Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Kəlbəcər rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə heykəltaraş və rəssamlardan ibarət yaradıcı qrup üçün Kəlbəcər rayonu ərazisinə ilk dəfə infotur təşkil edilib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rayonda aparılan bərpa-quruculuq işləri, yerli əhalinin doğma yurda geri qayıdışa hazırlanması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər haqqında infotur iştirakçılarına ətraflı məlumat verilib. İncənət ustalarına Kəlbəcərin füsunkar təbiəti ilə yerində tanış olmaq, buradakı əsrarəngiz mənzərələri əyani şəkildə görmək imlanı yaradılıb. Onlar həmçinin bu ərazilərdə ermənilərin törətdikləri vəhşiliklərin izlərini, dağıdılıb talan edilmiş yurd yerlərimizi müşahidə edib, hazırda təsərrüfat məqsədləri üçün rayon ərazisində gəlmiş yerli sakinlərlə həmsöhbət olublar. Fırça və tişə ustaları təbiət mənzərələrini birbaşa naturadan çəkmək fürsətindən də yararlanıb, kağız və kətan üzərində çizgilər işləyib, foto-video çəkilişlər aparıblar.
Yaradıcı qrupun üzvləri səfər çərçivəsində Kəlbəcər şəhərini, qədim alban məbədi Xudavəng monastrını ziyarət edib, Sərsəng su anbarının yerləşdiyi ərazidə olublar. Onlar səfərin məhsuldar və faydalı olduğunu qeyd ediblər.
Xatırladaq ki, Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının Tədbirlər Planının 3.1.2-ci bəndinin icrası çərçivəsində Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi müxtəlif yaradıcı peşə sahiblərindən ibarət qrupların iştirakı ilə Qarabağa və Şərqi Zəngəzura infoturları təşkil edir.

An infotour has been organized for the first time to the Kalbajar district, jointly organized by the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan and the Presidential Special Representative Office in Kalbajar district.
Participants of the infotour were given detailed information about the restoration and reconstruction work being carried out in the district under the leadership of President Ilham Aliyev, as well as the measures being implemented to prepare the local population for their return to their homeland. The artists were given the opportunity to experience Kalbajar’s enchanting nature firsthand and see the breathtaking landscapes visually. They also observed the traces of atrocities committed by armenians in these areas, the destruction and looting of their homeland and interacted with local residents who have arrived for agricultural purposes. The artists took advantage of the opportunity to draw nature scenes directly from life, creating sketches on paper and canvas and conducting photo and video shoots.
During their visit, the creative group toured Kalbajar city, the ancient Albanian monastery of Khudavang, and the area where the Sarsang Reservoir is located. They noted that the visit was productive and beneficial.
It is worth mentioning that, as part of the implementation of Subparagraph 3.1.2 of the Action Plan of the Great Return State Program I, the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons organizes infotours to Karabakh and Eastern Zangazur with the participation of various groups of creative professionals.