Məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, rifah halının yüksəldilməsi hər zaman dövlətin diqqət mərkəzindədir. Prezident İlham Əliyev bu istiqamətdə həyata keçirilən işləri, keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıdışını dövlət siyasətinin strateji istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edib. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın bu kateqoriyadan olan həmvətənlərimizə həssas münasibəti onlarda dərin minnətdarlıq hissi doğurur.
Dövlətimizin başçısının tapşırığı əsasında, aztəminatlı məcburi köçkün ailələrdən olan şagirdlərin qış üst geyimi ilə təmin edilməsini Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi daim diqqətdə saxlayır. Belə ki, respublikamızın müxtəlif regionlarında, rayon mərkəzlərindən kənarda yerləşən kəndlərdə yaşayan aztəminatlı məcburi köçkün ailələrdən olan məktəbliləri üçün bu il də komitənin Təchizat və İstehsalat İdarəsi tərəfindən müəyyən yaş qrupları üzrə gödəkçələr göndərilib, eləcə də komitəyə fərdi qaydada ərizə ilə müraciət edən məcburi köçkün övladlarına geyimlərin verilməsi təmin edilib.
Geyimlər Təchizat və İstehsalat İdarəsinin Bakı şəhərində və respublikamızın müxtəlif regionlarında yerləşən, əsasən, məcburi köçkünlərin çalışdıqları tikiş-toxuculuq sexlərində istehsal olunub.
Komitə sədrinin müvafiq əmri əsasında, 2023-2024-cü tədris ili ili üçün Ağdam rayonuna 1479 gödəkçə, Xocavənd rayonuna 500 gödəkçə, Şuşa rayonuna 600 gödəkçə, Kəlbəcər rayonuna 600 gödəkçə, Füzuli rayonuna 800 gödəkçə, Cəbrayıl rayonuna 600 gödəkçə, Qubadlı rayonuna 650 gödəkçə, Zəngilan rayonuna 600 gödəkçə, Xocalı rayonuna 600 gödəkçə, Laçın rayonuna 600 gödəkçə, Ağcabədi rayonuna 500 gödəkçə, Dövlət Komitəsinin Bərdə rayonunda yerləşən nümayəndəliyinə 550 gödəkçə, Dövlət Komitəsinin Gəncə şəhərində yerləşən nümayəndəliyinə 800 gödəkçə, “Xocalı Soyqırımını Tanıtma” İctimai Birliyinə 47 gödəkçə, “Erməni təcavüzünün tanıdılması” İctimai Birliyinə 50 gödəkçə təqdim edilib. Geyimlər aztəminatlı məcburi köçkün ailələrin övladlarına humanitar yardım olaraq pulsuz verilir.
Bundan öncə, yeni tədris ilinin başlanması ilə əlaqədar olaraq, 4 sentyabr 2023-cü il tarixində Dövlət Komitəsi tərəfindən aztəminatlı məcburi köçkün ailələrin övladlarına 6798 dəst məktəbli geyim forması paylanılıb.

The solution of social problems of IDPs and raising their welfare are always in the focus of attention of the state. President Ilham Aliyev has identified the actions taken in this direction, including the voluntary, safe, and dignified return of former IDPs to their native lands, as one of the strategic directions of state policy. The First Vice President Mehriban Aliyeva's compassionate approach to our compatriots in this category evokes a deep sense of gratitude.
In accordance with the instructions of the country's leader, the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons constantly monitors the provision of winter outerwear to students from low-income families among IDPs. Thus, jackets for certain age groups were sent by the Supply and Production Department of the Committee for schoolchildren from low-income IDP families living in different regions of our republic, villages located outside the regional centers, and clothing was provided to IDP children who applied to the Committee on an individual basis.
The clothes were produced in the sewing and weaving workshops of the Supply and Production Department in Baku and in various regions of our republic, where mainly IDPs work.
Based on the relevant order of the Chairman of the Committee, for the academic year 2023-2024, 1479 jackets have been provided to Aghdam district, 500 jackets to Khojavand district, 600 jackets to Shusha district, 600 jackets to Kalbajar district, 800 jackets to Fuzuli district, 600 jackets to Jabrayil district, 650 jackets to Gubadli district, 600 jackets to Zangilan district, 600 jackets to Khojaly district, 600 jackets to Lachin district, 500 jackets to Aghjabadi district, 550 jackets to the representation of the State Committee in Barda district, 800 jackets to the representation of the State Committee in Ganja city, 47 jackets to the Public Union “Recognition of Khojaly Genocide”, and 50 jackets to the Public Union “Recognition of Armenian Aggression”. The clothing is provided free of charge as humanitarian aid to the children of low-income IDP families.
Previously, in connection with the start of the new academic year, on September 4, 2023, the State Committee distributed 6798 sets of school uniforms to the children of low-income IDP families.