Dövlət Komitəsi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində daha bir maarifləndirici tədbir təşkil edib
Mətbuat xidmətinin məlumatı 19 İyul, 2024
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində daha bir tədbir təşkil edib. Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının 2024-cü il 20 fevral tarixli 24 nömrəli sərəncamının 4.8-ci yarımbəndinə müvafiq olaraq təşkil edilən aksiya istifadə edilmiş kağızların təkrar emal müəssisələrinə təhvil verilməsi,  bu sahədə vətəndaşların təşviq edilməsi, qlobal çirklənmə və təbiətin mühafizə olunması istiqamətində dayanıqlı həll və inkişaf yollarına dəstək məqsədi daşıyır.
Bakı şəhərinin Qaradağ rayonunun Müşfiqabad qəsəbəsində məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdığı yaşayış kompleksində “İstifadə edilmiş kağız daşıyıcılara yenidən həyat verək, dünyamızı qoruyaq” devizi ilə keçirilən tədbirdə sakinlər kağız daşıyıcılardan səmərəli və qənaətlə istifadə ilə bağlı məlumatlandırılıb, evlərindəki istifadə olunmayan kağız daşıyıcıları təkrar emal qutularına təhvil verməyə təşviq ediliblər. Məcburi köçkünlər aksiyada fəal iştirak edib, verilən məlumatlardan sonra ətraf mühitin qorunması məsələlərində daha diqqətli olacaqlarını bildiriblər.
Xatırladaq ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində komitə tərəfindən məlumatlandırıcı təlimlərin, video və posterlərin hazırlanması və təbliği mütəmadi olaraq həyata keçirilir.

The State Committee has organized another informative event within the framework of the “Year of Solidarity for a Green World”
Mətbuat xidmətinin məlumatı 19 JULY, 2024
The State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan has organized another event within the framework of the “Year of Solidarity for a Green World”. According to Subparagraph 4.8 of the Decree No. 24, dated February 20, 2024, issued by the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, the initiative aims to support the recycling of used paper, promote citizen engagement in this area, and contribute to sustainable solutions and development in addressing global pollution and environmental protection.
In the Mushfigabad settlement of the Garadagh district of Baku, where internally displaced persons are temporarily housed, an event was held under the slogan “Let’s Give New Life to Used Paper, Let’s Protect Our World”. During this event, residents were informed about the efficient and economical use of paper products and encouraged to hand over unused paper materials from their homes to recycling bins. The internally displaced persons actively participated in the event and expressed their commitment to being more attentive to environmental protection issues following the information provided.
It should be noted that, as part of the “Year of Solidarity for a Green World”, the Committee regularly conducts informative training, and produces and promotes videos and posters.