Mətbuat xidmətinin məlumatı 17 May, 2024
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin  Fərmanına,  Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin onun icrası ilə bağlı müvafiq qərarına əsasən, yemək xərci, kommunal və digər xidmətlər üzrə məcburi köçkünlərə dövlət büdcəsindən ödənişlər əvəzinə vahid aylıq müavinətin verilməsi davam etdirilir.
Füzuli və Ağdam rayonlarının vaxtilə işğala məruz qalmış və ya düşmənlə təmas xəttinə yaxın olan, 1994-cü ilin may ayında imzalanmış atəşkəs müqaviləsindən sonra dinc həyatın bərpa edildiyi yaşayış məntəqələrinə qayıdan vətəndaşlara da sosial dəstək məqsədilə vahid aylıq müavinət verilmişdir.
Möhtərəm Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuzun 2020-ci ildə apardığı Vətən müharibəsi və 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirdiyi lokal antiterror tədbirləri nəticəsində təmas xətti tamamilə ləğv olunaraq əhalinin təhlükəsiz yaşaması və fəaliyyət göstərməsi təmin edilmişdir.
Bununla əlaqədar olaraq, Füzuli rayonunun Horadiz şəhərində və 21 kəndində, Ağdam rayonunun 7 kəndində daimi yaşayan vətəndaşlara vahid aylıq müavinətin ödənilməsi 2024-cü il 1 may tarixindən etibarən dayandırılmışdır. Eyni qərar Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edildikdən sonra 2017-ci ildə bərpa olunmuş Cocuq Mərcanlı kəndinin geri qayıdıb daimi məskunlaşan sakinlərinə də şamil olunmuşdur.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, keçmiş məcburi köçkünlərin əvvəlki yaşayış yerlərinə qayıtması üçün şəraitin yarandığı vaxtdan etibarən dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına görülən sosial müdafiə tədbirlərinin, o cümlədən vahid aylıq müavinətin verilməsinin qanunvericiliklə nəzərdə tutulan üç il müddətində başa çatması nəzərdə tutulur.

According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan and the corresponding decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan regarding its implementation, the provision of a unified monthly allowance continues for internally displaced persons in place of payments from the state budget for food, communal, and other services.
A unified monthly allowance has also been provided for citizens who returned to the settlements of the Fuzuli and Aghdam districts, which were once occupied or close to the contact line with the enemy, where peaceful life was restored after the ceasefire agreement signed in May 1994, as a form of social support.
Under the leadership of the esteemed President and Victorious Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, our brave army completely eliminated the contact line and ensured the safe living and functioning of the population as a result of the Patriotic War in 2020 and the local anti-terror measures carried out in September 2023.
In this regard, the payment of the unified monthly allowance to citizens permanently residing in the city of Horadiz and 21 villages of the Fuzuli district, as well as 7 villages of the Aghdam district, has been discontinued as of May 1, 2024. The same decision applies to the residents of the Jojug Marjanli village of the Jabrayil district, which was restored in 2017 after being liberated from occupation.
According to the current legislation, social protection measures funded by the state budget, including the provision of a unified monthly allowance, are to be completed within the legally stipulated three-year period from the time conditions are created for former internally displaced persons to return to their previous places of residence.