Marqot Vallström:Azərbaycanın qaçqınlarla bağlı təcrübəsinin öyrənilməsi İsveç üçün önəmlidir
İsveç Avropada adambaşına düşən qaçqınların sayına görə birinci yerdədir. Bu ölkəyə pənah gətirən qaçqınların əksəriyyəti valideynləri olmayan uşaqlardır. Onların təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə olan problemlərinin həlli bizə müəyyən çətinliklər yaradır. Ona görə də Azərbaycanın bu sahədəki təcrübəsi bizim üçün çox önəmlidir. Bizə maraqlıdır, Azərbaycan bu problemlərin öhdəsindən necə gəlib? Bu sahədə bizim sizdən öyrənəcəyimiz çox şey var.
Bu fikirləri ölkəmizdə səfərdə olan İsveç Krallığının xarici işlər naziri xanım Marqot Vallström fevralın 9-da Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov ilə görüşdə bildirib.
Baş nazirin müavini Əli Həsənov Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Londonda keçirilən “Suriyaya və regiona dəstək” konfransındakı çıxışını xatırladaraq deyib ki, dövlətimizin başçısının bu konfransda da qeyd etdiyi kimi, 1994-cü ildə Azərbaycan ilə Ermənistan arasında atəşkəs barədə razılığın əldə olunması ölkəmizə inkişaf etmək imkanı verdi. Eyni zamanda, qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin mərhələli şəkildə həllinə başlanıldı. Bu gün demək olar ki, biz 250 min qaçqını lazımi ev şəraiti ilə təmin edə bildik. Bizdə qaçqınlar da daxil olmaqla 100 faiz savadlılıq səviyyəsi var. On il bundan əvvəl qaçqınların təxminən 70 faizi yoxsulluq şəraitində yaşayırdı. İndi isə qaçqınlar arasında yoxsulluq səviyyəsi yalnız 12 faiz təşkil edir.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi barədə qonağa məlumat verən Komitə sədri bildirib ki, son 200 ildə Cənubi Qafqaz regionunda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar bir neçə dəfə öz əzəli yurdlarından zorla köçürülməyə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalıblar.
Baş nazirin müavini Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin – Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 inzibati rayonun işğal olunduğunu, 1 milyondan artıq soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini söyləyib. Əli Həsənov deyib ki, bu gün təxminən 10 milyon əhalisi olan Azərbaycanın 1 milyon 200 min qaçqın və məcburi köçkünü var. Münaqişənin həlli ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən dörd qətnamə qəbul edilib. Həmçinin ATƏT, Avropa Şurası Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı qərar və qətnamələr qəbul ediblər. Amma bütün bunlara baxmayaraq 24 ildir ki, münaqişə həllini tapmır. Bu, ədalətsizlikdir.
Baş nazirin müavini qeyd edib ki, bütün bunlara baxmayaraq, Azərbaycan və Ermənistan xalqları düşmən deyillər. Amma dünyaya yayırlar ki, guya bizim xalqlar arasında düşmənçilik var. Bu, belə deyil. Bunu da yayan 200 ildir mövcud olan erməni diasporudur. Biz hər kəsi ölkəmizə dəvət etməklə çox düzgün yol seçmişik. Məqsəd odur ki, ölkəmizə gələnlər əsl reallıqları öz gözləri ilə görsünlər. Artıq biz bu yolun müsbət nəticələrini də görməkdəyik. “Bir daha deyirəm, bu xalqlar arasında düşmənçilik yoxdur. Biz 200 il birgə yaşamışıq”, - deyə Əli Həsənov vurğulayıb.
Komitə sədri əlavə edib ki, bu gün Azərbaycan dünya üçün açıq, tolerant bir ölkədir. Burada bütün millətlərin, dinlərin nümayəndələri əmin-amanlıq şəraitində, bir ailə kimi yaşayırlar, onların öz ibadət yerləri var. Bakıda kilsələr, sinaqoqlar fəaliyyət göstərir. Hətta Bakıda erməni kilsəsi də qorunub saxlanılıb. Son beş ildə ölkəmizdə üç dəfə dinlər və mədəniyyətlərarası beynəlxalq konfranslar keçirilib. Bu tədbirlərdə 160-dək ölkənin dini rəhbərləri iştirak edib. Məhz buna görə də Prezident İlham Əliyev bu ili Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan edib. Ərazimizin işğal olunmasına baxmayaraq, Azərbaycan MDB məkanında ən sabit, təhlükəsiz bir ölkədir. Bu gün Azərbaycan bəşəri problemlərin həllinə yönəlmiş mühüm tədbirlərə ev sahibliyi edən bir ölkə kimi tanınır və qəbul edilir. Bu yaxınlarda ölkəmizdə BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumu keçiriləcək. Həmçinin “Eurovision” mahnı müsabiqəsi, birinci Avropa Oyunları kimi mühüm tədbirlər də ölkəmizdə təşkil olunub.
Azərbaycan-İsveç münasibətlərinə toxunan Baş nazirin müavini qeyd edib ki, ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi çox vacibdir. Bu isə yalnız birgə əməkdaşlıqla mümkündür. Eyni zamanda, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər də münasibətlərimizin inkişafına öz töhfəsini verəcək. Əli Həsənov İsveç ictimaiyyətində Azərbaycanla bağlı düzgün məlumatlandırma aparılmasının önəmini qeyd edib.
Nazir Marqot Vallström Bakı kimi gözəl bir şəhərdə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib. O deyib: “Biz Azərbaycanın dostu kimi buradayıq. Səfərin əsas məqsədi gələcək əməkdaşlığımızı daha da genişləndirmək və bununla bağlı mövcud potensialı öyrənməkdir”.

Swedish FM: Studying Azerbaijan’s experience in dealing with refugee problems is important
Swedish Foreign Minister Margot Wallstrom has said her country attaches particular importance to studying Azerbaijan`s experience in tackling problems of refugees.
“Sweden ranks first in Europe for the number of refugees per capita. Majority of refugees who seek refuge in the country are children without parents. Dealing with their problems in education, healthcare and other areas creates some challenges. That’s why Azerbaijan’s experience in this field is very important for us,” she told Azerbaijani Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs Ali Hasanov as they met on the second day of her visit to Baku. “We are curious how Azerbaijan managed to have coped with those problems. We have a lot to learn from you in this area,” she said.
Deputy Prime Minister highlighted the causes and consequences of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict. “As a result of the military aggression of the Armenian armed forces 20 percent of Azerbaijani territories were occupied. Having nearly 10 million population, Azerbaijan has 1.2 million refugees and IDPs.” “UN Security Council adopted four resolutions on the settlement of the conflict. OSCE, Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Organization of Islamic Cooperation also adopted resolutions on the dispute. However, despite all this the conflict has not been solved for 24 years. This is unfair.”
Hasanov said that today Azerbaijan is an open and tolerant country. “Representatives of all the nations and religions are living peacefully, as a single family here. They have their own places of worship. There are churches, synagogues in Baku. Even an Armenian church is preserved. During the last five years the country has hosted international religious and intercultural conferences. Religious leaders of 160 countries have attended these events. That is why President Ilham Aliyev announced 2016 the year of multiculturalism in Azerbaijan.”
“Despite the fact that our lands are occupied, Azerbaijan is the most stable and safe country in the CIS region. Today Azerbaijan is recognized as a country that is hosting important international events addressing global problems. The 7th Global Forum of UN Alliance of Civilizations will soon be held in the country. Azerbaijan also hosted such high-profile events like Eurovision song contest and the first European Games.”
The Deputy Prime Minister expressed that, the achievements of our country would be even greater if our lands have not been occupied and if we haven’t faced with refugees and internally displaced persons problem. Today the European countries are helpless in front of 600-700 thousands of refugees. Let’s think which problems the refugees face in those countries. All the rights of these people have been completely violated, but Europe wants to give a democracy lesson to us. Then how does Azerbaijan with a population of 10 million overcome with 1 million 200 thousand refugees and internally displaced persons? The works done by the President of Azerbaijan in this direction is an example for the whole world.
Over the last ten years, Azerbaijan, quickly developing under the leadership of President Ilham Aliyev, has turned into one of the authoritative countries of the world. We are already recognized and accepted not as the oil and gas country, also as the country realizing global projects, accepting the important actions directed on the solution of universal problems.
Touching upon Azerbaijani-Swedish relations, the Deputy Prime Minister noted that it is “very important to develop these ties”. “And this is possible only through partnership. At the same time, high level reciprocal visits will stimulate the progress of these relations.” Hasanov stressed the importance of increasing the Swedish society`s awareness of Azerbaijan`s realities.