Ermənistanın tutduğu mövqe bu gün təkcə region üçün deyil, həm də dünya üçün təhlükəlidir
Baş nazirin müavini Əli Həsənov ABŞ-ın «The New York Times» qəzetinin Moskva bürosunun əməkdaşlarına müsahibə vermişdir.
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov dekabrın 2-də Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin bu günkü durumu, onların problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı vəziyyəti yerində öyrənmək məqsədilə Azərbaycanda səfərdə olan ABŞ-ın «The New York Times» qəzetinin Moskva bürosunun əməkdaşları David Herszenhorna və Aleksandra Odynovaya geniş müsahibə verib.
Müsahibədə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi kökləri və yaranma səbəbləri barədə xronoloji ardıcıllıqla məlumat verən Baş nazirin müavini bildirib ki, son 200 il ərzində Cənubi Qafqaz regionunda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar bir neçə dəfə öz əzəli yurdlarından zorla köçürülmə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalıblar ki, bunlar da Azərbaycan torpaqlarının mərhələ-mərhələ işğalı ilə nəticələnib. “Ermənistan dövləti Azərbaycanın tarixi torpaqları hesabına yaradılıb. Qədim Azərbaycan şəhərlərindən olan İrəvan hazırda Ermənistan dövlətinin paytaxtıdır”, - deyə Əli Həsənov bildirib.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün nəticələrinə toxunan Baş nazirin müavini münaqişə nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin işğal olunduğunu, bir milyon iki yüz min soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, milli-mədəni sərvətlərimizin talan edildiyini, bütün infrastrukturun dağıdıldığını diqqətə çatdırıb.
Baş nazirin müavini vurğulayıb ki, 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması haqqında dörd qətnamə qəbul olunub: “Ermənistanın təcavüzkar siyasəti Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı (ATƏT), Avropa Şurası Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilən qərar və qətnamələrdə də pislənilib. Təəssüf ki, bu qərar və qətnamələr hələ də icra olunmayıb. ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə 20 ildən artıqdır davam edən danışıqlar prosesi hələ də heç bir nəticə verməyib”.
Əli Həsənov deyib ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı dəstələri keçmiş SSRİ-nin Xankəndidə yerləşən, o dövrün müasir döyüş silahları ilə silahlanan 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə Xocalı şəhərində azərbaycanlılara qarşı soyqırımı cinayətini həyata keçirib. Nəticədə günahsız insanlar amansızlıqla öldürülüb. O qeyd edib ki, artıq dünyanın bir sıra dövlətləri bu faciəni soyqırımı kimi tanıyır.
Bu faciəni törədənlərin bu gün Ermənistanda hakimiyyətdə olduqlarını diqqətə çatdıran Baş nazirin müavini Ə.Həsənov bildirmişdir ki, bu işğalçı ölkənin tutduğu mövqe, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi qətnamələrə əməl etməmələri, işğalçılıq siyasətini bu gün də davam etdirmələri təkcə region üçün deyil, bütövlükdə dünya üçün təhlükəlidir.
Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi müstəqil siyasət yeritdiyini, münaqişənin həllinə sülh yolu ilə nail olmağa üstünlük verdiyini bildirən Ə.Həsənov həmçinin ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin doğma ocaqlarına qayıdanadək problemlərinin həlli istiqamətində görülən tədbirlər, xüsusilə onların mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması baxımından həyata keçirilən işlər barədə də ətraflı məlumat verərək bildirmişdir ki, son 20 ildə bu məqsədlə 6,1 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait xərclənmişdir ki, onun da 2,5 milyard dolları Dövlət Neft Fondunun vəsaitidir. Təckə bu vəsait hesabına respublikanın müxtəlif ərazilərində bütün sosial-texniki infrastrukturu ilə birlikdə 89 müasir tipli qəsəbə və hündürmərtəbəli yaşayış binalarından ibarət məhəllələr istifadəyə verilmiş, 210 min nəfər bu qəsəbələrə köçürülmüşdür.
Bunlarla yanaşı, hələ də ağır vəziyyətdə yaşayan soydaşlarımızın da olduğunu, onların mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində ölkə başçısının sərəncamı ilə təsdiq olunmuş Dövlət Proqramına və ona edilmiş Əlavələrə uyğun mərhələli şəkildə tədbirlər həyata keçirildiyini bildirən Baş nazirin müavini Ə.Həsənov bu gün Azərbaycan dövlətinin öz qaçqın və məcburi köçkünlərinin problemlərinin həllini tam üzərinə götürdüyünü, bu sahədə ölkəmizdə görülən tədbirlərin BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı tərəfindən dünyanın oxşar problemlə üzləşən ölkələri üçün nümunə kimi dəyərləndirildiyini də diqqətə çatdırmışdır.
Jurnalistlər həmin gün həmçinin Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində 760 məcburi köçkün ailəsi üçün salınmış məhəllə, buradakı uşaq bağçasında, orta məktəbdə yaradılmış şəraitlə tanış olmuş, məcburi köçkün Ərşad Piriyevin ailə üzvləri, sonra isə Dərnəgüldəki Bakı İdarəetmə və Texnologiya Kollecinin 1 nömrəli yataqxanasında məskunlaşmış Füzuli rayonundan məcburi köçkün Abbas Əliyev və ailə üzvləri ilə söhbət edərək onların da yaşayış tərzi ilə tanış olmuş və müsahibələr götürmüşlər.

The position of Armenia is dangerous not only for the region as well as for the world
The deputy Prime Minister, the chairman of the State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, Mr. Ali Hasanov gave extensive interview to the Moscow bureau colleagues of “The New York Times” (USA), David Herszehorn and Alexandra Odynova having call to Azerbaijan on acquaintance with the situation concerning Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict, current situation of refugees and IDPs in our country, measures assumed for the solution of their problems in December 2.
Providing information on Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict, historical roots and reasons of its creation in chronological sequence in interview, the Deputy Prime Minister stated that in the last 200 years Azerbaijanis were exposed to forced relocation from their native lands, ethnic cleansing and deportation policy for several times due to complex political processes occurring in Southern Caucasus which resulted in step-by step invasion of Azerbaijan territories. “Armenia was established by the historical territories of Azerbaijan. One of the ancient cities of Azerbaijan, Yerevan is the capital of Armenia now”, - mentioned Ali Hasanov.
Concerning the results of military aggression by Armenian armed force against Azerbaijan, the Deputy Prime Minister stated that 20 percent of our territory was occupied, one million two hundred citizens became refugees and IDPs, national-cultural resources were plundered, the whole infrastructure was destroyed due to the conflict.
The Deputy Prime Minister emphasized that four resolutions were adopted by UN Security Council on the liberation of occupied territories of Azerbaijan, relocation of refugees and IDPs to their native lands in 1993: “Aggressive policy of Armenia was condemned in decisions and resolutions adopted by the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), the Organization of Islamic Cooperation and other influential international organizations. Unfortunately, these decisions and resolutions have not been solved yet. Negotiations conducted more that 20 years through the mediation of OSCE Minsk group haven’t yield any result yet as well”.
Ali Hasanov noted that Armenian armed forces committed crime of genocide against Azerbaijanis in Khojaly city by means of 366th motorized rifle regiment of former USSR located in Khojaly armed with the modern combat weapons of that period on February 25-26, 1992. Consequently innocent people were mercilessly killed. He mentioned that a number of countries in the world recognized this tragedy as genocide.
Emphasizing that the people committing this tragedy are in power in Armenia at present, the Deputy Prime Minister, Ali Hasanov stated that the position of this invader country, non-fulfillment of resolutions adopted by the influential international organizations, conducting aggressive policy at present are dangerous not only for the region and the whole world as well.
Noting independent policy conducted by Azerbaijan as the independent state, its preference to solve the conflict by peaceful means, A.Hasanov gave extensive information on the measures assumed for the solution of the problems of refugees and IDPs until they return to their native lands, especially works carried out for the improvement of their living conditions and stated that 6,1 billion US dollars were allocated in the last 20 years, 2,5 billion US dollars out of which were the fund of the State Oil Fund. Only at the expense of this fund, 89 modern blocks and settlements consisting of multi-storey residential buildings together with complete socio-technical infrastructure were put into use in the different territories of the Republic, 210 thousand people were settled in these blocks.
Besides, mentioning existence of our citizens living under severe conditions, the execution of activities in a staged manner according to the State Programs and Annexes to them on the improvement of living conditions of Azerbaijanis, approved by the decree of head of state, the Deputy Prime Minister, A.Hasanov mentioned that Azerbaijan completely undertook the solution of problems of its refugees and IDPs, actions carried out in our country in this field were considered the sample by UN High Commissioner for Refugees for countries facing the similar problem in the world.
Journalists were acquainted with the block for 760 IDP family settled in Masazir settlement of Absheron district, kindergarten, the condition created in the secondary school, talked to family members of IDP Arshad Piriyev thereafter Abbas Aliyev, IDP from Fuzuli and his family members settled in Darnagul hostel No.1 of Baku Management and Technology College, acquainted with their living conditions and took interviews on that day as well.