Baş nazirin müavini Əli Həsənov Zəngilan, Qubadlı və Şuşa rayonları ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb
29 Yanvar, 2016
Yanvarın 29-da Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov Zəngilan, Qubadlı və Şuşa rayonları ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb.
Əli Həsənov bu görüşün dövlətimizin başçısının tapşırığına əsasən təşkil olunduğunu deyib. Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilmiş müşavirələrdə qarşıya qoyduğu vəzifələrdən və onların yerinə yetirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
Son illər dünyada yaşanan siyasi-iqtisadi böhranlara diqqət çəkən Baş nazirin müavini qeyd edib ki, ötən il mövcud münaqişələrin həllində heç bir irəliləyiş olmayıb, əksinə, yeni münaqişə ocaqları yaranıb, qaçqın və miqrantların sayı artıb. Əli Həsənov deyib: “Dünyada bu böhran 2008-ci ildən başlayıb. Fikir verin, Prezident İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi uğurlu siyasət Azərbaycanı yeddi il bu böhrandan qoruyub saxladı. Bu müddət ərzində bütün lazımı tədbirlər görüldü və Azərbaycan böhrandan kənarda qalmaqla bərabər, həm də sürətlə inkişaf etdi. Prezident İlham Əliyevin Nazirlər Kabinetinin 2015-ci ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclasında da qeyd etdiyi kimi, ötən il nəzərdə tutulan bütün sosial proqramlar icra edilib, ümumi daxili məhsul 1 faizdən çox, sənaye istehsalı 2,4 faiz, qeyri-neft sənayesi isə 8,4 faiz artıb”.
Komitə sədri vurğulayıb ki, ulu öndər Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi strategiyanın Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla icra edilməsi nəticəsində bu gün Azərbaycan dünyada söz sahibinə çevrilib. Artıq Azərbaycan bütün dünyada tanınır, ölkəmizlə hesablaşırlar. Son on iki ildə ölkəmizdə 25 elektrik stansiyası tikilib, bu gün şəhərlərin 90 faizi, rayonların isə 80 faizi təbii qazla təmin olunub. Həmin müddətdə 10 min kilometrdən çox magistral yollar çəkilib, 650 min insan içməli su ilə təmin edilib.
Prezident İlham Əliyevin məcburi köçkünlərə diqqət və qayğısından danışan Əli Həsənov vurğulayıb ki, qaçqın və məcburi köçkünlər üçün son 12 ildə respublikanın 30-dan çox şəhər və rayonunda bütün sosial-texniki infrastruktura malik 89 müasir qəsəbə və çoxmərtəbəli binalardan ibarət yaşayış kompleksləri salınıb. Bu yaşayış məntəqələrində 150 ümumtəhsil, 7 musiqi və incəsənət məktəbi, 1 mədəniyyət sarayı, 50 mədəniyyət mərkəzi, 59 uşaq bağçası, 58 tibb məntəqəsi və 2 olimpiya idman kompleksi tikilib. İndiyədək 49 min qaçqın və məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılıb.
Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev daim məcburi köçkünlərlə görüşür və onların problemləri ilə maraqlanır. Dövlətimizin başçısı 2004-2015-ci illərdə məcburi köçkünlərlə yeni salınan yaşayış qəsəbələrində 30 görüş keçirib. Bu ənənə 2015-ci ildə də davam etdirilib.
Əli Həsənov, həmçinin qeyd edib ki, İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun xətti ilə 286 məcburi köçkün sahibkarlıq subyektinin investisiya layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 5 milyon manat güzəştli kredit verilib. Nəticədə 356 yeni iş yeri yaradılıb. Həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində məcburi köçkünlər arasında yoxsulluq həddi son 12 ildə 75 faizdən 12 faizədək azalıb.
Baş nazirin müavini Prezident İlham Əliyevin 2016-cı ildə iqtisadi inkişaf templərini təmin edilməsi istiqamətində mühüm tapşırıqlar verdiyini bildirərək deyib: “Dövlətimizin başçısının qeyd etdiyi kimi, 2016-cı il ciddi iqtisadi islahatlar ili olacaq. Manatın məzənnəsinin aşağı düşməsindən istifadə edən bəzi işbazlar müxtəlif ərzaq məhsullarında qiymətləri süni şəkildə qaldırmağa cəhd göstərdirlər. Bunun qarşısı dərhal alındı, təsirli tədbirlər görüldü. Həmçinin dövlətimizin başçısının sərancamları ilə bu il maaşlar, pensiyalar, sosial müavinətlər artırılıb. Bundan əlavə, bank sektorunda ciddi islahatlar aparılır. Eyni zamanda, insanlarda banklara olan etimadı bərpa etmək üçün əmanətlərin sığortalanması ilə bağlı ciddi addımlar atılıb”.
Komitə sədri vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin çıxışlarında yer alan ən mühüm məsələlərdən biri də biznes mühitinin yaradılması ilə bağlıdır. Dövlətimizin başçısı sahibkarlara kömək göstərilməsi, iş adamlarına qarşı maneçiliklərin aradan qaldırılması ilə bağlı ciddi tapşırıqlar verib. Ümumiyyətlə, qarşıya qoyulan əsas vəzifə qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi, neftdən asılılığın tam aradan qaldırılmasıdır. Eyni zamanda, ixracyömünlü məhsulların istehsalına da xüsusi diqqət ayrılmalıdır.
Əli Həsənov qeyd edib ki, dövlətimizin başçısı məmurların qarşısında da ciddi vəzifələr qoyub. Dövlət məmurları vətəndaşlarla münasibətdə daha qayğıkeş olmalı, onların problemlərinin qanun çərçivəsində həllinə kömək göstərməlidirlər.
Baş nazirin müavini bütün istiqamətlərdə görülən qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində böhranın ölkə əhalisinə ziyan vurmayacağını diqqətə çatdıraraq deyib: “Sadəcə, Prezident İlham Əliyevin biz vəzifəli şəxslərin qarşısında qoyduğu bu işlərlə ciddi məşğul olmalıyıq ki, vətəndaşlarımız əziyyət çəkməsinlər, onların problemləri həllini tapsın. Atılan bütün addımlar əhalinin rifah halının daha da yaxşılaşmasına xidmət edir. Bu gün Azərbaycanda xalqla dövlət arasında güclü birlik var”.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll olunmamasının bəzi qüvvələrin maraqlarına xidmət etdiyini deyən Əli Həsənov bildirib ki, bu problemin həllində Azərbaycan xalqının, o cümlədən məcburi köçkünlərin yeganə ümid yeri Prezident İlham Əliyevdir.
Milli Məclisin deputatı Flora Qasımova çıxış edərək məcburi köçkünlərə göstərilən diqqət və qayğıdan danışıb. Qeyd edib ki, son 12 ildə qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olub.
Çıxış edən Şuşa rayonundan məcburi köçkün Məhəməd Hacıyev, Qubadlı rayonundan məcburi köçkün Təranə Şahmuradova, Füzuli rayonundan məcburi köçkün Natiq Süleymanzadə və başqaları dövlətimizin başçısının dünyada baş verən qlobal maliyyə böhranına baxmayaraq, əhalinin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və digər antiböhran tədbirlərindən razılıqlarını bildiriblər.
Baş nazirin müavini Zəngilan, Qubadlı və Şuşa rayonlarından olan məcburi köçkünlərin problemləri ilə maraqlanıb, onların suallarını cavablandırıb.

Deputy Prime Minister Ali Hasanov met with the public representatives of Zangilan, Gubadli and Shusha regions
Mətbuat xidmətinin məlumatı 29 January, 2016
On January 29, The Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov met with the public representatives of Zangilan, Gubadli and Shusha regions. Ali Hasanov stated that this meeting was organized according to the instructions of the President. He spoke about the duties put forward in the consultations held under the chairmanship of The President Ilham Aliyev and the works done for the implementation of them. Pointing out the political and economical crises in the world in recent years Deputy Prime Minister stated that, there was no progress in the resolution of current conflicts in the last year and on the contrary the new conflict zones were arisen and the numbers of the refugees and migrants increased. Ali Hasanov mentioned that, “This conflict in the world was started since 2008. Let’s pay attention that, this successful policy determined by the President Ilham Aliyev preserved Azerbaijan from the crisis for seven years. During this period, all the necessary measures were taken and Azerbaijan remained outside of the crisis and as well as developed rapidly. Talking about the attention and care for the internally displaced persons by the President Ilham Aliyev, Ali Hasanov emphasized that, residential complexes consisting of 89 modern settlements and high-rise buildings having all the social and technical infrastructure in more than 30 cities and regions of the Republic for the refugees and internally displaced persons were built. 150 secondary schools, 7 music and art schools, 1 cultural palace, 50 cultural centers, 59 kindergartens, 58 medical centres and 2 Olympic sport complexes were built in these residential areas. Housing and living conditions of the families of 49 thousand refugees and internally displaced persons were improved up to now. It was stated that, the President Ilham Aliyev regularly meet with the internally displaced persons and is dealing with their problems. Our President held 30 meetings with the internally displaced persons in the newly built residential settlements in the years of 2004-2015. This tradition was also continued in 2015. Ali Hasanov stated that our President has also set the serious tasks in front of the officials. State officials should be more careful in dealing with citizens and should provide assistance to solve their problems under the law. Deputy Prime Minister emphasized that the crisis will not damage the population as a result of the preventive measures done in the all areas and stated that: “We only should deal with these issues put in front of us-public officials by the President Ilham Aliyev in order to prevent our citizens suffering from the fact and to settle their problems. All the steps taken serve the further improvement of people's welfare. Today there is a unity between the people and the state in Azerbaijan.” Highlighting that the failure of the settlement of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Garabagh conflict serves the interests of some forces, Ali Hasanov mentioned that the only hope for the settlement of this problem of Azerbaijani people and as well as the internally displaced persons is the President Ilham Aliyev. Emphasizing the fact that the failure of resolution of number one problem of our country Armenia-Azerbaijan, Nagorno Garabakh conflict serves to the interests of some forces, A.Hasanov stated that we should rely on ourselves and our own strength and the only hope for the resolution of the problem of Azerbaijani people as well as internally displaced persons is the President of every Azerbaijani Mr. Ilham Aliyev! Deputy Prime Minister noted that Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) demonstrated that it is in the position of double standards once again while the important resolution exposing the aggressive policy of Armenia in these days was discussed in PACE winter session in Strasbourg. With this manner it is considered that PACE go against its decisions adopted on the occupation of Azerbaijani lands by the Armenia as well as the UN resolutions, decisions and resolutions of European Parliament and OSCE Parliamentary Assembly. Of course, the inactivity of OSCE Minsk Group also manifested itself here. In addition, OSCE Minsk Group didn’t exert any pressure on the aggressors for the fair solution of the conflict. Deputy of the National Assembly Flora Gasimova made a speech and talked about the attention and care rendered for the internally displaced persons. She stated that, the settlement of social problems of the refugees and internally displaced persons in the last 12 years was one of the priorities of state policy. Making speech IDP from Shusha region Mahammad Hajiyev, IDP from Gubadli region Tarana Shahmuradova, IDP from Fuzuli region Natig Suleymanzade and others expressed their satisfaction about the improvement of the social status of the population by President of Azerbaijan Republic and other anti-crisis measures in spite of the global financial crisis. Deputy Prime Minister was interested in the problems of internally displaced persons from Zangilan, Gubadli and Shusha regions and answered their questions.