijani realities, Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, the history of the problem and the status of refugees and internally displaced persons in our country. Noting that our country has faced with a serious problem as the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict after the restoration of independence and no progress has been able to achieve for settlement of the conflict till now, Ali Hasanov has mentioned that he expressed his regret that world community and powerful countries does not take advantage of influence and pressure to aggressor Armenia and shut their eyes to the restoration of justice and 1 million 200 thousand of our compatriots are suffering from all of them.
Deputy Prime Minister has stressed that UN Security Council has adopted four resolutions on the liberation of the occupied territories of Azerbaijan and the return of refugees and internally displaced persons to their native lands. Armenia's aggressive policy has also been condemned in the decisions and resolutions adopted by OSCE, PACE, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement and other international organizations. Unfortunately, these decisions and resolutions are still on paper. Ignoring the demands of the international community, Armenia continues its illegal activities in the occupied territories of Azerbaijan.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group which was created for the peaceful settlement of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, regularly deal with this issue, but there is no consequence of their activities. Main reason for this is Armenia's non-constructive position and attempts to keep the conflict in a frozen situation. Ali Hasanov has also noted that this situation is very dangerous for the whole region. Therefore, international organizations dealing with the solution of the conflict for a long time and the leading countries of the world represented in the OSCE Minsk Group should ensure the territorial integrity of Azerbaijan and should be able to achieve the restoration of peace and justice in the region. Unless, these states should step aside and Azerbaijan and Armenia must solve this problem by themselves alone. Because these people have lived in the neighborhood for 200 years and they should live hereafter.
Expressing gratitude for detailed information, the new head of the ICRC delegation highly appreciated the works to alleviate the plight of refugees and IDPs in the country, the development and progress she watched here.