Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının və Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı Əlaqələndirmə Qərargahının rəhbəri Samir Nuriyevin sədrliyi ilə Qərargahın növbəti iclası keçirilib.
Qərargahın rəhbəri Samir Nuriyev iclası açaraq, fevralın 7-də keçirilmiş növbədənkənar Prezident seçkilərində Azərbaycan xalqının öz güclü liderinə olan inamını və etimadını, dövlətimizin başçısının ölkəmizin inkişafı yolunda həyata keçirdiyi qətiyyətli siyasətə dəstəyini bir daha ifadə etdiyini diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, builki seçkilərin əsas xüsusiyyəti və önəmi ondadır ki, Azərbaycanın müstəqillik tarixində ilk dəfə olaraq xalqımız ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa edilmiş qalib ölkənin vətəndaşları olaraq seçkidə iştirak ediblər. Budəfəki seçkinin ölkəmizin bütün ərazisində, o cümlədən Xankəndidə, Şuşada və işğaldan azad edilmiş digər yerlərdə keçirilməsinin hər bir azərbaycanlı üçün tarixi və qürurverici hadisə olduğu vurğulanıb.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə dövlətimizin başçısının verdiyi tapşırıqlara uyğun olaraq ötən dövr ərzində genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa tədbirlərinin görüldüyü, keçmiş məcburi köçkünlərin öz dədə-baba yurdlarına qayıdışı istiqamətində işlərin planlı və əlaqələndirilmiş şəkildə davam etdirildiyi Qərargahın rəhbəri tərəfindən qeyd olunub.
Daha sonra iclasın gündəliyinə uyğun olaraq, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası çərçivəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında şəhərsalma fəaliyyəti, o cümlədən şəhərlərin və digər yaşayış məntəqələrinin yenidən qurulması, bərpası, nəqliyyat infrastrukturunun yaradılması, rabitə xidmətinin təşkili, eyni zamanda, azad edilmiş ərazilərin iqtisadi dayanıqlığının təmini, əhalinin məskunlaşması və məşğulluq məsələləri ilə bağlı görülən işlər üzrə məruzələr dinlənilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin işğaldan azad edilmiş müvafiq əraziləri üzrə xüsusi nümayəndəliklərinin yerlərdəki fəaliyyəti çərçivəsində görülən işlər və 2024-cü ildə qarşıda duran planlar barədə xüsusi nümayəndələr tərəfindən məlumatlar verilib.
Qərargahın rəhbəri işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma layihələrinin “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq keyfiyyətli, operativ, kompleks yanaşma tətbiq etməklə əlaqələndirilmiş şəkildə icrasının vacibliyini xüsusi vurğulayıb.
İclasın sonunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən qarşıya qoyulan vəzifələrin yerinə yetirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər müəyyən edilib və müvafiq tapşırıqlar verilib.

Coordination Headquarters for addressing issues in a centralized manner in Azerbaijan’s liberated territories convenes for regular meeting
Mətbuat xidmətinin məlumatı 13 March, 2024
Chaired by Samir Nuriyev, the Head of the Presidential Administration and the head of the Coordination Headquarters for addressing issues in Azerbaijan’s liberated territories in a centralized manner, a regular meeting of the Coordination Headquarters has been held in Baku.
Opening the meeting, Samir Nuriyev pointed out that in the snap presidential election held on February 7, the people of Azerbaijan once again demonstrated their faith and trust, and support for their strong leader, for the determined policy implemented by the head of state on the way to the development of the country.
Speaking about the essential feature and importance of this year's election, Nuriyev noted that for the first time in the history of Azerbaijan's independence, the people of Azerbaijan cast their votes as citizens of the victorious country, with the territorial integrity and sovereignty fully restored. Nuriyev described the holding of the presidential election across the entire territory of the country, including Khankendi, Shusha, and other liberated lands, as a historic and proud event for each Azerbaijani.
According to Samir Nuriyev, during the past period, large-scale restoration and construction projects have been implemented in the de-occupied territories based on the tasks given by the head of state, and efforts are being kept implementing in a planned and coordinated manner in the direction of the return of the former internally displaced persons to their ancestral homes.
Furthermore, in accordance with the agenda of the meeting, reports were presented on urban development activities in the economic regions of Karabakh and Eastern Zangezur within the 'First State Program for the Great Return to the de-occupied territories of the Republic of Azerbaijan,' including the reconstruction and restoration of cities and other settlements, installation of transport infrastructure, organization of communication service, as well as ensuring the economic stability of the liberated areas, settlement of the population, and employment issues.
The Special representatives of the President of the Republic of Azerbaijan provided insight into the current state of works in the respective territories and plans ahead for 2024.
The head of the Headquarters emphasized the significance of coordinated implementation of the restoration and reconstruction projects in the liberated territories in accordance with the 'First State Program for the Great Return' by applying a qualitative, operative, and comprehensive approach.
In conclusion, assignments were given to fulfil the tasks set by the President of the Republic of Azerbaijan.