Gürcüstan nümayəndə heyəti məcburi köçkünlərin yaşayış şəraiti ilə tanış olmuşdur
Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərindən daxili köçkünlər və qaçqınlar üzrə naziri David Daraxvelidzenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti iyunun 10-da Bakıda məskunlaşmış məcburi köçkünlərin yaşayış şəraiti ilə tanış olmuşdur.
Qonaqlar əvvəlcə Dərnəgül tələbə şəhərciyindəki Bakı İdarəetmə və Texnologiya Kollecinin 2 nömrəli yataqxanasına baş çəkmişlər.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Gəray Fərhadov məlumat vermişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində tapşırıqları əsasında ölkənin ayrı-ayrı şəhər və rayonlarında 78 müasir qəsəbə salınmış, 140 mindən çox soydaşımız yeni evlərə köçürülmüş, təhsil, səhiyyə, rabitə və mədəniyyət ocaqları tikilmiş, müvafiq infrastruktur yaradılmışdır. Hazırda qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində işlər davam etdirilir, yeni binalar tikilir, məhəllələr salınır.
Yataqxanadakı şəraitlə maraqlanan Gürcüstan nümayəndə heyətinin üzvləri Füzuli rayonundan məcburi köçkün Abbas Əliyevin ailəsinin yaşadığı otağa baxmış və onların problemləri ilə yaxından tanış olmuşlar.
Qonaqlar Bakının Binəqədi rayonundakı 2 nömrəli evtikmə kombinatının ərazisində 369 məcburi köçkün ailəsi üçün tikilmiş doqquzmərtəbəli yaşayış binaları kompleksində də olmuşlar. Məlumat verilmişdir ki, doqquzmərtəbəli altı binada şəraiti dözülməz olan ictimai yerlərdə, yarımçıq tikililərdə müvəqqəti məskunlaşmış və köçürülməsi zəruri olan məcburi köçkünlər yerləşdirilmişdir.
Gürcüstan nümayəndə heyəti Xocavənd rayonundan məcburi köçkün Nazilə Abdullayevanın evinə baş çəkmişdir.
Sonra qonaqlar Qaradağ rayonunun Müşfiqabad qəsəbəsində 1440 məcburi köçkün ailəsi üçün yeni salınmış məhəllədə də olmuşlar. Məhəllə ilə tanış olan qonaqların diqqətinə çatdırılmışdır ki, buradakı 1440 mənzildən 211-i birotaqlı, 659-u ikiotaqlı, 429-u üçotaqlı, 141-i isə dördotaqlıdır. Ərazidə klub-icma mərkəzi, inzibati bina, təcili yardım stansiyası, poçt şöbəsi və iki çıxışlı yanğınsöndürmə deposu da tikilmişdir. Gürcüstan nümayəndə heyəti Ağdam rayonundan olan məcburi köçkün Nazilə Tağıyevanın evində çay süfrəsinə qonaq edilmişdir.
Öz doğma yurd-yuvalarına dönmək arzusunda olduqlarını dilə gətirən məcburi köçkün ailəsinin üzvləri onlar üçün yaradılmış şəraitə görə dövlətimizin başçısına minnətdarlıqlarını bildirmişlər.
Qonaqlar məhəllədə tikilən 1300 şagird yerlik Ağdam rayon 33 nömrəli tam orta məktəb ilə də tanış olmuşlar. Məlumat verilmişdir ki, müasir təlim avadanlığı ilə diqqəti cəlb edən bu təhsil ocağında təlim-tədris üçün hər cür şərait yaradılmışdır. Bu, bir daha təsdiqləyir ki, zəngin təbii sərvətləri ilə məşhur olan Azərbaycan bu sərvətlərdən səmərəli istifadə ilə insan kapitalının daha da inkişaf etdirilməsini əsas amil seçmişdir.
Gürcüstanın nümayəndə heyəti məktəbin şagirdlərinin hazırladıqları konsert proqramına tamaşa etmişlər.
Ölkəmizdə qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirən David Daraxvelidze, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində dəstəklərini əsirgəməyəcəklərini bildirmişdir. Qeyd etmişdir ki, bu istiqamətdə xalqların dəstəyi vacibdir.
David Daraxvelidze Azərbaycanın qüdrətli dövlət olduğunu və tezliklə bu problemin öhdəsindən gələcəyini diqqətə çatdırmışdır. Vurğulamışdır ki, xalqlarımız oxşar problemlərlə üzləşdikləri üçün bir-birini daha yaxşı anlayır.

Georgian delegation got acquainted with the living conditions of IDPs
The delegation led by the minister of the IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia David Darakhvelidze got acquainted with the living conditions of IDPs settled in Baku, on 10 June. Firstly, the visitors were in the dormitory No.2 of Baku Management and Technology College in Darnagul campus.
The deputy chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs, Garay Farhadov informed that, 78 modern settlements were established, more than 140 thousand Azerbaijanis were moved to the new houses, educational, health, communications and cultural centers were built, appropriate infrastructure was created in the various cities and regions of the country in order to improve social, living conditions of refugees and IDPs on the basis of tasks assigned by the President of Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev.
Inquiring about the condition of the dormitory, the members of the Georgian delegation saw the room where lived the family of IDP Abbas Aliyev from Fuzuli region and got closely acquainted with their problems. The visitors were also in the complex of nine-storey residential buildings built for 368 IDPs families located in the area of building complex No. 2 in Binagadi district of Baku. Georgian delegation visited the house of IDP Nazila Abdullayeva from Khojavend region.
Then the visitors were in the newly established block for 1440 IDPs in Mushvigabad village of Garadagh region. It was brought to the attention of the visitors who got acquainted with the block that, 211of 1440 apartments are one-room, 659 are two-room, 429 are three-room, 141are four-room. There had also been constructed community center, administrative building, first aid center, post office and two-exit fire department in the territory. Georgian delegation was at the house of IDP Nazila Taghiyeva from Aghdam region. Speaking about their desire to return to their homeland, the members of IDP family expressed their gratitude to the head of our state for the created condition. The delegation members visited 1300-seat secondary school No. 33 of Aghdam region. It was reported that, all necessary conditions were created for training and education in this school with the modern teaching equipments. This proves once again that, Azerbaijan famous for its natural resources has determined the development of human capital as the main factor with the use of these resources. Highly appreciating the works carried out in order to improve social, living conditions of refugees and IDPs in our country David Darakhvelidze stated that, they will support our country in the resolution of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict. He noted the importance of our nations’ support in this direction. David Darakhvelidze brought to the attention that, Azerbaijan is powerful country and will solve the problem soon. It was emphasized that, our countries understand each other better, because they face the similar problems.