Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramına əsasən, məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışı davam edir. Bu günədək 2000-ə yaxın ailənin bərpa edilən və yenidən tikilən yaşayış məntəqələrinə köçürülməsi təmin edilib. Laçın rayonunda artıq (Laçın şəhəri, Zabux və Sus kəndləri daxil olmaqla) 789 ailə (2944 nəfər) məskunlaşıb.
Müasir üslubda bərpa edilib abadlaşdırılan, zəruri sosial-texniki infrastrukturla təchiz olunan Laçın şəhərində, həmçinin yenidən tikilən Zabux və Sus kəndlərində sakinlərin rahat və təhlükəsiz yaşayışı üçün hər cür şərait yaradılıb. Geri qayıdan əhalinin məşğulluğu da priorotet istiqamətlərdəndir. Onlar müxtəlif sahələrdə işlə təmin edilirlər.
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi Laçın şəhərinə qayıdıb məskunlaşan və işləyən keçmiş məcburi köçkünlər haqqında hazırlanmış videoçarxı tədqim edir.

Under the First State Program for the Great Return to the territories liberated from occupation in the Republic of Azerbaijan, the return of internally displaced persons to their native lands continues. To date, nearly 2,000 families have been relocated to restored and newly built residential areas. In the Lachin district, 789 families (2,944 people), including those in Lachin city, Zabukh and Sus villages, have already settled.
In Lachin city, which has been restored and modernized with necessary social and technical infrastructure, as well as in the newly constructed Zabukh and Sus villages, all conditions for the comfortable and safe living of residents have been created. Employment for the returning population is also a priority. They are being provided with job opportunities in various fields.
The State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan presents a video clip about the former internally displaced persons who have returned to and are working in Lachin city.