Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin banisi Üzeyir Hacıbəylinin dahi şair Nizami Gəncəvinin sözlərinə yazdığı “Sevgili canan” romansını dünya şöhrətli yaponiyalı opera müğənnisi Masaşi Tomosuqi və Ağdam rayon Gülablı kənd uşaq musiqi məktəbinin şagirdləri birgə ifa ediblər. Layihə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı və Yaponiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Layihənin məqsədi ölkələrimiz arasında mədəni əlaqələrin inkişafına töhfə vermək, həmçinin gənc nəslin opera və klassik musiqi ilə yaxından tanışlığına imkan yaratmaq, onlarda müasir bədii-estetik zövqün formalaşmasına müsbət təsir göstərməkdir.
Xatırladaq ki, Azərbaycana ikinci dəfədir gələn Masaşi Tomosuqi ötən il paytaxtın Qaradağ rayonundakı “Qobu Park” yaşayış kompleksində keçmiş məcburi köçkünlər üçün konsert proqramı ilə çıxış edib.

Mətbuat xidmətinin məlumatı 21 JUNE, 2024
The renowned Japanese opera singer Masashi Tomosugi and students from the Gulabli village music school in Aghdam performed the romance “Sevgili Janan”, composed by the founder of Azerbaijani professional music, Uzeyir Hajibayli, with lyrics by the great poet Nizami Ganjavi. The project was organized by the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons and supported by the Japanese Embassy in Azerbaijan.
The aim of the project is to contribute to the development of cultural ties between our countries, provide opportunities for the younger generation to become familiar with opera and classical music and positively influence their modern artistic and aesthetic tastes.
It is worth noting that this is Masashi Tomosugi’s second visit to Azerbaijan. Last year, he performed a concert program for former internally displaced persons at the “Gobu Park” residential complex in the Garadagh district of the capital.