Şuşada birinci yaşayış kompleksinin açılış mərasimində Prezident İlham Əliyevin nitqi
Otuz iki ildən sonra siz doğma Şuşaya qayıdırsınız. Bu gözəl tarixi hadisə münasibətilə sizi ürəkdən təbrik edirəm. Siz otuz iki il vətən həsrəti ilə yaşamısınız, amma bilirəm ki, bir an da Şuşanı unutmamısınız, bilirdiniz və inanırdınız ki, siz buraya qayıdacaqsınız. Mən də bilirdim, mən də inanırdım və Prezident kimi 2003-cü ildən başlayaraq sizi və bütün keçmiş köçkünləri öz doğma vətəninə qaytarmaq üçün əlimdən gələni əsirgəmirdim.
Biz hazırlaşırdıq, ölkəmizi gücləndirirdik, iqtisadiyyatımızı gücləndirirdik, güclü ordu potensialı yaradırdıq. Ən önəmlisi gənc nəsli, - bu gün bizim qürur mənbəyimiz olan Şuşanı və o vaxt işğal altında olan digər torpaqları öz canı-qanı bahasına azad edən, - yetişdirirdik və yetişdirdik. Savadlı, bilikli, vətənpərvər, fiziki cəhətdən güclü, mənəvi cəhətdən sağlam, saf gənc nəsil yetişdirdik və onlar mənim əmrimlə 44 gün ərzində öz sinələrini qabağa verərək torpaqları azad etdilər. Bugünkü günə görə biz onlara borcluyuq, şanlı Ordumuza borcluyuq, Silahlı Qüvvələrimizə borcluyuq, şəhidlərimizə, qazilərimizə borcluyuq. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin.
Azərbaycan xalqı elə bir qəhrəmanlıq, elə bir fədakarlıq göstərmişdir ki, bu gün bütün dünyada Azərbaycan oğulları haqqında danışırlar və bizim xalqımıza hörmət edirlər. Çünki biz öz haqqımızı danışıqlar yolu ilə yox, kiminsə güzəşti hesabına yox, döyüş meydanında bərpa etdik, şəhərlərimizi, kəndlərimizi azad etdik, qan tökdük, şəhidlər verdik. Bütün Azərbaycan xalqı 44 gün ərzində bir yumruq kimi birləşmişdi.
Mənfur düşmən düzgün hesablamalar aparmamışdır. Özlərini özlərinin uydurduqları miflərə o qədər inandırmışdılar ki, hesab edirdilər bizim torpaqlarımızı əbədi işğal altında saxlaya biləcəklər. Onların arxasında duran havadarları - böyük dövlətlər onlarda bu əminliyi daha da gücləndirmişdilər. Ancaq biz əmin idik, bilirdik ki, gün gələcək və biz öz doğma torpaqlarımıza qayıdacağıq.
Uzun illər mən prezident kimi çalışırdım ki, bu məsələ danışıqlar yolu ilə həll olunsun və mənim fəaliyyətim göz qabağındadır, onlarla, bəlkə də yüzlərlə görüşlər keçirilmişdir, danışıqlar aparılmışdır. Amma heç bir nəticə olmamışdır. Nə üçün?! Çünki Ermənistan, bir daha demək istəyirəm, bizim torpaqlarımızı əbədi işğal altında saxlamaq istəyirdi. Onların arxasında duran, guya ki, vasitəçilik edən ölkələr isə bu işğalı əbədi etmək istəyirdilər.
44 günlük Vətən müharibəsi şanlı tariximizdir və Azərbaycan xalqı bundan sonra əbədi bu Zəfərlə fəxr edəcək. 44 gün ərzində biz hər gün irəli gedirdik. Ermənistan ordusundan fərqli olaraq bir nəfər də olsun hərbçimiz döyüş meydanını tərk etməmişdir. Onların özlərinin etiraflarına görə 12 minə yaxın fərarisi olmuşdur. Bizim əsgər və zabitlərimiz hər gün irəli gedirdilər və müharibənin birinci günündə əldə olunmuş qələbə - bir neçə kəndin azad edilməsi sonuncu günə qədər davam etdi və 2020-ci il noyabrın 8-də Şuşanın azad edilməsi düşmənin belini qırdı. Düşmən artıq anlamışdır ki, daha müqavimət göstərmək iqtidarında deyil və ondan sonra kapitulyasiya aktına imza atmışdır, faktiki olaraq təslim olmuşdur. Biz də o vaxt müharibəni dayandırdıq. Çünki müharibənin ilk günlərindən mən bəyan edirdim ki, düşmən bizə tarix versin, torpaqlarımızdan nə vaxt çıxacaq və o təqdirdə biz müharibəni dayandırmağa hazırıq.
O günlər ərzində dəfələrlə mənə müxtəlif paytaxtlardan zənglər gəlirdi, təkliflər irəli sürülürdü, bəziləri isə hədə-qorxu gəlməyə çalışırdı. Ancaq mən öz mövqeyimdə qəti idim və onu həm telefon təmasları əsnasında, eyni zamanda, Azərbaycan xalqına verdiyim bəyanatlarda da demişdim: tarix verilməlidir nə vaxt düşmən torpağımızdan rədd olur, onda biz müharibəni dayandırmağa hazırıq və belə də oldu. 2020-ci il noyabrın 10-da səhər saatlarında Ermənistan kapitulyasiya aktına imza atdı və müharibə dayandı.
Bildiyiniz kimi, müharibə zamanı bir çox xarici media nümayəndələrinə mənim müsahibələrim olub və təbii ki, suallar da müxtəlif olmuşdur. Ancaq müharibədəki planlarımızla bağlı mən təbii ki, heç bir şey deyə bilməzdim. Sadəcə olaraq, bir dəfə Şuşa haqqında mənə sual veriləndə dedim ki, Şuşasız bizim işimiz yarımçıq qalacaq və hesab edirəm hər kəs anladı ki, Şuşa azad olunmadan biz dayanmayacağıq. Şuşa bizim əyilməz ruhumuzun rəmzidir. Şuşa hər bir Azərbaycan vətəndaşının qəlbində elə bir böyük iz buraxıb ki, Şuşasız müharibənin uğurla başa çatması mümkün deyildi.
Antiterror əməliyyatı nəticəsində biz tarixi, əzəli torpaqlarımızı işğalçılardan azad etdik, bir daha dövlətimizin gücünü göstərdik, güclü siyasi iradəsini göstərdik. Heç kimlə hesablaşmadan, heç nəyə baxmadan, heç kimdən qorxmadan lazım olan əməliyyatı böyük peşəkarlıqla, məharətlə və fədakarlıqla keçirdik. Beləliklə, Azərbaycan öz dövlət suverenliyini tam bərpa etmişdir.
Bu gün isə Şuşanın yeni tarixi başlayır. Mən 2020-ci il noyabrın 8-də xalqa müraciətimdə demişdim ki, biz Şuşanı dirçəldəcəyik. Bax, bu gün biz dirçəldilən Şuşanı görürük. Təkcə bu gözəl binalar deyil, Şuşada çox genişmiqyaslı quruculuq işləri gedir. Bu gün Ulu Öndərin doğum günündə üçüncü yaşayış kompleksinin təməli qoyuldu. Keçən il mayın 10-da ikinci yaşayış kompleksinin təməli qoyulmuşdur. Bu birinci yaşayış kompleksində 450, ikincidə 300-ə yaxın, üçüncüdə isə 500-ə yaxın mənzil inşa ediləcək. Onun bir hissəsi artıq hazırdır. Bu gün siz bu mənzillərə köçəcəksiniz. Bütün evlər gözəl memarlıq üslubunda - Şuşanın ənənəvi üslubunda inşa edilmişdir. Şərait çox gözəldir və əminəm ki, uzun fasilədən sonra şuşalılar burada rahat yaşayacaqlar, yaradacaqlar, quracaqlar, öz doğma şəhərinin tarixi simasını qoruyacaqlar.
Şuşada quruculuq işləri, əslində, İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatandan dərhal sonra başlamışdır. İlk növbədə, Şuşaya yol çəkilməli idi. Çünki siz yaxşı bilirsiniz ki, işğala qədər olan dövrdə yol Xankəndi ərazisindən keçirdi. Ona görə Füzuli şəhərindən Şuşaya qısa müddət ərzində Zəfər yolu çəkildi. İndi isə daha geniş magistral avtomobil yolu çəkilir. Yeddi tuneli, doqquz viaduku, bir çox körpüləri olan dördzolaqlı gözəl bir yol çəkilir və yəqin ki, gələn ilin sonuna qədər o da hazır olacaq. Şuşanın tarixi abidələrinin bərpası dərhal başlanılmışdır. Birinci, Vaqifin məqbərəsi yenidən quruldu, onun əzəli görkəmi qaytarıldı. Ondan sonra Yuxarı Gövhər Ağa məscidi, daha sonra Saatlı məscidi bərpa olundu. Bu gün Mamayı məscidinin bərpadan sonra açılışını etdik. Çöl Qala məscidində artıq bərpa işləri başlanılıb. Mehmandarov məscidi və Mehmandarovun evi bərpa edilib. Artıq dörd mehmanxana fəaliyyət göstərir. Onların içində ən böyük beşulduzlu Şuşa mehmanxanası bu gün Şuşanın müasir görkəmini əks etdirir. Amma yenə o mehmanxana da ənənəvi Şuşa memarlığı üslubunda inşa edilmişdir. Bu gün, eyni zamanda, Şirinsu hamamı əsaslı təmirdən sonra açılmışdır. Aşağı Gövhər Ağa məscidində təmir-bərpa işləri yekunlaşmaq üzrədir. Üzeyir Hacıbəylinin vəhşi düşmən tərəfindən dağıdılmış abidəsi yenidən öz yerinə qoyuldu. Ermənilər tərəfindən dağıdılmış Vaqifin büstü yenə də əvvəlki görkəmdə, formada bərpa edildi, yenidən hazırlandı. Üzeyir Hacıbəylinin ermənilər tərəfindən dağıdılmış evi yenidən qurulur, bu il hazır olacaq. Bir neçə başqa önəmli hadisə baş vermişdir.
Şuşanın dirçəldilməsi geniş vüsət alıb. Hər şey çox müfəssəl və dəqiq, ən müasir şəhərsalma qaydalarına uyğun planlar əsasında qurulur. Bu bərpa-yenidənqurma işlərinə biz dünyanın aparıcı şirkətlərini cəlb eləmişik, təkcə Şuşa üçün yox, bütün azad edilmiş torpaqlar üçün ki, uzun illər ərzində ağır şəraitdə - çadırlarda, yataqxanalarda, uşaq bağçalarında, yararsız binalarda yaşamış insanlar bundan sonra yaxşı yaşasınlar, rahat yaşasınlar. Bununla paralel olaraq həm Şuşada, həm də artıq inşa edilmiş digər qəsəbə və şəhərlərdə məşğulluq məsələləri də həll olunur, treninqlər keçirilir, buraya qayıdacaq insanların işlə təmin olunması məsələlərinə də çox diqqətlə baxılır və bu işlər öz həllini tapır.
Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələri nəinki Azərbaycanın, Qafqazın, dünyanın ən gözəl yerlərindən biri olacaq - ən müasir, ən rahat, ən gözəl. Buranın təbiəti, gözəl mənzərələri, yaşıllıqlar, bulaqlar müasir və eyni zamanda, ənənəvi üslubda inşa edilən binalarla tamamlanır. Elə bir gözəl şəhər yaradılır ki, əminəm, hər birimiz, hər bir azərbaycanlı bununla fəxr edəcək. Bir daha demək istəyirəm, biz azad edilmiş bütün torpaqlarda genişmiqyaslı proqramları icra edirik. Bu gün artıq Şuşa altıncı yaşayış yeridir ki, keçmiş köçkünlər buraya qayıdır. Bu gün, eyni zamanda, Laçının Sus kəndinə də keçmiş köçkünlərin qayıdışı nəzərdə tutulur və ilin sonuna qədər ən azı 20 yaşayış məntəqəsində artıq həyat bərpa ediləcək.
Mayın 10-u hər birimiz üçün, təbii ki, mənim üçün əziz gündür - Ulu Öndərin doğum günüdür. Onun ən böyük arzusu bu reallıqları görmək idi, işğala son qoymaq idi və məhz onun fəaliyyəti nəticəsində biz inkişaf yoluna qədəm qoyduq. Ona qədər hansı hadisələr baş verirdi, siz, yəni, yaşlı nəsil yaxşı xatırlayırsınız - hakimiyyətsizlik, özbaşınalıq, xaos, hakimiyyət uğrunda gedən mübarizə, hakimiyyətdə səriştəsiz, qorxaq, satqın, xain insanların yerləşdirilməsi. Bütün bunlar Şuşa kimi şəhərin, digər şəhər və kəndlərimizin işğal altına düşməsinin səbəbi olmuşdur. Təsadüfi insanlar hakimiyyətə gəldi. Küçələrdən heç bir təhsil almamış, heç bir dövlət işində təcrübəsi olmayan, heç bir biliyə malik olmayan müdafiə nazirləri, dövlət katibləri, parlament sədrləri, prezident vəzifələrinə yiyələndilər və bunun acı nəticəsini Azərbaycan xalqı çəkdi. Şuşanı müdafiə etməyə söz verən, əks təqdirdə öz başına güllə çaxmağa söz verən o ünsür görəsən indi hansı hisslər yaşayır? Əminəm ki, bu günə sevinmir. Onun kimilər, o vaxt hakimiyyətə can atan AXC-Müsavat cütlüyünün tör-töküntüləri, onların böyük əksəriyyəti bizim Zəfərimizə sevinməyiblər, əksinə peşman olublar. Bizim Qələbəmizə bu günə qədər kölgə salmağa çalışırlar, ermənilərlə əlbir olub bizim Zəfərimizi aşağılamaq, ona kölgə salmağa çalışırlar. Məhz onların hakimiyyətə can atmaları dövründə və ovaxtkı hakimiyyətin satqın, qorxaq olması səbəbindən Şuşa işğal altına düşdü. Şuşanı müdafiə etmək üçün çox da böyük qüvvə lazım deyildi. Siz ki, bunu yaxşı bilirsiniz. Şuşa yiyəsiz qalmışdı və Şuşanın düşmənə təhvil verilməsi Xalq Cəbhəsinə hakimiyyətə gəlmək üçün yol açdı. İndi baxın, o tarixlərə, tarixi hadisələrə. Bir neçə gündən sonra onlar hakimiyyətə gəldilər, o hakimiyyəti yıxdılar, çevriliş etdilər. Xalqın haqlı etirazını, necə deyərlər, öz tərəflərinə çəkmək üçün Şuşanı, sonra Laçını, ondan sonra Kəlbəcəri qurban verdilər. Bununla da keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti Ermənistanla de-fakto coğrafi nöqteyi-nəzərindən birləşdi.
Azərbaycan xalqının böyüklüyü bir daha 1993-cü ildə özünü göstərdi. Xalq Ulu Öndərə müraciət edib onu hakimiyyətə dəvət etdi. Çünki Azərbaycan xalqı bilirdi ki, o bəladan onu ancaq Heydər Əliyev qurtara bilər. O vaxt - 1994-cü ildə əldə edilmiş atəşkəs məcburi bir addım idi və biz heç vaxt o atəşkəslə barışa bilməzdik, nə mənim atam, nə də mən. Onun ömrü bu günü görməyə çatmadı. Biz - onun davamçıları, onun və Azərbaycan xalqının arzularını çin etdik və tarixi Zəfər əldə etdik. Düşmənə öz yerini göstərdik və bu gün düşmən bizim qarşımızda acizdir. Bu gün təkcə bizim tələbimizlə heç bir başqa, necə deyərlər, vasitəyə əl atmadan Qazaxın dörd kəndi bizə qaytarılır. Bir tələbimlə qaytarılır, bax, belə də olmalıdır. Bundan sonra belə də olacaq. Burada söz sahibi bizik, Qafqazda aparıcı dövlət bizik, iqtisadi, siyasi, hərbi, hər cəhətdən aparıcı dövlət bizik, bizimlə hər kəs hesablaşmalıdır. Həm Ermənistan, həm onun arxasında duran, onlara yalançı vədlər verən xarici dairələr bizimlə hesablaşmasalar peşman olacaqlar.
Bu gün Qazaxın 1990-cı və 1992-ci illərdə işğal edilmiş torpaqları bir güllə atılmadan bizə qaytarılır. Delimitasiya, demarkasiya bizim şərtlərimiz əsasında həyata keçirilir və bu, bizim növbəti zəfərimizdir.
Biz heç vaxt müharibə istəməmişik, bu gün də istəmirik. Bizə müharibə lazım deyil, bizə torpaqlarımız lazım idi. Minsk qrupunun 28 ildəki fəaliyyəti Azərbaycan xalqına qarşı yönəldilmişdir. Onların yalançı vədləri və fəaliyyətsizliyi təsadüfi deyildi. Onlar məsələni həll etmək istəmirdilər. Onlar bu torpaqları ermənilərə vəd vermişdilər. Necə ki, sovet dövründə ermənipərəst Qorbaçov və ondan sonra Yeltsin bu torpaqları ermənilərə vəd vermişdilər və Fransa da, Amerika da, həmçinin. Bu gün də baxın bizə qarşı, kimlər, necə deyərlər əsas rol oynayırlar - Fransa və Amerika. Bunu açıq demək lazımdır, daha çox Fransa. Onlar da bilməlidirlər ki, bizim iradəmizdən kənar bu bölgədə heç bir məsələ həll olunası deyil. Hansısa səfirin Şuşaya gəlməsi bizə minnət kimi təqdim edilməməlidir. Gəlir gəlsin, gəlmir, heç lazım da deyil. Guya onların gəlib-gəlməməsi ilə nəsə dəyişir, heç nə dəyişmir. Burada, bu torpaqda söz sahibi bizik. Bizim siyasətimiz beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslanır. Əgər bu gün yenə də görsək ki, Ermənistanda revanşistlər baş qaldırır, Fransa Ermənistana öldürücü silahlar verir, o silahların kritik həddə çatmasını görsək, onda bizdən heç kim inciməsin. Hər halda hər kəs bilir ki, biz nəyə qadirik, Ordumuz nəyə qadirdir və iradəmiz nə qədər möhkəmdir. Heç kim bizim qabağımızda dura bilməz. Heç kim bizə heç nə diktə edə bilməz və bizim daxili işlərimizə müdaxilə edə bilməz. Nəyi lazım biliriksə, onu da edəcəyik. İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra biz Ermənistana demişik ki, gəlin, sərhədi ədalətli müəyyən eləyək. Yox, istəmirsinizsə, onda biz deyəcəyik, harada istəyirik orada da sərhəd olacaq. Neyləyəcək, kimə zəng edəcək, lap 100 dəfə zəng etsin, nəticəsi nə olacaq? Həm Azərbaycan xalqına, həm də bu bölgəyə maraq göstərənlərə bir daha demək istəyirəm ki, bizimlə hesablaşmadan burada bir addım da atılmamalıdır bundan sonra. Əminəm ki, mənim sözümü eşidirlər, bilirlər mən nəyi deyirəmsə, onu da edirəm.
Bugünkü bu bayram günü - mənim üçün və hamımız üçün ikiqat bayram günü bir daha onu göstərir ki, biz sülhsevər, biz qurub-yaradan xalqıq. Ermənilər Şuşanı viran qoyub, onu erməniləşdirməyə çalışıblar. Bu gün Aşağı Gövhər Ağa məscidinin təmiri ilə tanış olarkən orada içəridəki sütunların birində xaç gördüm. Yaxşı, məsciddə xaç ola bilər? Buna göz yumanlar, bu gün bizi hansısa cinayətlərdə, yaxud da ki, əməllərdə ittiham edənlər bunu görmürlərmi? Görmürlərmi ki, Ağdam məscidini tövləyə çevirmişdilər. Şuşanın 17 məscidindən 16-sını dağıdıb, birini isə başqa xalqa mənsub olan məscid kimi təqdim etməyə çalışırdılar. Biz buraya qayıdan kimi, dərhal guya orada aparılmış təmiri ləğv etdik, onu yenidən qurduq. Bütün şəhər və kəndlərimiz vandallar tərəfindən dağıdılıb. Bunu heç kim görmək istəmir. Amma hər kəs bunu görməlidir və görəcək. Çünki erməni vandallığını nə biz unudacağıq, nə də dünya unudacaq. Şuşanı nə qədər erməniləşdirməyə çalışsalar da, ona nail ola bilməyiblər. Çünki Şuşa əzəldən Azərbaycan şəhəri olub, işğal dövründə də öz azərbaycançılıq simasını qoruyub saxlayıb. Əgər ermənilər bunu özlərinə, necə deyərlər, doğma şəhər sayırdılarsa Şuşanı quraydılar, yaradaydılar, dağıtmayaydılar. Bir daş daş üstə qoyulmayıb. Biz gəlmişik burada əbədi yaşamağa və bundan sonra Azərbaycan Bayrağı bu torpaqlarda əbədi dalğalanacaq.
Mən sizi bir daha ürəkdən təbrik edirəm. Sizə xoşbəxtlik, cansağlığı arzulayıram. Burada rahat yaşayın.

Speech by President Ilham Aliyev at the opening ceremony of the first residential complex in Shusha
You are returning to your native Shusha after 32 years. I sincerely congratulate you on this wonderful and historic event. You lived with a longing for 32 years, but I am sure that you never forgot Shusha, you knew and believed that you would return here. I also knew it, I also believed in it, and ever since I became President in 2003, I did everything in my power to return you and all the former IDPs to your native land.
We were preparing and strengthening our country, we were strengthening our economy and creating a strong army. Most importantly, we have raised and brought up the young generation who liberated Shusha, our source of pride today, and other occupied lands at the cost of their lives. We have raised an educated, knowledgeable, patriotic, physically strong, morally healthy and pure young generation, and they liberated these lands by putting their lives on the line for 44 days on my order. We are very much indebted to them for this day, we are indebted to our glorious Army, we are indebted to our Armed Forces, we are indebted to our martyrs and disabled veterans. May Allah rest the souls of all our martyrs in peace!
The people of Azerbaijan have demonstrated such heroism and self-sacrifice that, today the whole world talks about the sons of Azerbaijan and shows respect for our nation. Because we have restored our right not through negotiations, not at the expense of any concessions from someone, but on the battlefield. We have liberated our cities and villages; we have shed blood and we have had martyrs. All the people of Azerbaijan were as united as a fist for 44 days.
The contemptible enemy allowed for a miscalculation. They were so convinced of their own myths that they thought they would be able to keep our lands under occupation forever. Their patrons behind them, the powerful states further reinforced this confidence in them. But we were sure, we knew that the day would come and we would return to our native lands.
For many years as President, I tried to resolve this issue through negotiations. My activity is obvious, dozens, perhaps even hundreds of meetings and rounds of negotiations were held. But there was no result. Why? Because Armenia, I want to repeat, wanted to keep our lands under occupation forever. The countries behind them, the supposed mediators wanted to make this occupation permanent.
The 44-day Patriotic War is part of our glorious history, and the people of Azerbaijan will forever be proud of this Victory. For 44 days, we were moving forward every single day. Unlike the Armenian army, not a single soldier of ours left the battlefield. According to their own confessions, they had about 12,000 deserters. Our soldiers and officers advanced every day. The victory achieved on the first day of the war, the liberation of several villages, continued all the way until the last day, and the liberation of Shusha on November 8, 2020 broke the enemy’s back. The enemy already realized that they were no longer able to resist and after that signed an act of capitulation, which was practically a surrender. We stopped the war right then. Because I had been stating from the first days of the war that the enemy should give us a timetable of when they would vacate our lands, and then we were ready to stop the war.
During those days, I received many calls from different capitals, various proposals were put forward, and some even tried to threaten me. However, I was firm in my conviction, and I was saying it both during those phone calls and in my addresses to the people of Azerbaijan: a timetable must be provided of when the enemy is getting out of our lands and then we would be ready to stop the war, and so it happened. In the early hours of November 10, 2020, Armenia signed the act of capitulation and the war stopped.
As you know, during the war, I gave interviews to a number of foreign media outlets and, of course, the questions were different. I could not say anything about our plans for the war. I was once asked about Shusha, and I said that our work would be incomplete without Shusha, and I think everyone understood that we were not going to stop until Shusha was liberated. Shusha is a symbol of our indomitable spirit. Shusha has left such a big mark in the hearts of every Azerbaijani citizen that the war could not have ended successfully without Shusha.
As a result of the anti-terror operation, we liberated our historical and ancestral lands from the invaders. We showed the power of our state and its strong political will again. We carried out the operation with great professionalism, skill and dedication, without reckoning with anyone, without considering anything and fearing anyone. Thus, Azerbaijan fully restored its state sovereignty.
A new history of Shusha begins today. I said in my address to the nation on November 8, 2020 that we would revive Shusha. Today we witness a reviving Shusha. It is not only about these beautiful buildings, there is a lot of large-scale construction ongoing in Shusha. Today, on the birthday of the National Leader, the foundation stone of a third residential complex was laid. The foundation of a second residential complex was laid on May 10 last year. A total of 450 apartments will be built in this first residential complex, about 300 in the second and about 500 in the third. A part of it is already completed. You will move into these apartments today. All the buildings have a beautiful architectural style – the traditional style of Shusha. The conditions are very nice, and I am sure that after a long pause, the residents of Shusha will live here comfortably, create, build and preserve the historical image of their hometown.
Construction work in Shusha actually commenced immediately after the Second Karabakh War. First of all, the road to Shusha had to be built. Because you know perfectly well that before the occupation, the road to Shusha passed through Khankendi. Therefore, the Victory Road was built from Fuzuli to Shusha in a short period of time. A wider highway is now under construction. A beautiful four-lane road with seven tunnels, nine viaducts and a number of bridges is under construction, and it will probably be ready by the end of next year. The restoration of Shusha’s historical monuments started immediately. First, Vagif's mausoleum was rebuilt and its original appearance was restored. Then the Yukhari Govhar Agha Mosque and then the Saatli Mosque were restored. Today, we opened the Mamayi Mosque after restoration. Restoration work has already started in the Chol Gala Mosque. The Mehmandarov Mosque and Mehmandarov's residence have been restored.
Four hotels are already in operation. The biggest of them, the five-star Shusha hotel reflects the modern appearance of Shusha. And yet the hotel was built in the style of traditional Shusha architecture. Also today, the Shirinsu Bathhouse was opened after major renovation. The repair and restoration in the Ashaghi Govhar Agha Mosque is nearing completion. The monument to Uzeyir Hajibayli, which was destroyed by the savage enemy, was put back in its place. The bust of Vagif destroyed by the Armenians was restored to its previous appearance and form. The reconstruction of Uzeyir Hajibayli's residence destroyed by the Armenians is in progress, it will be ready this year. Several other important events took place.
The revival of Shusha is in full swing. Everything is built based on a very detailed and precise plan and in accordance with the most advanced urban planning rules. We have involved the world's leading companies in the restoration and reconstruction work not only for Shusha, but also for all our liberated lands, so that people who used to live in harsh conditions for many years – in tents, dormitories, kindergartens and unsuitable buildings – can now live well and comfortably. In parallel with this, we are also addressing employment issues both in Shusha and other towns and cities that have already been built, trainings are held. We are addressing seriously the employment issues for those who will return here.
The regions of Karabakh and East Zangezur will become one of the most beautiful places not only in Azerbaijan and the Caucasus, but also of the whole world – the most modern, comfortable and beautiful. The nature of this place, its spectacular views, the scenery and water springs are complemented by modern and, at the same time, traditional buildings. A wonderful city will emerge here, I am sure each of us, every Azerbaijani will be proud of. I want to repeat that we are implementing large-scale programs in all liberated territories.
Today, Shusha is already the sixth residential area to which former IDPs are returning. Former IDPs are also expected to return to the village of Sus in Lachin today, so life will be brought back to at least 20 residential areas before the end of this year.
May 10 is a dear day for each one of us, including myself, of course – it is the birthday of the National Leader. His biggest dream was to see these realities, to put an end to the occupation, and it was thanks to his activity that we embarked on a path of development. You, or the older generation, remember only too well what was happening before that – anarchy, arbitrariness, chaos, struggle for power, and the placement of incompetent, cowardly and treacherous people in the government.
All this was the reason for the occupation of a city like Shusha and other cities and villages of our country. Random people had assumed power. People from the street who had no education, no experience in public affairs and no knowledge got the positions of ministers of defense, secretaries of state, speakers of parliament and president, and the people of Azerbaijan suffered the bitter consequences of that. I wonder what feelings that individual who promised to defend Shusha or shoot himself in the head is experiencing now. I am sure he is not happy about this day at all. People like him, the leftovers of the PFPA-Musavat duo who aspired to come to power at the time, the vast majority of them were not happy about our victory and actually regretted it. They are still trying to cast a shadow on our Victory to this day. They collude with the Armenians in an attempt to belittle our Victory and cast a shadow on it. It was because of their aspiration to power and the treachery and cowardice of the then government that Shusha was occupied. No major forces were needed to defend Shusha – you know that perfectly well. Shusha was left completely exposed and the surrender of Shusha to the enemy paved the way for the Popular Front’s ascent to power. Look at those dates, those historic events. After a few days, they came to power, overthrew the government, staged a coup. They sacrificed Shusha, then Lachin and then Kalbadjar in order to turn the people's legitimate protests in their own favor. Thus, the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region was de facto joined to Armenia from a geographical point of view.
The people of Azerbaijan showed their wisdom again in 1993. The people appealed to the National Leader and invited him to take power. Because the people of Azerbaijan were aware that only Heydar Aliyev could save them from those misfortunes. The ceasefire reached in 1994 was an imposed measure – we could never put up with the ceasefire, neither my father nor I. He did not live to see this day. We, his followers, have fulfilled his and the Azerbaijani people's dream and achieved this historic Victory. We showed the enemy their place, and today the enemy is helpless in front of us. Today, on our demand only, four villages of Gazakh district are being returned without us having to resort to any other means, so to speak. They will be returned to us on our demand, and this is the way it should be. And it will be like this from now on. We have the say here, we are the leading state in the Caucasus, we are the leading state economically, politically, militarily, in all aspects, and everyone should reckon with us. Both Armenia and the foreign circles behind it, those giving them false promises, will regret if they do not reckon with us.
Today, the lands of the Gazakh district, occupied in 1990 and 1992, are being returned to us without a single shot fired. The process of delimitation and demarcation is underway on our terms, and this is yet another victory of ours.
We never sought war, and we do not want it today either. It is no the war that we needed, we needed our lands back. The activities of the Minsk Group in 28 years were aimed against the people of Azerbaijan. Their false promises and inaction were not accidental. They did not want to solve the problem. They promised these lands to the Armenians. Just like the pro-Armenian Gorbachev in Soviet times and then Yeltsin promised these lands to the Armenians, so did France and America. Even today, notice who is playing the first violin against us – France and America. We must clearly say that France is particularly active. And they should also know that no issue can be resolved in this region contrary to our will. The visit of some ambassador to Shusha should not be presented as a favor to us. If they come, let them come, but if they don’t, it's not even necessary. As if something might change with their arrival, nothing will change. We have a say here in this land. Our policy is based on international law and justice. If we see revengeful forces raising their head again in Armenia, if France gives deadly weapons to Armenia and if we see that these weapons reach a critical level, then, let no one have any hard feelings.
In any case, everyone knows what we are capable of, what our Army is capable of and how strong our determination is. No one can stand in front of us. No one can dictate anything to us or interfere in our internal affairs. We will do what we think is right. After the Second Karabakh War, we told Armenia that let's define the border fairly. If you don't want that, then we will say where we want there to be a border. What will they do, who will they call, let them call 100 times, but what will the result be? I want to say again to both the people of Azerbaijan and those interested in this region that no step should be taken here without our approval. I am sure they will hear my words. They know that I do what I say.
Today's holiday, a double holiday for me and for all of us, shows again that we are peace-loving and creative people. The Armenians devastated Shusha and tried to misappropriate everything. Today, I saw a cross on one of the pillars inside the Ashaghi Govhar Agha Mosque while reviewing its renovation. Can there be a cross in a mosque? Don't those who have been turning a blind eye to this, those who have been accusing us of some criminal deeds see this? Don't they see that they turned the Aghdam Mosque into a stable? They destroyed 16 of Shusha's 17 mosques and tried to portray one as a mosque belonging to another nation.
As soon as we got back here, we immediately got rid of the repairs that had supposedly been done there and rebuilt it. All our cities and villages were destroyed by vandals. Nobody wants to see that. But everyone should and will see it. Because neither we nor the world will forget the Armenian vandalism. No matter how hard they tried to Armenianize Shusha, they could not achieve it. Because Shusha has been an Azerbaijani city since time immemorial and preserved its Azerbaijani image even during the occupation. If Armenians considered it their hometown, they would have built Shusha, not destroyed it. Not a single stone has been left untouched. We have come to live here forever, and from now on the Azerbaijani flag will fly in these lands forever.