İsveçrə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinə təkan vermək niyyətindədir
07 Mart, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov martın 7-də İsveçrənin ATƏT-də sədrliyinin Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Anjelo Gnedinger ilə görüşmüşdür.
Baş nazirin müavini Əli Həsənov isveçrəli diplomata Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi və ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında məlumat vermişdir. Bildirilmişdir ki, son 200 ildə Cənubi Qafqaz regionunda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar bir neçə dəfə öz əzəli yurdlarından zorla köçürülməyə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalmışlar.
XIX əsrin əvvəllərindən başlayaraq Qafqazı işğal edən çar Rusiyasının sistemli siyasəti nəticəsində qonşu ölkələrin ərazisindən ermənilərin kütləvi şəkildə Azərbaycana, o cümlədən Dağlıq Qarabağ ərazisinə köçürülməsi həyata keçirilmişdir.
Baş nazirin müavini Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin – Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 inzibati rayonun işğal olunduğunu, bir milyondan artıq soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, milli-mədəni sərvətlərimizin talan edildiyini, bütün infrastrukturun dağıdıldığını qonağın diqqətinə çatdırmışdır.
Əli Həsənov vurğulamışdır ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması haqqında dörd qətnamə qəbul edilmişdir. Ermənistanın təcavüzkar siyasəti ATƏT, Avropa Şurası Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə pislənilmişdir. Təəssüf ki, bu qərar və qətnamələr hələ də kağız üzərində qalır. Beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinə məhəl qoymayan Ermənistan işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində qanunsuz fəaliyyətini davam etdirməkdədir. ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə 20 ildən artıqdır davam edən danışıqlar prosesi hələ də heç bir nəticə verməmişdir.
Ermənistanın Azərbaycan ilə qonşuluqda yaşamağa məhkum olduğunu vurğulayan Əli Həsənov demişdir ki, təcavüzkar dövlət ötən 20 ildə torpaqlarımızı işğal altında saxlamaqla heç nəyə nail olmamışdır. Bu dövrdə Ermənistanın iqtisadiyyatı daha da ağır duruma düşmüş, əhali ölkəni sürətlə tərk etməyə başlamış, Azərbaycanın iştirakı ilə reallaşdırılan beynəlxalq regional layihələrdən kənarda qalmışdır. Lakin bu münaqişə olmasaydı, onlar həyata keçirilən bu layihələrdən faydalanaraq iqtisadiyyatlarını ağır durumdan çıxara bilərdilər. Bu 20 ildə erməni xalqı münaqişədən heç nə qazanmamışdır.
Azərbaycanın münaqişənin sülh yolu ilə ədalətli həllində maraqlı olduğunu qeyd edən Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, Azərbaycan Hökuməti qaçqın və məcburi köçkünlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün həm hüquqi, həm də sosial-iqtisadi sahədə böyük işlər görür. Qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli məqsədilə Azərbaycan Hökuməti son 20 ildə 5,4 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait xərcləmişdir. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondundan ayrılan vəsait hesabına 180 min qaçqın və məcburi köçkün yeni qəsəbələrə köçürülmüşdür və bu proses davam edir. Qeyd olunmuşdur ki, 2003-cü ildə ölkədə yoxsulluğun səviyyəsi 49 faizə, qaçqın və məcburi köçkünlər arasında isə 75 faizə bərabər idi. Lakin görülən tədbirlər nəticəsində bu gün ölkədə yoxsulluq 5 faizə, qaçqın və məcburi köçkünlər arasında isə 15 faizə endirilmişdir.
Münaqişənin həlli üçün beynəlxalq ictimaiyyətin qətiyyət nümayiş etdirməli olduğunu deyən İsveçrənin ATƏT-də sədrliyinin xüsusi nümayəndəsi Anjelo Gnedinger bildirmişdir ki, quruma sədrliyimiz dövründə ölkəmizin əsas prioritetlərindən biri də Cənubi Qafqazda təhlükəsizliyin və sabitliyin təmin olunmasıdır. Təəssüflər olsun ki, bu istiqamətdə ötən 20 ildə heç bir ciddi addım atılmamışdır. İsveçrə Konfederasiyasının Prezidenti Didye Burkhalter də münaqişənin indiki vəziyyətini çox təhlükəli hal kimi qiymətləndirmişdir. Biz gözləmə mövqeyi tutmamalı, qəti addımlar atmalıyıq. ATƏT-ə sədrlik edən İsveçrə münaqişənin həlli prosesinə təkan vermək niyyətindədir.
İsveçrəli diplomat demişdir ki, biz bunu 3 istiqamətdə həyata keçirmək istəyirik. Bu istiqamətlər Minsk qrupuna və İsveçrənin şəxsi nümayəndəsinə dəstək verilməsindən, Minsk qrupunun digər üzvlərinin Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində fəallığının artırılmasından və münaqişədən əziyyət çəkən hər iki xalqın ictimaiyyətinin problemin sülh yolu ilə həlli prosesinə cəlb olunmasından ibarətdir. İsveçrə bu prosesdə körpü rolunu oynamaq niyyətindədir.
Qaçqın və məcburi köçkün vətəndaşlarına Azərbaycan qədər kömək edən ikinci ölkə tanımadığını deyən isveçrəli diplomat, ölkəmizdə baş verən inkişaf və tərəqqinin göz qabağında olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Görüşdə İsveçrə-Azərbaycan əlaqələrinin inkişaf perspektivləri barədə də fikir mübadiləsi aparılmışdır.

Switzerland intends to give impetus to the settlement process of Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 07 March, 2014
The Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, the chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov met with Swiss OSCE Chairmanship’s Special Representative for the South Caucasus Angelo Gnedinger on March 7. The Deputy Prime Minister Ali Hasanov provided information about the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict, the history of the problem and the situation of refugees and internally displaced persons in our country for the Swiss diplomat. It was noted that as a result of complicated political processes in the South Caucasus region in the last 200, Azerbaijanis were forcibly expelled from their native land a couple of times, were subjected to ethnic cleansing and deportation. Ali Hasanov emphasized that Armenia was condemned to live in the neighborhood with Azerbaijan and mentioned that the aggressive state had not achieved anything by keeping our lands under occupation over the last 20 years. During this period, Armenia's economy has fallen into even more difficult situation, people quickly started to leave the country and remained outside the international regional projects realized with the participation of Azerbaijan. Noting that Azerbaijan was interested in peaceful fair settlement of the conflict, the Deputy Prime Minister stated that the Azerbaijani Government does a great job in legal, as well as socio-economic spheres to meet the needs of refugees and internally displaced persons. Azerbaijani Government expended money in the amount of 5.4 billion USD dollars in order to solve the social problems of refugees and internally displaced persons in the last 20 years. 180 thousand refugees and internally displaced people were resettled in new settlements thanks to funding from the State Oil Fund of Azerbaijan Republic and this process continues. It was noted that in 2003 the poverty rate was 49 percent in the country and 75 percent among the refugees and internally displaced persons. However, today poverty rate has fallen to 5 percent in the country and 15 percent among the refugees and internally displaced persons due to the measures taken. Swiss OSCE Chairmanship’s Special Representative Angelo Gnedinger highlighted that the international community should demonstrate resoluteness to ensure solution of the conflict and that ensuring security and stability in the South Caucasus was among key priorities during Switzerland’s chairmanship of the OSCE. Unfortunately, no serious steps have been taken on this direction in the past 20 years. Swiss diplomat stated that they wish to implement it in 3 directions. These directions are supporting the OSCE Minsk Group and Switzerland’s special representative, encouraging other members of the OSCE Minsk Group who have been involved in finding a solution to Armenian-Azerbaijani, the Nagorno-Karabakh conflict and involving general public in both nations, which suffer from the conflict, in ensuring peaceful settlement of the conflict. Switzerland intends to play the role of a bridge in this process. Swiss diplomat emphasized that he did not know the second country to help its refugees and internally displaced persons as much as Azerbaijan did and stressed that the country’s development and progress was obvious. The views on prospects for the development of Swiss-Azerbaijani relations were exchanged at the meeting as well.