Azərbaycan hökuməti ilə ATƏT-in layihə əlaqələndiricisi arasında gələcək layihələrin icrasına dair fikir mübadiləsi aparılıb
Mətbuat xidmətinin məlumatı 20 Oktyabr, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Əli Həsənov oktyabrın 20-də ATƏT-in Azərbaycan üzrə layihə əlaqələndiricisi Aleksis Şahtaxtinski ilə görüşüb. Azərbaycanda bu vəzifəyə təyinat aldıqdan sonra ilk dəfə görüşə gəldiyinə və ATƏT tərəfindən ölkəmizdə müxtəlif dövlət təşkilatları ilə birlikdə həyata keçirilən layihələrə görə qonağa təşəkkürünü bildirən Baş nazirin müavini Əli Həsənov bunu qurum ilə Azərbaycan hökuməti arasındakı əməkdaşlıq əlaqələrinin yaxşı səviyyədə qurulmasının nümunəsi kimi dəyərləndirib. Baş nazirin müavini Əli Həsənov diplomata Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi, ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, son 200 ildə Cənubi Qafqaz regionunda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar bir neçə dəfə öz əzəli yurdlarından zorla köçürülməyə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalıblar. Görüşdə Əli Həsənov, eyni zamanda, bu münaqişə nəticəsində doğma yurd-yuvalarından didərgin düşmüş soydaşlarımızın problemləri, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamlarına əsasən onlara göstərilən hərtərəfli dövlət qayğısı barəsində də məlumat verərək bildirib ki, dövlətimiz tərəfindən bu təbəqədən olan soydaşlarımızın sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün ötən müddətdə respublikamızın müxtəlif ərazilərində qaçqın və məcburi köçkünlər üçün bütün sosial-texniki infrastruktur ilə birlikdə 86 müasir qəsəbə salınıb, 42 min ailə - 210 mindən çox soydaşımız bu qəsəbələrə köçürülüb. Hazırda bu sahədə işlər davam etdirilir. Baş nazirin müavini Əli Həsənov və Aleksis Şahtaxtinski Azərbaycan hökuməti ilə ATƏT-in layihə əlaqələndiricisi arasında gələcək layihələrin icrasına dair fikir mübadiləsi aparıb. Bununla yanaşı, narkotik qaçaqmalçılığa qarşı mübarizənin intensivləşdirilməsi ilə əlaqədar digər görüşlərin də keçirilməsi nəzərdə tutulur.

A discussion regarding the implementation of future projects was held between the government of Azerbaijan and OSCE Project Coordinator
20 October, 2014
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Hasanov met with OSCE Project Coordinator in Baku Alexis Chahtahtinsky. The Deputy Prime Minister Ali Hasanov expressed his gratitude to the visitor who came to the meeting for the first time after the appointment to this position in Azerbaijan and for the projects implemented in our country with different state organizations by OSCE and described this as an example of good cooperation relations between Azerbaijan and the Organization.
The Deputy Prime Minister gave information about the history of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, the situation of refugees and internally displaced persons in the country. During the meeting Ali Hasanov also reported about the problems of our compatriots displaced from their native lands as a result of this conflict, comprehensive care for them by the government according to the relevant orders of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and noted that 86 modern settlements with all social and technical infrastructures were built by our state in order to improve the social and living conditions of our compatriots of this category, 42 thousand families – our compatriots more than 210 thousand were relocated to these settlements.
Now the processes are being continued in this area. Deputy Prime Minister Ali Hasanov and Alexis Chahtahtinsky exchanged views about the implementation of future projects between the government of Azerbaijan and OSCE Project Coordinator. Along with it, holding of the other meetings about the intensification of struggle against drug smuggling is planned.