Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin işləri üzrə Dövlət Komitəsi və “Bakcell” mobil rabitə şirkəti arasında Əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Fuad Hüseynovun və “Bakcell” şirkətinin satış direktoru Həmid İmanovun imzaladıqları Memoranduma əsasən, Respublikamızda telekommunikasiya xidmətləri sahəsində çoxillik təcrübəsi olan mobil şəbəkə operatoru Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının icrası çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərə dəstək verir.
Bu ilin aprel ayından etibarən, “Bakcell” doğma yurda qayıdan keçmiş məcburi köçkünlərə sim-kartlar hədiyyə edərək, onlara ödənişsiz xidmətlərdən yararlanmaları sahəsində yeni tarif paketləri təqdim edir. Belə ki, 2 AZN xidmət haqqı ödəməklə bu kompaniyadan yararlanan keçmiş məcburi köçkünlər öz aralarında pulsuz danışmaq imkanı əldə edirlər.
Qeyd edək ki, Sim-kartların işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıtmış və qayıdacaq ailələrin razılığı ilə hər birinə təqdim olunması nəzərdə tutulur.
Bildiririk ki, ilkin mərhələdə Füzuli şəhərinə və Laçın rayonunun Zabux kəndinə köçürülmüş, o cümlədən daha əvvəl doğma yurda qayıdan 1100-dən çox ailəyə ödənişsiz nömrələrin paylanması prosesi həyata keçirilib və davam etdirilir. İlkin olaraq hər bir ailəyə 2 ədəd sim-kart təqdim olunmuşdur. Sonradan bu sim-kartların sayının həmin ailələrin istəyi ilə (5 ədəd nömrəyədək) artırılması planlaşdırılır.

A memorandum was signed between the State Committee and “Bakcell”
A Memorandum of Understanding has been signed between the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan and the “Bakcell” mobile network operator.
According to the memorandum signed by the Deputy Chairman of the State Committee, Fuad Huseynov, and the Sales Director of “Bakcell” Hamid Imanov, the mobile network operator, with extensive experience in the telecommunications sector in the country, is supporting the implementation of measures under the First State Program on the Great Return.
Starting from April of this year, “Bakcell” has been providing support to returning IDP families by offering them free SIM cards and new tariff packages for their use. By paying a service fee of 2 AZN, these former IDPs can communicate with each other for free.
It is planned to provide each returning family with free SIM cards with their consent.
It should be noted that in the initial stage, the process of distributing free numbers to over 1100 families who have returned to Fuzuli city and Zabukh village in the Lachin region, including those who have previously returned to their homeland, has been carried out and is ongoing. Initially, each family was provided with 2 SIM cards. Later, it is planned to increase the number of these SIM cards for these families (up to 5 numbers) upon their request.