Müvəqqəti yaşayış yerlərindən daimi məskunlaşmaya
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı çərçivəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri aparılır, məcburi köçkünlər mərhələli şəkildə doğma yurda qayıdırlar. Bu günədək işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa edilən və yenidən qurulan beş yaşayış məntəqəsi üzrə 1360 məcburi köçkün ailəsinin (5354 nəfər) daimi məskunlaşması təmin edilib.
Laçın rayonunun Zabux kəndi də onlardan biridir. Kənddə bütün zəruri texniki-sosial infrastruktur qurulub, sakinlərin rahat yaşayışı üçün işlər görülüb. Zabuxun 797 sakini (207 ailə) doğma yurdda yaşayır, onun dirçəlməsinə və gələcək inkişafına töhfə verirlər.
Dövlət Komitəsi tərəfindən məcburi köçkünlərin yeni salınmış yaşayış məntəqələrinə geri qayıdışı üçün məlumatlandırma, təbliğat-izahat və təşviqat işləri çərçivəsində Zabux sakinlərinin iştirakı ilə növbəti videoçarx hazırlanıb. 30 il həsrətində olduqları doğma yurda qayıdan sakinlər hərtərəfli dövlət qayğısı ilə əhatə olunduqlarına görə Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür ediblər. Onlar, həmçinin torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını bildirib, bu yolda canlarından keçən şəhidlərimizə rəhmət, ailələrinə səbir diləyiblər.
Dövlət Komitəsi Zabuxda daimi məskunlaşmış sakinlərin yaşayışına həsr olunmuş videoçarxı təqdim edir.

Under the First State Program on the Great Return to the territories of the Republic of Azerbaijan liberated from occupation, extensive reconstruction work is being done in Karabakh and East Zangazur, and internally displaced people are progressively returning to their homeland. Up till now, five villages that were renovated and reconstructed in the liberated territories have guaranteed the permanent settlement of 1,360 internally displaced families, totaling 5,354 individuals.
Among these is the Zabukh village of Lachin district. The village's social and technological infrastructure has been constructed, and efforts have been made to ensure that its citizens live comfortably. 797 people of Zabukh (207 families) live in their homeland and they all help to revitalize and advance the city.
The State Committee, in collaboration with the residents of Zabukh, produced the following video clip as part of an informational, propaganda, and advocacy effort to bring internally displaced people back to their newly constructed communities. After thirty years of longing, residents finally returned to their hometown and praised President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva for providing them with all-encompassing state care. They also wished mercy to our martyrs who perished on this road and patience for their families. They also conveyed their appreciation to the valiant Azerbaijani Army, our gallant warriors and officers, who rescued our nation from occupation.