Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə direktoru ilə görüş keçirilib
Baş nazirin müavini, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov oktyabrın 12-də Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə direktoru Patrik Vial, onun müavini Severin Şappa və Azərbaycandakı nümayəndəliyin rəhbəri xanım Deniz Duranı qəbul etmişdir.
Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin mandatına uyğun fəaliyyəti ilə bağlı cari və perspektiv məsələlərin müzakirə olunduğu görüşdə həmçinin BQXK ilə Azərbaycan hökuməti, eləcə də digər tərəfdaşlar arasındakı qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrindən də danışılmış, bu qurumun cəbhə xətti boyunca həyata keçirdiyi layihələri, onların icra mexanizmi və digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Görüşdə Baş nazirin müavini Əli Həsənov bildirib ki, Azərbaycan dünyanın diqqət mərkəzindədir. Son 10 ildə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan sürətlə inkişaf edib və dünyanın nüfuzlu ölkələrindən birinə çevrilib. Azərbaycan iqtisadiyyatı dünyada ən sürətlə inkişaf edən iqtisadiyyatlardan biridir. Ümumi daxili məhsulun artım templərinə görə son beş ildə ölkəmiz dünyada öncül mövqedədir. Müxtəlif xalqların və millətlərin mehriban şəraitdə yaşadığı Azərbaycandakı mövcud tolerantlıq dünyaya nümunə göstərilir.
Ölkəmizin müstəqil siyasət yürütdüyünü deyən Baş nazirin müavini bildirib ki, bu gün Azərbaycan dünyanın maraq dairəsindədir. Artıq bu gün bizi neft-qaz ölkəsi kimi yox, qlobal layihələri reallaşdıran, bəşəri problemlərin həllinə yönəlmiş mühüm təbdirlərə ev sahibliyi edən bir ölkə kimi tanıyır və qəbul edirlər. Buna misal olaraq, “Eurovision” mahnı müsabiqəsini, ilk dəfə Bakıda keçirilən birinci Avropa Oyunlarını, beynəlxalq forumları və bu qəbildən olan digər çoxsaylı tədbirləri göstərmək olar.
Əli Həsənov qonaqlara Azərbaycan reallıqları, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi, ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında da geniş məlumat verib.
Ölkəmizin müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kimi ciddi bir problemlə üzləşdiyini, münaqişənin həlli istiqamətində indiyədək heç bir irəliləyişə nail olunmadığını diqqətə çatdıran Əli Həsənov dünya birliyinin, güclü dövlətlərin işğalçı Ermənistana təsir və təzyiq imkanlarından istifadə etməməsindən, haqqın, ədalətin bərpasına göz yummasından təəssüfləndiyini, bütün bunlardan isə 1 milyon 200 min soydaşımızın əziyyət çəkdiyini bildirib.
Baş nazirin müavini vurğulayıb ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması ilə bağlı dörd qətnamə qəbul edib. Ermənistanın təcavüzkar siyasəti ATƏT, AŞPA, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə də pislənilib. Təəssüf ki, bu qərar və qətnamələr hələ də kağız üzərində qalır. Beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinə məhəl qoymayan Ermənistan işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində qanunsuz fəaliyyətini davam etdirir.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin dinc vasitələrlə nizama salınması üçün yaradılmış ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri bu məsələ ilə mütəmadi məşğul olurlar, ancaq onların fəaliyyətinin heç bir nəticəsi yoxdur. Bunun başlıca səbəbi Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi və münaqişəni dondurulmuş vəziyyətdə saxlamaq cəhdləridir.
Əli Həsənov həmçinin diqqətə çatdırmışdır ki, bu vəziyyət bütövlükdə region üçün çox təhlükəlidir. Ona görə də münaqişənin həlli ilə uzun müddət məşğul olan beynəlxalq qurumlar, ATƏT-in Minsk qrupunda təmsil olunan dünyanın aparıcı dövlətləri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etməli, regionda sülhün, ədalətin bərpa olunmasına nail olmalıdırlar. Əgər bütün bunlar da alınmırsa onda bu dövlətlər çəkilməlidirlər kənara, Azərbaycanla Ermənistan özləri təkbaşına bu problemi həll etməlidirlər.Çünki bu xalqlar 200 il qonşuluqda yaşayıblar və bundan sonra da yaşamalıdırlar.
Ölkəmizdəki fəaliyyətlərinə verdiyi dəstəyə görə Azərbaycan hökumətinə minnətdarlığını bildirən Patrik Vial bunun BQXK-nın dünyanın müxtəlif ölkələrindəki humanitar fəaliyyətinin dəstəklənməsi üçün də mühüm önəm daşıdığını diqqətə çatdırmışdır.
Qəbulda həmçinin Ermənistan silahlı birləşmələri tərəfindən işğal edilmiş Kəlbəcər rayonunda öz doğma yurdularını və ata-analarının məzarını ziyarət edərkən ermənilər tərəfindən girov götürülmüş, sonra isə separatçı Dağlıq Qarabağ rejiminin «məhkəməsinin qərarı ilə» barələrində «hökm» çıxarılmış azərbaycanlı mülki şəxslər Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevlə və onların bu günkü durumları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılmış, işğalçı ölkənin bu barədə tutduğu mövqe Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquq normalarına saymazlıq, onları kobud şəkildə pozmaq və ciddi özbaşınalıq kimi dəyərləndirilmişdir.

Azerbaijan`s Deputy Prime Minister meets ICRC Director for Europe and Central Asia
Deputy Prime Minister, Chairman of the Republican Commission on International Humanitarian Aid Ali Hasanov has received Regional director of the International Committee of the Red Cross for Europe and Central Asia Patrick Vial, his deputy Severine Shappa and head of representative office in Azerbaijan Deniz Duran on October 12.
In a meeting in which current and perspective issues were discussed regarding the activity according to the mandate of Azerbaijan Delegation of International Committee of the Red Cross, mutual cooperation between ICRC and the Azerbaijan government as well as other partners were also talked over, views were exchanged regarding the projects carried out by this organization along front line.
At the meeting Ali Hasanov has stated that Azerbaijan is in the spotlight of the world. Over the past 10 years, Azerbaijan has developed rapidly and become one of the world's leading countries under the leadership of President Ilham Aliyev. Azerbaijan economy is one of the fastest growing economies in the world. Our country is in the leading position in the world over the past five years, according to the growth rate of gross domestic product. Current tolerance in Azerbaijan living various people and nations in friendly atmosphere are cited as examples to the world.
The Deputy Prime Minister saying our country is pursuing an independent policy emphasized that now Azerbaijan is in the centre of attention in the world. Today, we are not recognized as a country of oil and gas, but as a country realizing global projects and hosting essential events towards the solution of universal problems. We can show as an example “Eurovision” song contest, First European Olympic Games held in Baku for the first time, international dialogue forums and many other similar events. Ali Hasanov gave detailed information to the guests about Azerbaijani realities, Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, the history of the problem and the status of refugees and internally displaced persons in our country.
Noting that our country has faced with a serious problem as the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict after the restoration of independence and no progress has been able to achieve for settlement of the conflict till now, Ali Hasanov has mentioned that he expressed his regret that world community and powerful countries does not take advantage of influence and pressure to aggressor Armenia and shut their eyes to the restoration of justice and 1 million 200 thousand of our compatriots are suffering from all of them.
Deputy Prime Minister has stressed that UN Security Council has adopted four resolutions on the liberation of the occupied territories of Azerbaijan and the return of refugees and internally displaced persons to their native lands. Armenia's aggressive policy has also been condemned in the decisions and resolutions adopted by OSCE, PACE, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement and other international organizations. Unfortunately, these decisions and resolutions are still on paper. Ignoring the demands of the international community, Armenia continues its illegal activities in the occupied territories of Azerbaijan.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group which was created for the peaceful settlement of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, regularly deal with this issue, but there is no consequence of their activities. Main reason for this is Armenia's non-constructive position and attempts to keep the conflict in a frozen situation.
Ali Hasanov has also noted that this situation is very dangerous for the whole region. Therefore, international organizations dealing with the solution of the conflict for a long time and the leading countries of the world represented in the OSCE Minsk Group should ensure the territorial integrity of Azerbaijan and should be able to achieve the restoration of peace and justice in the region. Unless, these states should step aside and Azerbaijan and Armenia must solve this problem by themselves alone. Because these people have lived in the neighborhood for 200 years and they should live hereafter.
Expressing his gratitude to the Azerbaijani government for the support to his activities in our country, Patrick Vial has noted the crucial importance for the support of humanitarian activities of ICRC in various countries around the world.
At the same time they had exchange of views in the reception related to Azerbaijani civilians Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev who were taken hostage by Armenians while visiting their native lands and graves of their parents in Kalbajar region that was occupied by Armenian armed forces, afterwards passed a “sentence” on them “under decision of a court” of Nagorno Karabakh separatist regime as well as their current condition and position of aggressor was evaluated as negligence to the standards of international law by Armenia, major violation of them and serious arbitrariness.