Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Filip Lefort Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində olmuşdur.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 28 Oktyabr, 2013
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov Avropa İttifaqının (Aİ) Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Filip Lefortun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşmüşdür. Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivləri, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair məsələlər müzakirə olunmuş, qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır. Cənab Əli Həsənov Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixindən, ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlərdən danışmışdır. Bildirilmişdir ki, bu münaqişə ölkəmizin ən ciddi problemidir. Baş nazirin müavini qonaqlara Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülmüş işlər haqqında ətraflı məlumat vermişdir. Bildirmişdir ki, dövlətimizin başçısının bu sahəyə olan diqqəti və qayğısı nəticəsində qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə 5,4 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait sərf olunmuşdur. Qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 82 müasir qəsəbə salınmışdır. Bu qəsəbələrdə 180 min qaçqın və məcburi köçkün yerləşdirilmişdir. Hazırda bu istiqamətdə işlər intensiv şəkildə davam etdirilir. Əli Həsənov vurğulamışdır ki, Ermənistanın təcavüzkar siyasəti bir sıra nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə dəfələrlə pislənilmişdir. Həmçinin işğal altındakı ərazilərimizdən erməni silahlı qüvvələrinin çıxarılması, öz doğma yurdlarından didərgin salınmış qaçqın və məcburi köçkünlərin geri qayıtma hüququnun bərpası tələb edilmişdir. Təəssüf ki, Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinə məhəl qoymur. Bütün bu tələblər sadəcə kağız üzərində qalmışdır. Komitə sədri demişdir ki, Azərbaycan hökuməti məcburi köçkünlərin Qarabağa “Böyük qayıdış” proqramını hazırlamışdır. Ölkədə fəaliyyət göstərən səfirliklər, beynəlxalq təşkilatlar və dövlət qurumlarının nümayəndələri də bu proqramın hazırlanmasına cəlb olunmuşlar. Baş nazirin müavini diqqətə çatdırmışdır ki, Prezident İlham Əliyev artıq ölkəmizin 2020-ci ilədək strateji istiqamətlərini müəyyənləşdirmişdir. “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında yoxsulluğun aradan qaldırılması, iqtisadiyyatımızın neftdən asılılığının minimuma endirilməsi, Azərbaycanda insan hüquqlarının qorunmasının beynəlxalq standartlara çatdırılması, korrupsiyaya qarşı mübarizənin maksimum gücləndirilməsi və digər məsələlər nəzərdə tutulur. Əli Həsənov demişdir ki, Azərbaycanda yaşayan bütün xalqların nümayəndələri, o cümlədən müxtəlif dinlərin təmsilçiləri arasında bir-birinə qarşı tolerant yanaşma mövcuddur. Ölkəmizdə xarici investorlar üçün də hər cür şərait yaradılmışdır. Azərbaycan hər kəs üçün açıq olan bir ölkədir. Görüşdə həmçinin Avropa İttifaqı tərəfindən məcburi köçkünlərlə bağlı gələcəkdə həyata keçiriləcək bir sıra layihələr ilə bağlı müzakirələr aparılmışdır. Azərbaycana səfəri barədə məlumat verən Filip Lefort bildirmişdir ki, səfər çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirmişdir. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun nəticələri ilə bağlı məlumatlı olduğunu deyən qonaq qeyd etmişdir ki, Azərbaycanda əhalinin hər 10 nəfərdən biri qaçqın və məcburi köçkündür. Bu münaqişə təkcə Azərbaycan deyil, bütün region üçün ciddi problemdir. Münaqişənin qısa müddətdə nizamlanması üçün Aİ kömək göstərməyə hazırdır.

Philippe Lefort, Europen Union's Special Representative for the South Caucasus was received in the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons
Mətbuat xidmətinin məlumatı 28 October, 2013
On October 28 Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov met with the delegation headed by the European Union (EU) Special Representative for the South Caucasus Philippe Lefort. During the meeting the prospects of development of bilateral relations, matters on Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict were discussed, views were exchanged on a number of issues of mutual interest. Ali Hasanov spoke about the history of Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict, the work done in the country for solution of the social problems of refugees and IDPs. It was mentioned that this conflict is the most serious problem of our country. Referring to the relations between Azerbaijan and the EU, Ali Hasanov noted that these relations are of high level. Within the framework of our long-term cooperation, programs were implemented at a total amount exceeding USD 450 million. These programs covered different areas including measures taken for improving the living conditions of internally displaced persons. Chairman of the Committee mentioned to the guests about the work done by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and international organizations to improve social, housing and living conditions of refugees and internally displaced persons. It was noted that as a result of attention and care of the President to this area, USD 5.4 billion was spent for the solution of problems of refugees and internally displaced persons. For refugees and internally displaced persons 82 modern settlements were built. Refugees and IDPs were placed in these settlements. Work in this direction is currently being done intensively. Deputy Prime Minister emphasized that the President Ilham Aliyev has already determined the strategic directions of our country till 2020. In the Development Concept "Azerbaijan 2020: vision into the future", the eradication of poverty, minimizing the economy's dependence on oil, bringing the protection of human rights to the international standards in Azerbaijan, maximum strengthening the fight against corruption and other issues have been provided. Ali Hasanov said that there is a tolerant approach among the representatives of all the nations including exponents of different religions against each other. All the conditions were created in our country for the investors. Azerbaijan is a country that is open to everyone. Giving information on the visit to Azerbaijan Philippe Lefort noted that he will hold a series of meetings during the visit. The guest mentioning his awareness of Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict, mentioned that one of each 10 persons in Azerbaijan is a refugee and internally displaced person. This conflict is a serious problem not only for Azerbaijan but also for the entire region. For the settlement of the conflict in a short time EU is ready to render assistance.