Prezident İlham Əliyevin tapşırığı əsasında, tezliklə Şuşadan olan məcburi köçkünlərin doğma şəhərə qayıdışı başlanacaq. Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Şuşa şəhərinə ilkin mərhələdə köçürüləcək ailələr arasında püşkatma keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin, Şuşa Rayon İcra Hakimiyyətinin və Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın nümayəndələri də iştirak ediblər.
Qayıdışın başlanmasını çox böyük sevinc hissi ilə qarşılayan şuşalılar məcburi köçkünlük dövründə onlara göstərilən diqqət və qayğıya, həmçinin hazırda şəhərin bərpasına və yenidən qurulmasına, orada müasir tələblərə cavab verən yaşayış şəraitinin yaradılmasına görə Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevaya dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, Şuşa şəhərinə köçürüləcək ailələr çoxmənzilli binalarda mənzillə təmin olunacaqlar. Yeni yaşayış sahələri indiyədək respublika ərazisində müxtəlif yerlərdə müvəqqəti məskunlaşmış və Şuşa şəhərində daimi qeydiyyatda olan məcburi köçkünlərə verilir.
İlk püşkatma şəhid ailələri, qazilər və şəhərdə tikinti, bərpa-quruculuq işlərində çalışan 20 ailə arasında keçirilib və onların hər birinə ailə tərkibinə uyğun mənzil təqdim edilib. Mənzillər 2, 3, 4, 5 otaqlıdır.
Püşkatmada iştirak etmiş ailələrin may ayının əvvəllərində Şuşa şəhərinə yola salınması nəzərdə tutulur.

Return to Shusha Begins
Under the directive of President Ilham Aliyev, the return of internally displaced persons from Shusha will soon commence. In connection with this, a drawing was held at the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons among families to be initially relocated to Shusha. The event was attended by representatives of the Special Representative Office of the President in Shusha district, the Shusha District Executive Authority, and the Public Council under the State Committee.
The residents of Shusha, who welcomed the start of the return with great joy, expressed their deep gratitude to President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva for the attention and care shown to them during their period of displacement, as well as for the ongoing reconstruction and modernization efforts in the city.
It should be noted that families relocating to Shusha will be provided with apartments in multi-story buildings. The new residential areas are being allocated to internally displaced persons who have been temporarily residing in various locations across the republic and are permanently registered in Shusha city.
The initial drawing involved 20 families of martyrs, veterans, and those working in construction and reconstruction projects in the city. Each family was allocated an apartment corresponding to their family size, with apartments ranging from 2 to 5 rooms.
The relocation of the families who participated in the drawing to Shusha is planned for early May. The drawing process for relocating families to Shusha will continue in stages.