İtaliyadan olan bir qrup jurnalistlər Dövlətqaçqınkomda olmuşlar.
İyulun 23-də Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov Azərbaycanda səfərdə olan bir qrup xarici mətbuat nümayəndələri ilə görüşmüşdür.
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair xarici jurnalistlərə məlumat verilmişdir.
Bu gün respublikamızın hər yerində Ağdamın işğalının 19-cu ildönümünün qeyd olunduğunu vurğulayan Əli Həsənov Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixindən, ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlərdən danışmışdır. Bildirilmişdir ki, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi – Dağlıq Qarabağ və ona bitişik yeddi rayon işğal olunmuş, bir milyondan artıq soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Ermənistanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının və digər beynəlxalq təşkilatların qətnamələrinə məhəl qoymadığını deyən Əli Həsənov Azərbaycanın münaqişənin beynəlxalq hüquqa əsaslanan Madrid prinsipləri çərçivəsində həllinin tərəfdarı olduğunu bildirmişdir. Azərbaycan bir qarış torpağını belə ermənilərin tapdağı altında qoymayacaqdır.
Azərbaycanın qazandığı uğurlardan danışan Əli Həsənov demişdir ki, ölkəmizin 155 dövlətin səsini qazanaraq BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilməsi, “Eurovision-2012” mahnı müsabiqəsinə ev sahibliyi etməsi respublikamızın dünyada artan nüfuzunun bariz nümunəsidir. Ölkəmizdə son doqquz ildə bir milyondan çox iş yerinin açıldığı, yoxsulluğun səviyyəsinin aşağı düşdüyü, Azərbaycanın dünyada ən yüksək sürətlə inkişaf edən dövlət olduğu qonaqların diqqətinə çatdırılmışdır.
Sonra Baş nazirin müavini Azərbaycan-İtaliya əlaqələri, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və digər məsələlərlə bağlı jurnalistlərin suallarını cavablandırmışdır.
Qonaqlar Azərbaycanda müşahidə etdikləri sürətli inkişafdan, tolerantlığın yüksək səviyyəsindən məmnunluqlarını bildirmiş, ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində səy göstərəcəklərini vurğulamışlar.
Sonra qonaqlar Dərnəgül tələbə şəhərciyində Bakı İdarəetmə və Texnologiya Kollecinin 1 nömrəli yataqxanasında və Binəqədi rayonundakı 2 nömrəli evtikmə kombinatının ərazisində tikilmiş doqquzmərtəbəli yaşayış binaları kompleksində məskunlaşmış qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraiti ilə tanış olmuşlar.

A group of Italian journalists visited the State Committee on Deals of Refugees and IDPs
On July 23, the Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs Ali Hasanov met with a group of foreign media representatives visit to Azerbaijan .
It was provided information to foreign journalists about Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict at the meeting .
It was informed that as a result of the aggression of Armenia, 20 percent of Azerbaijani lands – Nagorno Karabakh and seven adjacent regions were occupied, and more than one million of our fellow-citizens became refugees and IDPs. Mentioning Armenia’s ignoring the resolutions of UN Security Council and other international organizations, Ali Hasanov stated that Azerbaijan supported the solution of the conflict within the rules and principles of international law. Ali Hasanov spoke about the achievements of Azerbaijan and stated that Azerbaijan’s being admitted to UN Security Council as a non-permanent member by having votes of 155 states and hosting “Eurovision-2012” song contest are obvious cases of influence of our republic in the world. Opening of more than one million work places, reduction of poverty in the country and Azerbaijan’s being a state of very fast development in last nine years was brought to the attention of the guests. Then the Deputy Prime Minister answered the questions of Italian journalists about Azerbaijan-Italia relations, Armenian-Azerbaijani, Nagorno Karabakh conflict and other issues.
The guests expressed their content with fast development and high level of tolerance they observed in Azerbaijan, also stated that they would make efforts for delivering the truths of Azerbaijan to the world community.
Then the guests got acquainted with living conditions of refugees and IDPs settled in hostel of Baku Management and Technology College in Darnagul campus and in the complex of nine-storeyed residential buildings constructed in the area of house-building complex in Binagadi district.