Azərbaycanda qaçqınların və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər yüksək qiymətləndirilmişdir
20 May, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov mayın 20-də Norveç və İslandiya parlamentinin üzvləri – Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) təmsilçiləri ilə görüşmüşdür.
Əli Həsənov görüşdə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi kökləri, ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında məlumat vermişdir. Bildirilmişdir ki, son iki əsrdə Cənubi Qafqaz regionunda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar bir neçə dəfə öz əzəli yurdlarından zorla köçürülmə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalmışlar.
Baş nazirin müavini Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin – Dağlıq Qarabağ regionunun və ona bitişik yeddi inzibati rayonun işğal olunduğunu, bir milyondan artıq soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, münaqişə regionunda milli-mədəni sərvətlərimizin talan edildiyini, bütün infrastrukturun dağıdıldığını qonaqların diqqətinə çatdırmışdır.
Əli Həsənov vurğulamışdır ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən dörd qətnamə qəbul edilmişdir. Digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə də Ermənistanın təcavüzkar siyasəti pislənilmişdir. Təəssüf ki, bu qərar və qətnamələr hələ də kağız üzərində qalır. Beynəlxalq ictimaiyyətin rəyinə məhəl qoymayan Ermənistan işğal altındakı Azərbaycan ərazilərində qanunsuz fəaliyyətini davam etdirməkdədir. ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə 20 ildən artıqdır davam edən danışıqlar prosesi də heç bir nəticə verməmişdir.
Rəsmi Bakının münaqişənin sülh yolu ilə ədalətli həllində maraqlı olduğunu qeyd edən Əli Həsənov bildirmişdir ki, Azərbaycan hökuməti qaçqın və məcburi köçkünlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün həm hüquqi, həm də sosial-iqtisadi sahədə böyük işlər görür. Qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli məqsədilə hökumət 20 ildə 5,4 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait xərcləmişdir. Dövlətimizin başçısının bu sahəyə diqqət və qayğısı nəticəsində qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 82 müasir qəsəbə və məhəllə salınmış, 180 min qaçqın və məcburi köçkünün həyat şəraiti yaxşılaşdırılmışdır və bu proses davam edir.
Qeyd olunmuşdur ki, 2003-cü ildə ölkədə yoxsulluğun səviyyəsi 49 faizdən 5 faizə, qaçqın və məcburi köçkünlər arasında isə 75 faizdən 15 faizə endirilmişdir. Əli Həsənov Azərbaycanın bununla bağlı strateji hədəflərindən də danışmışdır.
Azərbaycanın müstəqillik dövründə dinamik inkişaf etdiyini deyən Avropalı qonaqlar vurğulamışlar ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli istiqamətində səylərini daha da artıracaqlar. Münaqişə ilə bağlı Azərbaycanın haqlı mövqeyini dünya birliyinə daha dolğun çatdırmağın vacibliyini qeyd edən parlamentarilər bildirmişlər ki, bu barədə Avropa ictimaiyyətini daha geniş məlumatlandırmağa çalışacaqlar.
Norveç və İslandiya parlamentinin üzvləri Azərbaycanda qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirmişlər.
Görüşdə maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olunmuş, Avropalı qonaqlara “Qaçqın və məcburi köçkünlərə Prezident qayğısı” kitabı və disk təqdim edilmişdir.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində Norveç və İslandiya parlamentinin üzvləri – AŞPA-nın təmsilçiləri Binəqədi rayonunda İdarəetmə və Texnologiya Kollecinin yataqxanasında və Qaradağ rayonunun Müşfiqabad qəsəbəsində müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlər ilə görüşmüşlər.

The work done to improve the living conditions of refugees and IDPs in Azerbaijan is highly appreciated.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 20 MAY, 2014
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the State Committee on deals of the Refugees and Internally Displaced Persons, Chairman of the Republican Commission on International Humanitarian Assistance, Mr. Ali Hasanov, met with the representatives of Parliamentary Assembly of the Council of Europe - the members of Norway and Sweden parliament. During the meeting Ali Hasanov informed about the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, historical roots of the conflict, the situation of refugees and internally displaced persons (IDPs) within the country. The Deputy Prime Minister Ali Hasanov brought to attention of the guests that 20% of Azerbaijan's territory – Nagorno- Karabakh and 7 administrative regions adjacent to Nagorno-Karabakh were occupied, 1 million and 200 thousand Azerbaijanis became refugees and IDPs, national cultural values were plundered and all infrastructures were destructed as a result of the military aggression of Armenian armed forces. Ali Hasanov noted that, United Nations Security Council adopted 4 resolutions on liberation of the occupied territories of Azerbaijan, return of refugees and IDPs to their homes. The aggressive policy of Armenia was criticized in the decisions and resolutions adopted by other influential organizations. Unfortunately, these decisions and resolutions still remain on paper. Ali Hasanov noted that official Baku is interested in the peaceful solution of the conflict and spoke about the important works carried out by Azerbaijan government in both legal and socio-economic field in order to meet the needs of refugees and IDPs. Azerbaijan government has spent 5,4 billion USD in order to resolve social problems of refugees and IDPs over the past 20 years. As a result of care and attention to this field by the Head of State, 82 modern settlements and neighborhoods have been built, the living conditions of 180 000 refugees and IDPs have been improved and the process continues. It was noted that poverty rate decreased from 49 % to 5 % in country and from 75% to 15 % among the refugees and internally displaced persons in 2003. Ali Hasanov spoke about the strategic targets of Azerbaijan regarding to this issue. European visitors noted the dynamic development of Azerbaijan during the period of independence and stressed that they will enhance their efforts in the peaceful settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict. Parliamentarians noted the importance of full delivering the just position of Azerbaijan to the international community and said that they will try to widely inform European community about this issue. The members of Norway and Sweden parliament highly appreciated the works done to improve social and housing condition of refugees and IDPs in Azerbaijan. Other interesting issues were discussed during the meeting.