Rəsmi xronika 25 Fevral, 2026
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva fevralın 25-də Xocalı rayonunun Xanabad kəndində görülmüş işlərlə tanış olublar.
Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma kənddə görülmüş işlər barədə məlumat verdi.
Xanabad Xocalı rayonunun eyniadlı inzibati ərazi dairəsinə daxildir. Kənd Silahlı Qüvvələrimizin 2023-cü ildə həyata keçirdikləri antiterror əməliyyatı nəticəsində işğaldan azad edilib.
İşğaldan əvvəl kənddə orta məktəb, mədəniyyət evi, kitabxana və tibb məntəqəsi fəaliyyət göstərib. Burada ölkə əhəmiyyətli XIII əsrə aid kilsə və IX əsrə aid “Aslan qalası” memarlıq abidələri var.
Kənddə ümumilikdə 276 ev var ki, onlardan da 115-i yararsız, 161-i isə qismən yararlıdır. İndiyədək 120 ev təmir olunub. Bu ilin sonunadək daha 41 ev istismara hazır olacaq. Bir neçə gün əvvəl 38 ailə - 154 nəfər kəndə qayıdıb.
Xanabadda bir sıra sosial layihələr icra olunub. Belə ki, mövcud 3 transformator məntəqəsi, elektrik və qaz xətləri bərpa edilib, eyni zamanda, yeni elektrik, qaz və optik xətlər çəkilib, subartezian quyularında və su anbarında təmir işləri aparılıb, 2 yeni su anbarının qurulması işlərinə başlanılıb. Kəndin su təminatı üçün Əsgəran qəsəbəsinin ərazisində nasos stansiyası inşa edilib, kənddaxili yollar bərpa olunub. Kəndin girişində “Xanabad” kompozisiyası quraşdırılıb, Xanabad gölünün sahilində park salınıb, estakada inşa edilib və Dövlət Bayrağı ucaldılıb.
Sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva kəndə köçmüş Əmrah Sahiblinin evində oldular.
Qadın sakin: Salam, xoş gördük.
Nümayəndə: Cənab Prezident, kənd buradan görünür elə. Arxasında yardımçı sahələr də var.
Prezident İlham Əliyev: Necə yerləşmisiniz burada?
Sakin: Çox gözəl, Allah Sizdən razı olsun.
Prezident İlham Əliyev: Gəlin, gəlin, uşaqlar. Ev necədir?
Sakin: Çox gözəl, Allah razı olsun.
Prezident İlham Əliyev: Neçə gündür buradasınız, 5 gündür?
Sakin: 5 gün olar.
Prezident İlham Əliyev: Adın nədir?
Uşaq sakin: Duyğu.
Prezident İlham Əliyev: Duyğu? Gəl, gəl, Mehriban xanımla görüş.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Gəl buraya, görüşək.
Sakin: Xoş gəlmisiniz.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Harada yaşayırsan, göstər, hanı sənin otağın?
Prezident İlham Əliyev: Şəraitiniz necədir?
Sakin: Salam. Çox yaxşıdır.
Prezident İlham Əliyev: İşin var?
Sakin: Təmin ediblər.
Prezident İlham Əliyev: Gəlin. İşlə təmin etmək üçün təkliflər verərsiniz.
Nümayəndə: Bəli, cənab Prezident İlham Əliyev. Artıq müraciət edib. Sürücü işləyir. Ümumiyyətlə, çalışırıq məşğulluqla bağlı Sizin tapşırığınızı yerinə yetirək.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, əlbəttə.
Nümayəndə: Xocalıya köçən əhalinin 4100 nəfərindən 1230 nəfəri daimi işlə təmin olunub. Müəssisələr də çoxdur. Açılışlarında Siz də iştirak edirsiniz.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, müəssisələr çoxdur. Məktəb də var. Müəllimlər necədir?
Digər nümayəndə: Biz 110 ailəni köçürəndən sonra müəllim kontingenti buraya yığılacaq. Çünki az əhali ilə aça bilmirik. Novruz bayramına qədər buraya 110 ailəni köçürəcəyik. Evlər hamısı hazırdır.

Official news 25 February, 2026
On February 25, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Arzu Aliyeva inspected the progress of reconstruction in the village of Khanabad, located in the Khojaly district.
Elchin Yusubov, Special Representative of the President for the city of Khankendi and the Aghdara and Khojaly districts, briefed the head of state and the First Lady on the details of the reconstruction projects implemented in the village.
Khanabad is part of the eponymous administrative territorial district of Khojaly. The village was liberated from occupation following the anti-terror operations conducted by the Azerbaijani Armed Forces in September 2023.
Historically, the village featured a secondary school, a cultural center, a library, and a medical facility. It is also home to significant cultural heritage sites of national importance, including a 13th-century church and the 9th-century "Aslan Galası" (Lion Castle) architectural monument.
The village consists of 276 houses, of which 115 were deemed uninhabitable and 161 were classified as partially fit for residence. To date, 120 houses have been fully renovated, with an additional 41 slated for completion by the end of this year. Just a few days ago, 38 families (154 individuals) returned to the village.
A wide array of social infrastructure projects has been completed. These include the restoration of three existing transformer stations and gas and power lines, alongside the installation of new electrical, gas, and fiber-optic cables. Major repairs were conducted on sub-artesian wells and the central water reservoir, while construction has commenced on two additional reservoirs. To stabilize the water supply, a pumping station was built in the nearby Asgaran settlement, and internal village roads have been fully restored.
At the entrance to the village, a “Khanabad” composition has been installed; a park has been laid out along the shore of Khanabad Lake; an overpass has been constructed; and the National Flag has been raised.
Then, President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and their daughter Arzu Aliyeva visited the home of Amrah Sahibli, who returned to the village, and had a conversation.