Ağdam rayonunda məcburi köçkünlər üçün salınan qəsəbədə tikinti işləri iyulun sonunadək başa çatdırılacaqdır
05 İyul, 2014
İyulun 4-də Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov məcburi köçkünlər üçün salınan yeni qəsəbədə tikinti işlərinin gedişi ilə bağlı vəziyyəti öyrənmək məqsədilə Ağdam rayonunda olmuşdur.
Qəsəbədə tikintinin gedişi ilə tanış olan Əli Həsənova görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilmişdir.
Qeyd olunmuşdur ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2004-cü il 1 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq salınan 632 evdən ibarət qəsəbənin inşası üçün 70 hektar torpaq sahəsi ayrılmışdır. Qəsəbədə 50 bir otaqlı, 296 iki otaqlı, 242 üç otaqlı, 44 dörd otaqlı mənzillərdən ibarət binalar, həmçinin 440 şagird yerlik məktəb binası, 50 yerlik uşaq bağçası, inzibati bina, klub icma mərkəzi, həkim məntəqəsi, poçt binası inşa edilmiş, su və qaz çəkilişi başa çatmışdır.
Hazırda qəsəbədəki küçələr asfaltlanır. Qəsəbədə işlərin bu ayın sonunadək başa çatdırılması nəzərdə tutulur. Yeni qəsəbədəki mənzillərə rayonun “Dörd yol” ərazisində və yol kənarlarında məskunlaşmış məcburi köçkünlər köçürüləcəklər.
Tikinti şirkətlərinin nümayəndələri inşaat işlərinin gedişində heç bir problemin yaranmadığını diqqətə çatdırmışlar.
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov icraçılara işlərin yüksək keyfiyyətlə və vaxtında başa çatdırılması üçün tapşırıq və tövsiyələrini vermişdir.

Construction works in settlement built for internally displaced persons in Aghdam district to be completed by the end of July.
05 JULY, 2014
On July 4, the Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov was in new neighborhood built for internally displaced persons in the district of Aghdam in order to inquire about the real situation of the progress of construction works.
Ali Hasanov was acquainted with the course of construction works and detailed information was given about the works done.
It was noted that 70 hectares land was allocated for the construction of settlement comprised of 632 houses built according to "the State Program for improving the living conditions of refugees and IDPs and for increasing employment” approved by the Order of the President Ilham Aliyev dated on July 1, 2004. Buildings consisting of 50 one-room, 296 two-room, 242 three-room, 44 four-room flats, as well as 440-seat school building, 50-seat kindergarten, administrative building, a club, community center, medical center, post office building were built, water and gas installation of water and gas has been completed.
The Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov gave his tasks and recommendations to performers in order to complete the works in high quality and in a timely manner.