Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun nümayəndə heyəti Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində olmuşlar
Mətbuat xidmətinin məlumatı 29 May, 2014
Mayın 29-da Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Kristofer Pinçerin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşmüşdür. Baş nazirin müavini Əli Həsənov Böyük Britaniya parlamentinin nümayəndə heyətinə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi və ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında məlumat vermişdir. Bildirilmişdir ki, son 200 ildə Cənubi Qafqaz regionunda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar bir neçə dəfə öz əzəli yurdlarından zorla köçürülməyə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalmışlar. XIX əsrin əvvəllərindən başlayaraq Qafqazı işğal edən çar Rusiyasının sistemli siyasəti nəticəsində qonşu ölkələrin ərazisindən ermənilərin kütləvi şəkildə Azərbaycana, o cümlədən Dağlıq Qarabağ ərazisinə köçürülməsi həyata keçirilmişdir. Baş nazirin müavini Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin – Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 inzibati rayonun işğal olunduğunu, bir milyondan artıq soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, milli-mədəni sərvətlərimizin talan edildiyini, bütün infrastrukturun dağıdıldığını qonağın diqqətinə çatdırmışdır. Əli Həsənov vurğulamışdır ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması haqqında BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən dörd qətnamə qəbul edilmişdir. Ermənistanın təcavüzkar siyasəti ATƏT, Avropa Şurası Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə pislənilmişdir. Təəssüf ki, bu qərar və qətnamələr hələ də kağız üzərində qalır. Beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinə məhəl qoymayan Ermənistan işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində qanunsuz fəaliyyətini davam etdirməkdədir. ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə 20 ildən artıqdır davam edən danışıqlar prosesi hələ də heç bir nəticə verməmişdir. Ermənistanın Azərbaycan ilə qonşuluqda yaşamalı olduğunu vurğulayan Əli Həsənov demişdir ki, təcavüzkar dövlət ötən 20 ildə torpaqlarımızı işğal altında saxlamaqla heç nəyə nail olmamışdır. Bu dövrdə Ermənistanın iqtisadiyyatı daha da ağır vəziyyətə düşmüşdür. Bu 20 ildə erməni xalqı münaqişədən heç nə qazanmamışdır. Komitə sədri vurğulamışdır ki, Azərbaycan bütün dövrlərdə dözümlülük, tolerantlıq məkanı olmuşdur. Müstəqil Azərbaycan öz siyasətini bu möhkəm təməl üzərində qurur. Bu gün müxtəlif millətlərin və dinlərin nümayəndələri Azərbaycanda dostluq və mehribanlıq şəraitində yaşayırlar. Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, Azərbaycan Hökuməti qaçqın və məcburi köçkünlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün həm hüquqi, həm də sosial-iqtisadi sahədə böyük işlər görür. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondundan ayrılan vəsait hesabına 180 min qaçqın və məcburi köçkün yeni qəsəbələrə köçürülmüşdür və bu proses davam edir. Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Kristofer Pinçer bildirmişdir ki, 80 nəfər üzvü olan dostluq qrupu ilk dəfədir Azərbaycana belə böyük tərkiblə səfər edir. Bu da onu göstərir ki, Böyük Britaniyada Azərbaycana getdikcə maraq daha da artmaqdadır. Böyük Britaniya parlamentində Azərbaycan haqqında fikirlər müxtəlifdir və buna görə də digər deputatlara Azərbaycan ilə bağlı obyektiv məlumat vermək dostluq qrupunun üzvlərinin borcudur. Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Sonda qonaqlara “Qaçqın və məcburi köçkünlərə Prezident qayğısı” kitabı, Ermənistanda azərbaycanlılara qarşı aparılmış etnik təmizləmə siyasətini və erməni silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalının ağır nəticələrini əks etdirən disklər təqdim edilmişdir.

The delegation of UK-Azerbaijan Inter-parliamentary Friendship Group was in the State Committee on Deals of Refugees and IDPs.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 29 MAY, 2014
The Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, the chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov met with the delegation led by Christopher Pincher the Chairman of the UK-Azerbaijan Inter-parliamentary Friendship Group on 29 May. The Deputy Prime Minister Ali Hasanov informed the delegation of British parliament about Armenia-Azerbaijan Nagorno (or Mountainous) Karabakh conflict, the history of the problem and the situation of refugees and IDPs in the country. The Deputy Prime Minister Ali Hasanov brought to attention of the guest that 20 % of Azerbaijan's territory – Nagorno- Karabakh and 7 administrative regions adjacent to Nagorno-Karabakh were occupied, more than 1 million Azerbaijanis became refugees and IDPs, national cultural values were plundered and all infrastructures were destructed as a result of the military aggression of Armenian armed forces. Ali Hasanov noted that, United Nations Security Council adopted 4 resolutions on liberation of the occupied territories of Azerbaijan, return of refugees and IDPs to their homes. The aggressive policy of Armenia was criticized in the decisions and resolutions adopted by OSCE, Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Organization of Islamic Cooperation, Non-Aligned Movement (NAM) and other influential international organizations. Unfortunately, these decisions and resolutions still remain on paper. Ali Hasanov noted that Armenia should live in a friendly neighborhood with Azerbaijan and said that aggressor achieved nothing from holding our lands under occupation in the past 20 years. The economy of Armenia became more serious during this period. Over 20 years Armenians gained nothing from this conflict. Chairman of Committee noted that Azerbaijan has been the place of tolerance at all times. Independent Azerbaijan builds its policy on this solid foundation. Today representatives of different nationalities and religions live in friendly atmosphere in Azerbaijan. Deputy Prime Minister said that the government of Azerbaijan carries out works in both legal and socio-economic fields in order to meet the needs of refugees and IDPs. At the expense of the funds allocated from the State Oil Fund the living conditions of 180 000 refugees and internally displaced persons have been improved and the process continues. The Chairman of the UK-Azerbaijan Inter-parliamentary Friendship Group Christopher Pincher said that for the first time friendship group consisting of 80 members visited Azerbaijan with such a great staff. It shows that interest is further increasing to Azerbaijan in Great Britain. In British parliament there are different views about Azerbaijan and that is why it is the duty of the members of friendship group to give objective information about Azerbaijan to other members of parliament. Views were exchanged on the issues of mutual interest.