Ağalı kəndində həyat canlanır
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramına əsasən, məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışı davam edir. Bu günədək 1000-ə yaxın ailənin bərpa edilən və yenidən tikilən yaşayış məntəqələrinə köçürülməsi təmin edilib. Böyük Qayıdışın başlandığı ilk kənddə - Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində artıq 175 ailə (871 nəfər) məskunlaşıb.
“Ağıllı kənd” konsepsiyası əsasında inşa olunmuş, müasir tələblərə cavab verən zəruri sosial-texniki infrastrukturun qurulduğu Ağalıda sakinlərin rahat və təhlükəsiz yaşaması üçün hər cür şərait yaradılıb. Burada fəaliyyət göstərən dövlət müəssisələri, özəl qurumlar kənd sakinlərinin məşğulluğunun təmin edilməsinə dəstək verir.
Ağalının hər bir sakini yaşadığı evin həyətyanı sahəsində yardımçı təssərrüfat qurub, meyvə ağacları, bağ-bostan bitkiləri əkib-becərir, ev quşları saxlayır.
Böyük Qayıdış işğaldan azad olunmuş ərazilərə yeni həyat gətirir, bu yerlərin dirçəlişini sürətləndirir. Məcburi köçkünlərin doğma yurdda dayanıqlı məskunlaşması və reinteqrasiyası dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindəndir. Böyük Qayıdış Proqramı çərçivəsində hər bir dövlət qurumu ona verilmiş vəzifələrin icrası ilə bu prosesə dəstək olur. Bərpa edilən və yenidən tikilən yaşayış məntəqələrində əhalinin  adaptasiyası üçün reinteqrasiya tədbirləri, icma əsaslı inkişaf layihələri həyata keçirilir.
Dövlət Komitəsi Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində sakinlərin gündəlik həyatına həsr olunmuş videoçarxları təqdim edir.

In the village of Aghali, life is beginning to flourish
The relocation of internally displaced people to their own country is ongoing, according the I State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan. So far, around one thousand families have been moved to reconstructed and renovated villages. Aghali hamlet in the Zangilan district is home to 175 families, totaling 871 individuals, and is the first village where the Great Return started.
Aghali was constructed using the “Smart Village” idea, and all the circumstances needed for a comfortable and secure living have been met, including the construction of the socio-technical infrastructure that satisfies current standards. State-owned enterprises and private institutions operating here support the employment of villagers.
In the yard of their home, each Aghali resident has established a small farm where they raise chickens and cultivate garden plants and fruit trees.
The Great Return accelerates the revitalization of the liberated territories by bringing fresh vitality to them. One of the top priorities of state policy is the stable settlement and reintegration of internally displaced people into their home countries. Every state institution contributes to this process within the Great Return Program framework by carrying out the responsibilities given to it. In the rebuilt and restored settlements, reintegration initiatives and community-based development programs are implemented to help the populace adjust.
Videos featuring the day-to-day activities of Aghali village people in Zangilan district are presented by the State Committee.