Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Şəkidə 423 məcburi köçkün ailəsi üçün salınmış yeni qəsəbənin açılışında iştirak etmişdir
10 Sentyabr, 2012
Sentyabrın 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Şəkiyə səfəri çərçivəsində bu rayonda 423 məcburi köçkün ailəsi üçün salınmış yeni qəsəbənin açılışında iştirak etmişdir.
Əvvəlcə dövlətimizin başçısı Şuşadan olan məcburi köçkün Vaqif Hüseynovun evində oldu. Bu ailədən olan iki uşaq dövlətimizin başçısına Xalq Şairi Səməd Vurğunun “Azərbaycan” şerini söylədilər.
Azərbaycan Prezidenti evdə yaradılmış şəraitlə tanış oldu. Məlumat verildi ki, ailə üzvlərinin sayı altı nəfərdən ibarət olan Vaqif Hüseynovun evi dördotaqlıdır. Burada ailənin rahat yaşaması üçün hər cür şərait yaradılmışdır.
Sonra Prezident İlham Əliyev qəsəbədə tikilən 360 şagird yerlik Ağdam 29 nömrəli məcburi köçkün tam orta məktəbinə gəldi.Burada qəsəbə sakinləri dövlətimizin başçısını hərarətlə qarşıladılar.
Prezident İlham Əliyev bədii özfəaliyyət dərnəkləri üzvlərinin çıxışını dinlədi.
Sonra dövlətimizin başçısı məcburi köçkünlərlə və Şəki şəhər ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşdü.
Mərasim iştirakçılarını salamlayan Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
-Bu gözəl məktəbin və qəsəbənin açılışı münasibətilə sizi təbrik edirəm. 423 evdən ibarət gözəl qəsəbə demək olar ki, bir neçə ay ərzində tikilmişdir. İndi burada yaşayan vətəndaşlarımız əvvəllər fin tipli evlərdə yaşamışlar, böyük əziyyət çəkmişlər. Onların vəziyyətini, yaşayış şəraitini yaxşılaşdırmaq üçün biz gözəl qəsəbə saldıq. Bu, doğrudan da böyük işdir, böyük tarixi hadisədir. Bu, onu göstərir ki, Azərbaycan dövləti öz vətəndaşlarına, xüsusilə ehtiyacı olan vətəndaşlara böyük qayğı ilə yanaşır.
Bildiyiniz kimi, bu il Azərbaycan Dövlət Neft Fondundan 300 milyon manat vəsait ayrılmışdır. Əvvəlki illərə nisbətən bu, daha da böyük məbləğdir. Gələn il çox güman, biz bu məbləği daha da artıracağıq ki, məcburi köçkünlərin problemlərini tezliklə həll edək.
Bu qəsəbə vaxtilə qəbul edilmiş “Məcburi köçkünlərin yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğun artırılması” Dövlət Proqramı əsasında tikilmişdir. Bu Proqramın icrası bizə imkan verdi ki, birinci mərhələdə bütövlükdə bütün çadır şəhərciklərini ləğv edək və onların yerində yeni qəsəbələr salaq. İndiki mərhələdə fin tipli evlərdə, məktəblərdə, hərbi hissələrin ərazilərində məskunlaşmış soydaşlarımızı da biz gözəl şəraitlə təmin edirik. Bu qəsəbənin tikilməsi bu il görülən işlərin sadəcə olaraq bir hissəsidir. Bu il bir neçə qəsəbə tikilib, tikilməkdədir. İlin sonuna qədər hələ bir neçə yerdə yeni qəsəbələr vətəndaşların sərəncamına veriləcəkdir. Gözəl məktəb, gözəl evlər, rahat şərait, infrastruktur, bütün kommunal məsələlər öz həllini tapıbdır. İşıq, su, qaz xətləri çəkilmişdir, yollar salınmışdır. Bir sözlə, bu qəsəbədə rahat yaşamaq mümkün olacaqdır. Azərbaycan dövləti öz sosial siyasətini bir daha bu qəsəbənin yaradılmasında göstərir.
Neft Fondunun fəaliyyətinə gəldikdə, demək olar ki, bütün məcburi köçkünlər üçün nəzərdə tutulmuş, tikilmiş və tikiləcək qəsəbələr Neft Fondunun hesabına inşa olunacaqdır. Bu ənənəni ulu öndər Heydər Əliyev qoymuşdur. Məhz onun göstərişi və Fərmanı ilə Neft Fondundan birinci ödəmələr məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli üçün yönəldilmişdi.
Biz də hər bir sahədə olduğu kimi, bu sahədə də ulu öndərin siyasətinə sadiqik. Bu siyasət davam etdirilir və Neft Fondu hazırda bu istiqamətdə çox böyük işlər görür. Bu qəsəbə və digər qəsəbələr, Neft Fondunun xətti ilə tikilmiş binalar bir daha, onu göstərir ki, neft Azərbaycan xalqına məxsusdur, bizim milli sərvətimizdir. Biz bu sərvətdən səmərəli şəkildə istifadə edərək həm ölkə iqtisadiyyatını gücləndiririk, infrastruktur layihələrini icra edirik, eyni zamanda, məcburi köçkünlərin problemlərini də həll edirik.
Mən əminəm ki, gələcək illərdə də yeni qəsəbələr tikiləcəkdir. Hazırda 120 min məcburi köçkün belə gözəl, buna bənzər evlərlə təmin edilibdir. Ancaq hələ o qədər də yararlı olmayan şəraitdə yaşayan köçkünlərimizin sayı kifayət qədər çoxdur.
Biz onların problemlərinin həlli üçün çalışırıq, çalışacağıq və bayaq qeyd etdiyim kimi, yataqxanalardan, məktəblərdən, uşaq bağçalarından, hərbi hissələrin ərazilərindən məcburi köçkünlər yeni, gözəl evlərə, binalara köçürüləcəkdir.
Biz bu sosial yükü azaldırıq. Eyni zamanda, köçkünlərin məşğulluğu ilə bağlı olan problemləri həll edirik. Ancaq əsas problem torpaqlarımızın hələ də işğal altında qalmasıdır. Bunun səbəbini siz yaxşı bilirsiniz. Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü, işğalçı siyasəti nəticəsində torpaqlarımız işğal altındadır. Ermənilərin dünyadakı havadarlarının onlara verdikləri dəstəyin nəticəsində bu məsələ hələ ki, öz həllini tapa bilmir. Baxmayaraq ki, məsələnin həlli üçün bütün imkanlar, bütün hüquqi baza vardır. Beynəlxalq təşkilatlar qərarlar, qətnamələr qəbul etmişlər. Dünyanın aparıcı ölkələrinin liderləri bəyanatlar vermişlər ki, indiki vəziyyət dözülməzdir və vəziyyət dəyişdirilməlidir, status-kvo dəyişdirilməlidir. Ancaq əfsuslar olsun ki, Ermənistan bu çağırışlara biganə qalır və beynəlxalq ictimaiyyət də onlara kifayət qədər güclü təzyiq və təsir göstərmir. Məsələnin həll olunmamasının səbəbi də məhz bundan ibarətdir.
Biz bundan sonra da ölkəmizi, beynəlxalq mövqelərimizi gücləndirəcəyik. Məsələnin həlli üçün hüquqi əsaslar kifayət qədər çoxdur və bu əsaslar Azərbaycanın mövqeyini müdafiə edir, dəstəkləyir. BMT, onun Təhlükəsizlik Şurası, ATƏT, Avropa Şurası, Avropa Parlamenti, digər beynəlxalq təşkilatlar qərarlar qəbul ediblər ki, bu qərarlar məsələnin həlli üçün yeganə yoldur.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bütün ölkələr tərəfindən tanınır və bu məsələ ancaq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində öz həllini tapa bilər. Məsələnin həlli ilə bağlı Azərbaycanın mövqeyində heç bir dəyişiklik yoxdur və biz tutduğumuz yoldan dönməyəcəyik. Dağlıq Qarabağ əzəli, tarixi Azərbaycan torpağıdır. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməlidir. İşğal edilmiş bütün torpaqlardan işğalçılar çıxarılmalıdır və çıxarılacaqdır, Azərbaycan vətəndaşları öz doğma torpağına qayıtmalıdırlar və qayıdacaqlar. Hazırda keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin inzibati hüdudlarından kənarda yerləşən bölgələrə və Dağlıq Qarabağa, Xankəndiyə, Şuşaya bizim soydaşlarımız qayıdacaqlar.
Mən buna əminəm, buna inanıram və mənim inamımı gücləndirən kifayət qədər çox amillər vardır: Beynəlxalq hüquq, Azərbaycanın iqtisadi qüdrəti, bizim hərbi potensialımız və siyasi müstəvidə Azərbaycanın artan çəkisi. Təkcə bir ilin tarixçəsinə nəzər salmaqla biz Azərbaycanın uğurlarını görə bilərik. Biz dünyanın ən mötəbər beynəlxalq təşkilatının - BMT Təhlükəsizlik Şurasınız üzvüyük. Bir neçə ay bundan əvvəl bu təşkilata sədrlik etmişik. Bu təşkilata 155 ölkənin dəstəyi ilə daxil olmuşuq.
Bu yaxınlarda 120 ölkə - Qoşulmama Hərəkatının üzvləri Dağlıq Qarabağ məsələsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll olunmasına dair qətnaməni dəstəkləmişlər. 120 ölkə dünya birliyinin əksəriyyətidir. Biz bir çox hallarda beynəlxalq aləm anlayışını eşidirik və bəzi təşkilatlar, bəzi qurumlar beynəlxalq aləm dedikdə özlərini nəzərdə tuturlar.
Beynəlxalq aləm 20, yaxud da ki, 30 ölkəni birləşdirən məsələ deyildir. Beynəlxalq aləm BMT-dir və BMT-də 155 ölkə bizi dəstəklədi. Beynəlxalq aləm Qoşulmama Hərəkatıdır. Orada 120 ölkə fəaliyyət göstərir. Onlar da bizi dəstəklədi. Yəni, beynəlxalq aləm bizim mövqeyimizi dəstəkləyir və əlbəttə ki, bu, bizə əlavə imkanlar verir, inamımızı artırır.
Ancaq bununla bərabər və xüsusi olaraq 20 ildir Minsk qrupu yaradılıb ki, bu məsələni həll etsin və məsələni həll edə bilmir, Ermənistana lazımi təzyiqi göstərə bilmir. Biz görürük ki, bu məsələ Azərbaycanın gücü hesabına öz həllini tapa bilər və tapmalıdır. Ona görə biz daha da güclü olmalıyıq. Biz ordumuzu daha da gücləndirməliyik və gücləndiririk.
Hazırda Azərbaycan Ordusu nəinki bölgədə, dünya miqyasında qüdrətli orduların sırasındadır. Biz iqtisadi potensialımızı gücləndirməklə ölkəmizi irəliyə aparırıq. Bu, bizə imkan verir ki, bütün məsələlərlə bağlı müstəqil siyasət aparaq. Biz xarici və daxili siyasətlə bağlı milli maraqlara söykənən qərarları qəbul edirik. Güclü Azərbaycan güclü regional amildir. Həm sabitləşdirici amildir, eyni zamanda, Azərbaycan ilə artıq regional məsələlərdə hesablaşmamaq mümkün deyildir.
Azərbaycan ilə hesablaşmamaq cəhdləri heç bir nəticə verməmişdir və yaxın tarix bunu göstərir. Ona görə, nə qədər güclü olsaq Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bir o qədər tez bərpa edəcəkdir.
Məsələnin həlli ilə bağlı bizim birmənalı mövqeyimiz vardır. Bu barədə mən dəfələrlə fikirlərimi bildirmişəm. İşğal edilmiş bütün torpaqlardan işğalçı qüvvələr çıxarılmalıdır, ondan sonra bölgədə sülh, əməkdaşlıq yarana və təhlükə mənbəyi aradan götürülə bilər. Hələ ki, torpaqlarımız işğal altındadır, bizim bir nömrəli hədəfimiz Ermənistandır.
Biz bundan sonra da Ermənistanı bütün beynəlxalq və regional layihələrdən təcrid edəcəyik. Bu siyasət öz səmərəsini verir və Ermənistanın ağır iqtisadi vəziyyətinin səbəbkarı Azərbaycandır. Bu, birmənalıdır. Ermənistandan onların rəsmi statistikasının göstəricilərinə görə, ilin birinci yarısında 80 min adam köçmüşdür. İlin sonuna qədər bu, yəqin ki, ikiqat rəqəmə çatacaqdır. Azərbaycan əhalisi artır və 5-10 ildən sonra ümumiyyətlə, bu faizlər nisbəti birə on olacaqdır, bəlkə də ondan da az. Yəni, bu amillər onları düşündürməlidir. Onların ağır iqtisadi vəziyyəti, demoqrafik vəziyyət, bütün beynəlxalq məsələlərdən təcrid edilməsi onları narahat etməlidir.
Azərbaycan isə irəliyə gedir. Baxmayaraq ki, torpaqlarımız işğal altındadır, biz böyük uğurlara imza atırıq və bu uğurları artırırıq. Bir neçə gün bundan əvvəl mötəbər beynəlxalq iqtisadi qurum - Davos İqtisadi Forumu ölkələrin iqtisadiyyatlarının rəqabət qabiliyyətliyinə görə Azərbaycanı 46-cı yerə layiq görübdür, MDB məkanında birinci yerdə. Yəni, bizim işimiz haqq işidir. Biz ədalətin bərpasını istəyirik və buna nail olacağıq.
Bizim üçün, həm xarici siyasətimiz üçün, həm ümumiyyətlə, bizim gündəliyimizdə duran bir nömrəli məsələ torpaqlarımızın işğalçılardan azad edilməsidir. Gecə-gündüz çalışırıq və bu fəaliyyəti davam etdirəcəyik.
Siz, əziz soydaşlarımız, əziz dostlar, uzun illərdir ki, Şəki rayonunun ərazisində yaşayırsınız. Şəkililər sizə qucaq açıblar.
Siz burada özünüzü evdəki kimi hiss edirsiniz. Ancaq, əlbəttə bilirəm ki, siz Qarabağ torpağına qayıdacağınız günləri gözləyirsiniz. Bu günlər də gələcəkdir. Amma Şəki şəhərində də sizin üçün bütün şərait yaradılıb. Şəkililər çox qonaqpərvər, mehriban insanlardır. Siz də bunu yaxşı hiss edirsiniz, görürsünüz.
Şəki şəhərinin və rayonunun inkişafı ilə bağlı çox böyük tədbirlər görülür. Mən dəfələrlə Şəkidə olmuşam, keçən il, bu il, ondan əvvəlki dövrdə. Böyük quruculuq, abadlıq işləri görülür. Bu gün Heydər Əliyev Mərkəzinin təməl daşını qoyduq.
Şəkidə mədəniyyət, səhiyyə, təhsil sahəsində böyük işlər görülür, infrastruktur layihələri icra edilir. Şəki böyük mədəniyyət mərkəzidir, zəngin tarixə, mədəniyyətə malik olan bir diyardır. Şəkinin tarixi abidələri, mədəniyyət ocaqları lazımi səviyyədə qorunur, bərpa edilir. Çünki bu, bizim hamımızın milli sərvətimizdir.
Rayonun və şəhərin kommunal infrastrukturunun yeniləşdirilməsi məsələləri də öz həllini tapır. Bir sözlə, Şəki çox dinamik inkişaf edir. Şəkinin Azərbaycan dövlətinin tərkibində xüsusi yeri vardır. Yenə də deyirəm, mədəniyyət, incəsənət, elm ocağıdır. Gözəl təbiəti, gözəl insanları var və çox şadam ki, Şəkidə işlər yüksək sürətlə və keyfiyyətlə görülür. Mən keçən dəfə Şəkidə ötən ilin payızında olmuşam. Heç bir il keçməyib, amma gördüyüm dəyişikliklər məni çox sevindirir.
Şəkinin inkişafına dair mənim tərəfimdən bir neçə Sərəncam imzalanmışdır. Xüsusi əhəmiyyətə malik olan böyük Sərəncamda həm Şəkinin tarixi, həm də gələcək inkişaf haqqında məsələlər əksini tapıbdır. Bu yaxınlarda kənd yollarının tikintisinə dair əlavə Sərəncam imzalanmışdır. Böyük vəsait ayrılır, gələcəkdə də ayrılacaqdır ki, Şəki və bütün başqa şəhərlərimiz, kəndlərimiz abadlaşsın, gözəlləşsin. Bütövlükdə Azərbaycanın şimal-qərb zonası Azərbaycanın turizm mərkəzinə çevrilibdir. Mən çox istəyirəm ki, bu, nəinki Azərbaycanın, beynəlxalq turizm mərkəzinə çevrilsin. Bunu etmək üçün də konkret fikirlərimiz, planlarımız vardır.
Mən sizi bir daha ürəkdən salamlayıram, sizə xoşbəxtlik arzulayıram. Arzu edirəm ki, burada sizin həyatınız rahat keçsin, yaxşı keçsin, uşaqlar yaxşı oxusunlar və gözəl gənc nəsil yetişsin.
Məktəbin müəlliməsi Aysel Mustafayeva, Şəki şəhər 20 nömrəli məktəbin direktoru Mais Səlimov, Milli Məclisin deputatı Yaqub Mahmudov məcburi köçkün ailələrinə və Şəkinin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıya görə Azərbaycan Prezidentinə təşəkkür etdilər.
Daha sonra dövlətimizin başçısı 29 nömrəli tam orta məktəbində yaradılmış şəraitlə tanış oldu.
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov məlumat verdi ki, yüksək şəraiti ilə seçilən, müasir təlim-tədris avadanlığı ilə diqqəti cəlb edən bu məktəbdə müəllim və şagird kollektivi üçün hər cür şərait yaradılmışdır. Bu, bir daha təsdiqləyir ki, Azərbaycan zəngin təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə yolu ilə insan kapitalının daha da inkişaf etdirilməsini prioritet istiqamət seçmişdir. Prezident İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı təsdiqləyir ki, bu mühüm amil son dövrlərdə dövlət siyasətinin vacib prinsipləri sırasına daxil edilmişdir. Bu proses təkcə paytaxtla məhdudlaşmır, bölgələri də əhatə edir, doğma yurdlarından didərgin düşən soydaşlarımızın təhsilinin yüksək səviyyədə qurulmasına xidmət edir. Ölkəmizdə heç bir dövrdə olmayan qədər məktəb binası tikilmiş, bir çox məktəb üçün yeni korpuslar inşa olunmuşdur. Bu proses ən ucqar bölgələrimizi də əhatə etmişdir. Məktəblərin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi istiqamətində də mühüm işlər görülmüşdür. Bütün orta təhsil müəssisələrində kompyuter sinifləri yaradılmış, internetə qoşulmuşdur. Heydər Əliyev Fondunun dövlət səviyyəsində həyata keçirilən bu fəaliyyət proqramına verdiyi dəstək isə öz nadir xüsusiyyəti ilə seçilir.
Diqqətə çatdırıldı ki, qəsəbədə 50 yerlik uşaq bağçası da inşa olunmuşdur. Bağçada balacaların təlim-tərbiyəsi üçün bütün tələblər nəzərə alınmışdır. Ərazidə klub-icma mərkəzi, inzibati bina, ambulatoriya və poçt binaları da inşa edilmişdir. Bu qəsəbə Şəki rayonunun Kiş bələdiyyəsinin ərazisində Prezident İlham Əliyevin 2004-cü il 1 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2007-ci il 31 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən əlavələrin müvafiq bəndlərinə əsasən inşa olunmuşdur. Yeni qəsəbəyə Şəki rayonundakı fin tipli qəsəbədə məskunlaşan 372 ailə və ya 1551 nəfər, o cümlədən məktəb binasında yerləşən 51 ailə və ya 209 nəfər, ümumilikdə 423 ailə və ya 1760 nəfər köçürüləcəkdir. Məcburi köçkün ailələrindən 149-u Ağdamdan, 168-i Laçından, 53-ü Kəlbəcərdən, 44-ü Şuşadan, 9-u isə Xocalıdandır. Qəsəbənin ərazisi 84 hektardır və buradakı evlərdən 17-si birotaqlı, 211-i ikiotaqlı, 175-i üçotaqlı, 20-si isə dördotaqlıdır. Qəsəbənin elektrik, su və qaz təchizatı şəbəkələri Şəki rayonunun kommunikasiya sisteminə qoşulmuşdur.
Azərbaycan Prezidenti məktəbin idman zalında şagirdlərin nümunəvi çıxışlarına baxdı, onlarla xatirə şəkli çəkdirdi.
Məktəbin ikinci mərtəbəsində ulu öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin məcburi köçkünlərə diqqət və qayğısını əks etdirən stendlər yaradılmışdır.
Dövlətimizin başçısı məktəbin eyvanından ətrafı seyr etdi.Prezident İlham Əliyev qəsəbədə yaradılmış şəraiti yüksək qiymətləndirdi.

President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev took part in a ceremony marking the opening of a new settlement constructed for 423 IDP families in Shaki.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 10 September, 2012
On September 9, President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev took part in a ceremony during his visit to Shaki that was marking the opening of a new settlement constructed for 423 IDP families in this region. Firstly, the Head of State visited the house of IDP Vagif Huseynov from Shusha. Two children of this family said the poem of "Azerbaijan" of our People's Poet S.Vurghun to our Head of State. The President of Azerbaijan got familiarized with the conditions of house. It was reported that the house of Vagif Huseynov whose family members are 6 is a house with four rooms. All necessary conditions for the family's comfortable life were created here. Then President Ilham Aliyev visited Agdam secondary school No 29 that was constructed in the settlement for internally displayed persons for 360 pupils. Here the residents of the settlement warmly welcomed our Head of State. President Ilham Aliyev listened to the speech of the members of amateur art associations. Then the Azerbaijani President met the internally displaced persons and the public of the town of Shaki. Greeting the people assembled there the Azerbaijani President Ilham Aliyev said: “I congratulate you on the occasion of the opening of this beautiful school and settlement. The settlement consisting of 423 houses has been built probably within several months. The Azerbaijani citizens who have moved to these houses lived in critical conditions in the Finnish-type houses before. We built this beautiful settlement in order to improve their social and living conditions. It is an immense work and a historical event in reality. It is an evidence that Azerbaijan as a state cares for its citizens, particularly for those who are in need of the care. As you know, we have allocated 300 million manats from the State Oil Fund for this purpose. In comparison with the previous years it is a much bigger sum. Perhaps this sum will increase more next year and the problems of the internally displaced persons will be solved soon. This settlement has been built within the frames of “The State Program on the improvement of the living conditions and employment of the refugees and internally displaced persons”. The execution of this program allowed us liquidate all the tent camps first and build new settlements in their places. That was the first stage of our program. In the present stage we provide with better living conditions our internally displaced compatriots settled in the Finnish-type houses, in school buildings, in the territories of the military units. This settlement is just a part of the work performed this year. This year several settlements have been built and are being built. By the end of the year the construction of several other settlements will be completed and given at the disposal of our citizens. The settlements have wonderful schools, houses with every comfort, infrastructure and communal services. They have been supplied with water, gas and electricity, roads have been laid. In one word, it will be possible to live comfortably in this and in the rest of the new settlements. The social policy of the Azerbaijani government is evident in the example of the construction of this settlement once more. What concerns the activity of the State Oil Fund we must say that all the constructed settlements and to be constructed settlements for all the internally displaced persons will be built on the account of the State Oil Fund. The foundation of this tradition has been laid by the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev. Just by his errand and decree the first oil revenues were directed to the solution of the problems of the internally displaced persons. As in all the spheres, in this sphere also we are devoted to the policy of our national leader. This policy is being continued and the State Oil Fund is doing a lot in this sphere. This settlement and other settlements, buildings constructed on the line of the State Oil Fund show once more that oil belongs to the Azerbaijani people, it is our national property. By making an efficient use of this property we strengthen the economy of the country, implement into life infrastructure projects and at the same time solve the problems of the internally displaced persons. I believe that new settlements will be built in future, too. At present 120 000 internally displaced persons have been provided with such beautiful, comfortable houses. But we have enough number of internally displaced persons still living in conditions not sufficiently fit for living. We are trying, shall try to solve their problems, and as said a while ago, the internally displaced persons will be moved to new, beautiful houses and buildings from hostels, schools, kindergartens and from the territories of the military units. We are lessening this social burden and at the same time solving the problems connected with the employment of the internally displaced persons. But the main problem is that our lands are still under the occupation of the Armenian military forces. You know its reason well. As a result of the aggression of Armenia against Azerbaijan, as a result of its occupationist policy our lands are under occupation. As a result of the support of the patrons of Armenia in the world this conflict is not being solved yet, though there are all opportunities and a legal base for the solution of the conflict. The international organizations have adopted decisions, resolutions on the conflict. The leaders of the leading world stated have adopted statements on it that the current situation may not last long and it must be changed. But unfortunately, Armenia ignores these challenges and the world community also does not exert sufficient pressure on them. This is the reason why the problem remains unsolved. We shall strengthen our country and its international positions hence. There are sufficient legal bases for the solution of the problem; these legal bases support the position of Azerbaijan. The United Nations, its Security Council, OSCE, the Council of Europe, the European Parliament and other international organizations have adopted decisions which are the only means for the solution of the problem. The territorial integrity of Azerbaijan is recognized by all the world countries, this conflict may find its solution only within the frames of the territorial integrity of Azerbaijan. There is not any change in the position of Azerbaijan in connection with the solution of the conflict and we shall not divert the road which we pursue, NagornoKarabakh is an ancestral, historical Azerbaijani territory. Azerbaijan must restore its territorial integrity. The aggressors must leave all the occupied territories, they will be compelled to leave them, the Azerbaijani citizens must return home and they will do that without any fail. Our compatriots will return to NagornoKarabakh, to Khankendi, Shusha and to the districts located beyond the borders of NagornoKarabakh Province. I am sure in it, I believe it and there are factors which strengthen my belief. The international laws, the economic might of Azerbaijan, our military potential ad strengthening position of Azerbaijan in the international arena allow us say it. If we review only one year in the history of Azerbaijan we shall witness it. We are a member of the most reliable organization of the world of the United Nations and its Security Council. We chaired the latter several months ago. We joined this organization with the support of 155 countries. Recently 120 world countries members of the Movement of Non-Alliance Countries supported the resolution on the solution of the conflict over NagornoKarabakh within the territorial integrity of Azerbaijan, 120 countries form the majority of the world community. In many cases we hear the notion of the international community, but some institutions by this notion mean themselves. The international community does not mean the alliance of 20 or 30 countries. International community is the United Nations, and 155 members of the United ­Nations supported us. International community is the Movement of Non-Alliance countries, in which there are 120 countries. They also supported us. That is, the international community supports our position, and of course, it gives us additional chances and increases our belief in the fairness of our cause. But along with it, the Minsk Group of OSCE was created for this purpose 20 years ago, that is, for the solution of this conflict, but it is unable to cope with the task, it is unable to exert necessary pressure on Armenia. We understand that the conflict may be solved with the application of force by Azerbaijan, and it must. Therefore we must be very strong, stronger than ever. We must strengthen our army and we are doing it. At present the Azerbaijani army is the strongest army not only in the region, but also among the armies of the world countries. By strengthening our economic potential we move our country forward. It allows us pursue an independent policy in connection with all the issues. In our foreign and home policy we take into account our national interests. A strong Azerbaijan means a strong regional factor. It is a stabilizing factor and at the same time it makes other countries take into account the position of Azerbaijan in the solution of the regional problems. It is impossible to ignore the position of Azerbaijan in the ­regional issues, it has not produced any yield and the recent history evidences it. Therefore, the stronger we are, the sooner we shall be able to restore our territorial integrity. We have unequivocal position in connection with the solution of the conflict. I have disclosed my views on it several times. All the occupied territories must be liberated, the occupationist forces must leave them, then there may emerge peace and cooperation, the sources of danger may disappear. As long as our lands are under occupation, Armenia is our first number target. We shall isolate Armenia from all international and regional projects hence. This policy is producing its yields, and the instigator of the present grave economic situation in Armenia is Azerbaijan. It is unequivocal. According to the official statistics of Armenia itself 80 000 people have left the country in the first half of the year. By the end of the year I think that it will grow twice. But the population of Azerbaijan is growing in number, in five or ten years the increase of population in Azerbaijan will be one-tenth, or perhaps even less if it is compared in per cents. That is, these factors must make them think. The grave economic and the demographic situation in the country, isolation from all the international projects must make them think and worry. Azerbaijan is developing. Though a part of our territory is under occupation, still we have great economic achievements, multiply them. Several days ago a reliable international economic forum the Economic Forum in Davos gave the 46th place to Azerbaijan among the world countries according to the competitive ability of the economies, and the first place among the CIS-countries. That is, our cause is a just cause; we are for the restoration of justice and shall achieve it. The Number One issue for us, for our foreign policy, in general, the Number One problem on our agenda is the liberation of our lands from occupation. We are working hard day and night and shall continue our efforts. You, dear compatriots, dear friends, have been living in the territory of the District of Shaki for many years. The residents of Shaki received you open-heartedly. You felt like home here. But, of course, I know that you are waiting impatiently for the day when you will return home, to Karabakh. That day will also arrive. But all living conditions have been created for you in the town of Shaki, too. The residents of Shaki are very hospitable and kind, you feel and see it, too. A lot is being done in connection with the development of the district and town of Shaki. I have been to Shaki many times, I was here last year, this year and before. Huge construction and improvement works are being conducted. Today we laid the foundations of Heydar Aliyev Centre. A lot is being done in Shaki in the sphere of culture, medicine and education in Shaki, infrastructure projects are being implemented into life. Shaki is a great cultural centre; it is a district of rich history and culture. The cultural and historical monuments of Shaki are being protected and restored duly, because they are our common national heritage, wealth. The issue of renewal of the communal infrastructure of the district and town is finding its solution. In one word, Shaki is developing dynamically. Shaki has its own place in Azerbaijan, I repeat it again: Shaki is the centre of science, culture and arts. It has a wonderful nature, honest people, I am very glad that the construction and improvement works are being performed here speedily and with high quality. My last visit to Shaki was last autumn, not a year has passed yet, but the changes what I see gladden me very much. I have issued several instructions in connection with the development of Shaki. One of them, which is of great importance, concerns the history of Shaki, covers the issues of its future development. Recently I have signed an additional Instruction on the construction of the village road. A huge amount of finances is being and will be allocated in order to improve and beautify Shaki and all our other towns and villages. Taken wholly, the north-west of Azerbaijan has become a tourist centre of Azerbaijan. I would like it become not only the tourist centre of Azerbaijan, but an international tourist centre. We have concrete ideas and plans to do it. I greet all of you cordially once more, wish you happiness. I wish you had a happy and comfortable life here, the children had good education and a clever generation grew.” Aysel Mustafayeva, teacher of the school, Mais Salimov, director of the school No. 20, Shaki city, MP Yagub Mahmudov thanked to the President of Azerbaijan for the attention and care shown to the families of IDPs and for the development of Sheki. Then the Head of State got acquainted with the condition that was created in the secondary school No. 29. Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Refugee and IDPs affairs Ali Hasanov informed that all conditions were created for teachers and students in this school which attracts the attention with the modern training equipment and distinguished by a high condition. And this proves that Azerbaijan selected the development of human capital through the effective use of rich natural resources as priority direction. The attention and care of President Ilham Aliyev for the development of the education proves that recently this important factor became one of the most important principles of state policy. This process is not only limited to the capital, it also covers the regions and serves to the establishment of high level education of our IDPs. Schools have been built; new buildings have been constructed for the schools in our country not as in any period. This process has also covered our most remote places. Important works have been done in the direction of strengthening the material-technical base of schools. Computer classes were established in all secondary educational institutions and all of them were connected to the Internet. Support of Heydar Aliyev Foundation for the program held at state level is distinguished by its unique feature. It was mentioned that kindergarten for 50 children was built in the settlement. All the requirements for training and education of small kids in the kindergarten have been taken into consideration. Clubs, community centers, administrative buildings, ambulatory and postal facilities were built in the area. This settlement was built in the territory of Kish municipality of Shaki region according to the relevant paragraphs of the annexes confirmed with the Order dated on October 31, 2007 of the President of the Republic of Azerbaijan on “State Program on improvement of living conditions and employment rehabilitation of refugees and internally displaced persons” approved by the Order dated on July 1, 2004 of President Ilham Aliyev. 372 family or 1551 people living in the Finnish-type settlements in Shaki region, as well as, 51 families and 209 persons, generally 423 families and 1760 persons will be moved to the new settlement. 149 persons out of IDP families are from Agdam, 168 of them are from Lachin, 53 out of them are from Kalbajar, 44 of them are from Shusha, and 9 of them are from Khojali. Settlement area is 84 hectares and 17 of the houses are one room, 211 of them are houses with two rooms, and 20 of them are houses with four rooms . Electricity, water and gas supply networks of the settlement have been connected to the communication system of Shaki region. The President of Azerbaijan looked at the exemplary performance of pupils in the sport hall of the school, took memorial pictures with them. There were established stands reflecting the care and attention of national leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev to internally displaced persons in the second floor of the school. Head of our State watched around from the balcony of the school. President Ilham Aliyev highly appreciated the condition established in the settlement.