Məcburi köçkünlərin dayanıqlı icmaların yaradılması üzrə təşəbbüslərin dəstəklənməsi layihəsi keçirilir
Mətbuat xidmətinin məlumatı 27 Oktyabr, 2023
Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı çərçivəsində qaçqınların və məcburi köçkünlərin peşə təhsilinin artırılması və yeni yaradılmış bizneslərə dəstək məqsədilə “Qayıdacaq məcburi köçkünlərin gəlirgətirən fəaliyyətlərə təşviq və cəlb edilməsi vasitəsilə dayanıqlı icmaların yaradılması üzrə təşəbbüslərin dəstəklənməsi” layihəsi həyata keçirilir. Layihə Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”-nın 3-cü prioritet istimaqətinin 3.1.6 bəndində nəzərdə tutulan “Əhalinin yeni yaşayış şəraitinə adaptasiya olunması üçün reinteqrasiya tədbirlərinin təşkili” fəaliyyəti çərçivəsində təşkil olunur.
Bu istiqamətdə artıq Kəlbəcər rayonunun Zallar kəndinə, Laçın rayonunun isə Sus və Zabux kəndlərinə geri qayıdacaq məcburi köçkünlər arasında görüşlər və sorğular həyata keçirilmişdir. Həmçinin, bu mərhələdə benefisiarlar düzgün fəaliyyət seçimi üçün ekspert dəstəyilə təmin olunub.  Bildirək ki, növbəti mərhələdə layihə çərçivəsində işğaldan azad olunan ərazilərə qayıdacaq məcburi köçkünlərə gəlir gətirən sahələr üzrə peşə təhsilləri tədris olunacaq. Faydalanan şəxslər, yeni yaradılacaq biznes subyektlərinin fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə biznes planlarının yazılması və həyata keçirilməsi üçün xüsusi təlim və mentor dəstəyi xidməti də əldə edəcəklər.
Layihə sonunda bu şəxslər, onların fəaliyyətinə dəstək məqsədilə ayrılmış xüsusi aktivlərlə təmin olunacaqlar. Layihənin 2023-cü il oktyabr-dekabr tarixlərini əhatə edən  1-ci mərhələsində ümumilikdə 40 fərdi sahibkar və 5 hüquqi şəxs biznes subyektlərinin təsis edilməsi nəzərdə tutulur.

In order to improve the professional training of refugees and internally displaced persons and support newly created businesses within the framework of the First State Program of the “Great Return” the project “Supporting initiatives to create sustainable communities by encouraging and involving returning IDPs in income-generating activities” is being implemented. The project is held within the framework of the event “Organization of reintegration activities for the adaptation of the population to new living conditions”, provided for in paragraph 3.1.6 of the 3rd priority mandate of the “I State Program for the Great Return of the Territories Liberated from Occupation by the Republic of Azerbaijan” with the support of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan.
In this regard, meetings and surveys were held among IDPs who would return to Zallar village of Kalbajar district and Sus and Zabukh villages of Lachin district. Additionally, at this stage, beneficiaries are provided with expert support on choosing the right action. We would like to point out that in the next phase of the project, vocational training in income-generating fields will be provided to IDPs who will return to the lands liberated from occupation. Beneficiaries will also receive specialized training and mentor support services for writing and implementing business plans to ensure the functioning of newly created commercial enterprises.
At the end of the project, these individuals will be provided with special assets allocated to support their activities. At the 1st stage of the project, covering October-December 2023, the creation of 40 individual entrepreneurs and 5 legal entities is expected.