Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Milli Mətbuat və Jurnalistika Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə komitənin rəhbər şəxsləri, Beynəlxalq əməkdaşlıq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin əməkdaşları, komitənin strukturuna daxil olmayan tabeliyindəki “Vətən səsi” qəzeti redaksiyasının nümayəndələri, sosial media fəalları iştirak ediblər.
Əsasını böyük maarifçi Həsən bəy Zərdabinin qoyduğu milli mətbuatımızın xalqımızın mədəni intibahında və yüksəlişində mühüm rol oynadığını, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbayacana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə jurnalistikanın inkişafına şərait yaratdığını, Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə müasir media və kommunikasiya vasitələrinin səmərəli fəaliyyətinə hərtərəfli dəstək verdiyini bildirən komitə sədri Rövşən Rzayev taleyini şərəfli jurnalist peşəsinə bağlayanları təbrik edib, onlara yaradıcılıq uğurları arzulayıb. Qeyd olunub ki, qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində dövlət siyasətinin, işğaldan azad edilmiş ərazilərə başlanmış Böyük Qayıdışın, bərpa edilən və yeni salınan yaşayış məntəqələrində dayanıqlı məskunlaşma və iqtisadi reinteqrasiya məsələlərinin işıqlandırılmasında jurnalistlər fəal iştirak edirlər.
Ölkəmizin ilk müstəqil mətbu orqanlarından biri kimi 30 illik nəşr tarixi olan “Vətən səsi” qəzetinin qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində dövlət siyasətinin işıqlandırılmasında, Qarabağın, Şərqi Zəngəzurun, Qərbi Azərbaycanın məruz qaldığı faciələr, dogma yurdundan didərgin düşən soydaşlarımızın həyatı barədə həqiqətlərin geniş yayılmasında əhəmiyyətli rol oynadığı, milli mənəvi dəyərlərimizi təbliğ etdiyi, milli mətbuatımızın inkişafına töhfələr verdiyi xatırladılıb. Həsən bəy Zərdabinin maarifçilik və vətənpərvərlik ənənələrinə daim sadiq olan “Vətən səsi” hazırda onlayn qəzet formatında fəaliyyətini davam etdirir, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun dirçəlişini, Böyük Qayıdışın gedişini, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən sosial layihələrin icrasını fəal işıqlandırır.
Milli Mətbuat günü ilə əlaqədar olaraq qəzetin baş redaktor müavini Nəsib Qaramanlı və fotomüxbiri Ədalət Mehdiyev mediada uzunmüddətli fəaliyyətlərinə görə komitə sədrinin təşəkkürnaməsi ilə təltif olunub, onlara qaçqın və məcburi köçkün probleminin geniş auditoriyaya çatdırılmasında göstərdikləri fəaliyyətə görə minnətdarlıq bildiilib.
Daha sonra Dövlət Komitəsinin sosial media hesablarında paylaşılan məlumatların yayımlanmasında fəallıq göstərən əməkdaşlara sertifikatlar təqdim edilib.
Tədbir çərçivəsində Prezidenti cənab İlham Əliyevin 23 iyun 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə "Tərəqqi medalı" və “Dövlət qulluğunda fərqlənməyə görə” medalı ilə təltif olunmuş dövlət qulluqçularına medalları təqdim edilib.

An event dedicated to the National Press Day was held
An event dedicated to National Press and Journalism Day was held at the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons. The event was attended by the committee's leadership, employees of the International Cooperation and Public Relations Department, representatives from the editorial office of the “Veten sesi” newspaper, which is not part of the committee's structure, and social media activists.
The committee chairman, Rovshan Rzayev, highlighted the significant role of our national press, founded by the great educator Hasan bey Zardabi, in the cultural renaissance and advancement of our people. He also noted that during all periods of leadership by the National Leader Heydar Aliyev, conditions were created for the development of journalism, and President Ilham Aliyev provides comprehensive support for the effective functioning of modern media and communication tools. Rzayev congratulated those who have devoted their lives to the honorable profession of journalism and wished them success in their creative endeavors. He noted that journalists play an active role in covering state policies related to refugees and internally displaced persons, the Great Return to liberated areas, and sustainable settlement and economic reintegration in restored and newly established residential areas.
It was recalled that the “Veten sesi” newspaper, which has a 30-year history of publication as one of the first independent media outlets in our country, has played a significant role in covering state policies regarding refugees and internally displaced persons, as well as in disseminating the truth about the tragedies in Karabakh, Eastern Zangazur and Western Azerbaijan, and the lives of our displaced compatriots. The newspaper, which promotes our national and moral values, continues its activities in an online format and actively covers the revival of Karabakh and Eastern Zangazur, the progress of the Great Return and social projects initiated by First Vice-President Mehriban Aliyeva under President Ilham Aliyev’s leadership.
On National Press Day, Deputy Editor-in-Chief Nasib Garamanli and photojournalist Adalat Mehdiyev were awarded with the committee chairman’s gratitude certificates for their long-term work in the media and their efforts in highlighting the issues of refugees and internally displaced persons.
Certificates were also presented to employees who showed activity in publishing information on the State Committee’s social media accounts.
During the event, medals awarded by Presidential Decree No. 23 dated June 23, 2024, were presented to state officials honored with the “Progress Medal” and the “Medal for Distinction in State Service”.