Yasamal rayonunda məcburi köçkünlərlə görüş keçirilmişdir
İyulun 1-də Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov Nazirlər Kabineti Aparatının vətəndaşların qəbulu cədvəlinə uyğun olaraq Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin inzibati binasında bu rayonda, həmçinin digər rayonlarda məskunlaşan məcburi köçkünləri qəbul etmişdir.
Qəbulda məcburi köçkünlərin müraciətləri dinlənilmiş, ərizə və şikayətlərinə baxılmış, problemlərinin həlli üçün tapşırıqlar verilmişdir.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində öz doğma yurdlarından didərgin düşmüş 23 min nəfərdən çox qaçqın və məcburi köçkün soydaşımız Bakının Yasamal rayonunda yaşayır. Bu, ümumilikdə 6 min ailə deməkdir. Onlar əsasən rayon ərazisindəki yataqxanalarda və ictimai binalarda məskunlaşmışlar.
Qəbulda Əli Həsənov bildirmişdir ki, Prezident İlham Əliyev Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində öz doğma yurdlarından didərgin düşmüş qaçqın və məcburi köçkünlərə kifayət qədər diqqət və qayğı göstərir, onların problemlərinin həlli istiqamətində ardıcıl olaraq qərarlar qəbul edir. Məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraiti mərhələli şəkildə yaxşılaşdırılır. İndiyədək bu qəbildən olan soydaşlarımız üçün Bakıda və ölkəmizin ayrı-ayrı bölgələrində bütün sosial-texniki infrastruktura malik 82 müasir qəsəbə və yaşayış kompleksi salınmış, 180 min nəfərədək qaçqın və məcburi köçkünün mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılmışdır. Təkcə 2013-cü ildə 20 mindən çox köçkün yeni evlərə köçürülmüşdür. Buna baxmayaraq, hələ də ağır şəraitdə yaşayan məcburi köçkünlər vardır. Təkcə Bakıda onların sayı 300 min nəfərdən çoxdur. Həmin soydaşlarımızın da mənzil-məişət şəraiti mərhələli şəkildə yaxşılaşdırılacaqdır. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə toxunan Əli Həsənov Prezident İlham Əliyevin qətiyyəti ilə bu problemin də tezliklə öz həllini tapacağına əminliyini bildirmişdir.
Baş nazirin müavini bu dəfə də qəbula gələn məcburi köçkünlərin problemlərini diqqətlə dinləmişdir. Bir sıra problemlər operativ şəkildə yerindəcə həllini tapmış, bəzi müraciətlər baxılması, araşdırılması və müvafiq tədbirlər görülməsi üçün qeydiyyata alınmışdır.
Zəngilandan olan məcburi köçkün Səlbinaz Fərmanova demişdir: “Baş nazirin müavini Əli Həsənovun məcburi köçkünlərlə görüşündə mən də öz problemim haqqında məlumat verdim. Əli Həsənov problemimi dinlədi və yerindəcə həll olunması üçün tapşırıq verdi. Bu cür şəffaflığa görə cənab Prezidentimizə minnətdarlığımızı bildiririk ki, məcburi köçkünlərə belə bir şərait yaradır, onlara lazımi kömək göstərir”.
Kəlbəcərdən məcburi köçkün Soltan Nəbiyev bildirmişdir ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev xalqımız üçün böyük işlər görmüşdür. Dövlətimizin başçısı məcburi köçkünlərin problemlərinə hər zaman xüsusi diqqətlə yanaşır. Onların yaxşı yaşamaları üçün hər cür şərait yaradılmışdır. S.Nəbiyev bu gün keçirilən qəbulda Baş nazirin müavini Əli Həsənovun məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli ilə bağlı lazımi göstərişlər verdiyini bildirmişdir.
Qubadlıdan məcburi köçkün Çiçək Əlişova da Baş nazirin müavininin onların problemlərini dinlədiyini və həll olunması üçün yerindəcə tapşırıqlar verdiyini söyləmişdir. O, göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirmişdir.
Qəbulda Nazirlər Kabineti Aparatının qaçqınların, məcburi köçkünlərin və miqrasiya problemləri şöbəsinin müdiri Qurban Sadıqov, Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İbrahim Mehdiyev, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gəray Fərhadov, Komitənin departament və şöbə müdirləri, eyni zamanda, ərazisi işğal altında olan rayonların icra hakimiyyəti başçılarının müavinləri iştirak etmişlər.
Səhər saat 9.00-dan başlayan qəbul axşam saat 17.00-dək davam etmişdir və bu dəfə ümumilikdə 500 nəfərdən çox məcburi köçkün vətəndaşın müraciəti dinlənilmişdir.
Sonda Baş nazirin müavini qəbula yazılmayan məcburi köçkünləri də qəbul etmiş, onların da ərizələri baxılmaq və tədbir görülmək üçün qeydiyyata alınmışdır. Əli Həsənov bildirmişdir ki, Bakının digər rayonlarında məskunlaşan məcburi köçkünlərlə də ayrı-ayrılıqda görüşlər keçirəcəkdir.

A meeting with IDPs was held in Yasamal district
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, the Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs, Mr. Ali Hasanov, in accordance with the Schedule of the reception of citizens of the Office of the Cabinet of Ministers received IDPs settled in this and as well as in other districts in the administrative building of Yasamal District Executive Power on July 1.
The appeals of IDPs were listened, their applications and complaints were reviewed and instructions for solving their problems were given at the reception.
More than 23 thousand refugees and IDPs being our compatriots displaced from their homelands as a result of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict live in Yasamal district of Baku city. This means a total of 6 thousand families. They mainly settled in dormitories and public buildings in the territory of the district. At the reception Ali Hasanov stated that President Ilham Aliyev pays enough attention and care to the refugees and IDPs displaced from their homelands as a result of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict and makes consecutive decisions towards solving their problems. The housing and living conditions of IDPs are gradually being improved. For our compatriots of this kind 82 modern settlements and residential complexes with all the social and technical infrastructure have been built in Baku and other regions of our country up to now, housing and living conditions of 180 thousand refugees and IDPs have been improved. Merely in 2013, more than 20 thousand IDPs have been moved into new homes. However, IDPs living in difficult conditions still remain. Their number is more than 300 thousand people merely in Baku. The housing and living conditions of these compatriots will be gradually improved as well. Referring to the resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict Ali Hasanov expressed his confidence that this problem will also be solved soon with the commitment of President Ilham Aliyev.
The Deputy Prime Minister again carefully listened to the problems of the IDPs attending the reception. A number of problems have been resolved promptly on the spot and some appeals have been recorded for their consideration, investigation and implementation of appropriate measures.
IDP from Zangilan, Salbinaz Farmanova said: "I also gave information about my problem at the Deputy Prime Minister Ali Hasanov's meeting with IDPs. Ali Hasanov listened to my problem and gave instructions on the spot referring to their solution. We express our gratitude to Mr. President for such a transparency, as he creates such conditions for IDPs and provides the necessary assistance to them."
IDP from Kalbajar Soltan Nabiyev said that the president of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev has done great work for our people. The head of our state has always been paying special attention to the problems of IDPs. All the conditions have been created for their better living. S. Nabiyev stated that the Deputy Prime Minister Ali Hasanov gave the necessary instructions regarding the solution of the problems of IDPs at the reception held today.