Bəzi mətbuat orqanlarinda Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin digər quruma bir milyon manatdan artıq borcu olması haqqında məlumat yayılıb.
Buna cavab olaraq bildiririk ki, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin işləri üzrə Dövlət Komitəsinin heç bir quruma kommunal xidmətlərə görə borcu yoxdur.
Məcburi köçkünlər isə kommunal xidmətlərə görə ödənişləri həmin xidmətləri göstərən qurumlara abunə müqaviləsi və müvafiq sayğac göstəriciləri əsasında ödəyirlər.
Kommunal və digər xidmətlər üzrə ödənişlərin əvəzi olaraq məcburi köçkünlərə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 23 yanvar tarixli Fərmanına əsasən, dövlət büdcəsindən vahid aylıq müavinət verilir.
Vahid aylıq müavinətdən təyinatı üzrə istifadə edilməsi ilə bağlı, Dövlət Komitəsinin aidiyyəti şöbəsi, yerli nümayəndəliklər və Mənzil-Kommunal İstismar Sahələri tərəfindən məcburi köçkünlər arasında müntəzəm məlmatlandırma və təşviqat tədbirləri həyata keçirilir.

Some media outlets have spread information that the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons allegedly owes more than one million manats to another organization.
In response, we would like to clarify that the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons has no debts to any organization for communal services.
Internally displaced persons make payments for communal services based on subscription contracts and respective meter readings to the organizations providing those services.
Instead of payments for communal and other services, IDPs receive a monthly allowance from the state budget, as stipulated by the Presidential Decree of the Republic of Azerbaijan dated January 23, 2017.
The State Committee's relevant department, local representations, and Housing and Communal Service Areas regularly conduct informational and promotional activities among IDPs regarding the proper utilization of the designated