İşğaldan azad olunmuş torpaqlarımız dirçəlir
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramına əsasən, məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışı davam edir. Bu günədək 4500-dən çox məcburi köçkünün bərpa edilən və yenidən tikilən yaşayış məntəqələrinə köçürülməsi təmin edilib. Müasir tələblərə cavab verən zəruri sosial-texniki infrastrukturun qurulduğu şəhər və kəndlərdə sakinlərin rahat və təhlükəsiz yaşaması üçün hər cür şərait yaradılıb.
Böyük Qayıdış işğaldan azad olunmuş ərazilərə yeni həyat gətirir, bu yerlərin dirçəlişini sürətləndirir. Məcburi köçkünlərin doğma yurdda dayanıqlı məskunlaşması və reinteqrasiyası dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindəndir. Böyük Qayıdış Proqramı çərçivəsində hər bir dövlət qurumu ona verilmiş vəzifələrin icrası ilə bu prosesə dəstək olur. Bərpa edilən və yenidən tikilən yaşayış məntəqələrində əhalinin  adaptasiyası üçün reinteqrasiya tədbirləri, icma əsaslı inkişaf layihələri həyata keçirilir.
Dövlət Komitəsi Zəngilan rayonunun Ağalı kənd sakini Seyfəddin Ağalı, Laçın rayonunun Zabux kənd sakini Tahir Hüseynov və Tərtər rayonunun Talış kənd sakini Bəybala Aslanovun fikirlərinin yer aldığı videoçarxları təqdim edir.

Our liberated lands are reviving
In accordance with I State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan, the process of the return of IDPs to their native lands continues. The resettlement of more than 4500 IDPs to restored and rebuilt settlements has been ensured to date. All conditions have been created for comfortable and safe living of residents in cities and villages where the necessary social and technical infrastructure has been built that meets modern requirements.
The Great Return brings new life to the liberated territories, accelerates the revival of these places. The sustainable settlement and reintegration of IDPs into their native lands are among the priorities of state policy. Each state institution, within the framework of the Great Return Program, supports this process by fulfilling its assigned tasks. Reintegration measures and community-based development projects are implemented for the adaptation of the population in restored and newly built settlements.
The State Committee presents videos featuring the opinions of Seyfaddin Aghali from Aghali village in Zangilan district, Tahir Huseynov from Zabukh village in Lachin district, and Beybala Aslanov from Talish village in Tartar district.