Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində əməkdaşlar üçün “Rəsmi yazışmalarda ədəbi dil normalarının tətbiqi: nəzəriyyə və təcrübə” mövzusunda təlim keçirilib. Ədəbi dil normalarına dair məlumatlılığı artırmaq, rəsmi yazışmalarda ədəbi dildən istifadə imkanlarını daha təkmillləşdirmək məqsədilə təşkil olunan təlimdə komitənin struktur bölmələrinin 30-dan çox əməkdaşı iştirak edib.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlət quruculuğu siyasətində Azərbaycan dilinin statusuna və inkişafına xüsusi diqqət yetirdiyi, Prezident İlham Əliyevin bu siyasəti davam etdirərək, milli ədəbi dilin daha da zənginləşdirilməsi, qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsi və ölkədə dilçiliyin inkişafı ilə bağlı mühüm qərarlar verdiyi qeyd olunub.
Təlimdə hər bir dövlət qulluçusunun mükəmməl, sabit normalara malik Azərbaycan ədəbi dilinə bələdliyinin və rəsmi-işgüzar yazışmalarda ondan doğru-düzgün istifadə etməsinin zəruriliyi vurğulanıb, komitənin struktur bölmələrində hazırlanmış müxtəlif mətnlərdə ədəbi dil normalarının tətbiqi məsələləri təhlil edilib.
Komitənin aparat rəhbərinin müavini Vüqar Nəsirovun moderatorluğu ilə keçirilən təlimdə əməkdaşlarının sualları cavablandırılıb və müzakirələr aparılıb.

A training session on “Application of Literary Language Norms in Official Correspondence: Theory and Practice” was conducted for employees at the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons. The training aimed to enhance awareness of literary language norms and improve the use of literary language in official correspondence. More than 30 employees from the committee’s structural divisions participated in the session.
It was highlighted that the National Leader Heydar Aliyev placed special emphasis on the status and development of the Azerbaijani language in his state-building policies, and President Ilham Aliyev has continued this policy by making important decisions to enrich the national literary language, adapt its use to the demands of globalization and promote the development of linguistics in the country.
The training emphasized the necessity for every civil servant to be well-versed in the standards of the Azerbaijani literary language and to use it correctly in official and business correspondence. The session analyzed the application of literary language norms in various texts prepared by the committee’s structural divisions.
The training, moderated by Vugar Nasirov, Deputy Head of the Committee’s Apparatus, addressed employees’ questions and included discussions.