Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində bu ilin altı ayının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş növbəti kollegiya iclası keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı əsasında işğaldan azad olunmuş ərazilərdə irimiqyaslı layihələrin həyata keçirildiyi, məcburi köçkünlərin könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıdışının təmin edilməsi üçün zəruri tədbirlər görüldüyü diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, dövlətimizin başçısının və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın qaçqınların və məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə diqqət və qayğısı onlarda dərin razılıq və minnətdarlıq hissi doğurur. Bildirilib ki, Böyük Qayıdış çərçivəsində indiyədək 217 ailə, 934 nəfər doğma yurdlarına köçürülüb. Dövlətimizin başçısının tapşırıqlarının, Böyük Qayıdış proqramına uyğun komitəyə həvalə edilmiş tədbirlərin icrası istiqamətində məqsədyönlü iş aparılır.
Kollegiya iclasında işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa olunan və yeni salınan yaşayış məntəqələrinə köçürülmənin təşkili, bununla bağlı aparılan monitorinq tədbirlərinin mövcud vəziyyəti, Böyük Qayıdışla bağlı aparılan təbliğat-təşvqat işinin əsas istiqamətləri, komitənin balansındakı yaşayış fondunun payız-qış mövsümünə hazırlığı və digər məsələlər barədə struktur bölmələrin rəhbərlərinin məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

The extraordinary board meeting dedicated to the results of the six months of this year and the forthcoming tasks was held at the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan.
It was brought to the attention that large-scale projects were implemented in the liberated territories on the basis of the first State program on the Great Return approved by the Order of President Ilham Aliyev, and necessary measures were taken to ensure the voluntary, safe and dignified return of IDPs. It was noted that the attention and care of the head of our state and First Vice-President Mehriban Aliyeva to improving the housing and living conditions of refugees and IDPs, strengthening their social protection arouses a deep sense of satisfaction and gratitude in them. It was noted that 217 families, 934 people have been moved to their native lands so far within the framework of the Great Return. Purposeful work is carried out to implement the instructions of the head of our state and the measures entrusted to the committee in accordance with the Great Return program.
At the board meeting, reports of the heads of structural units were heard and discussions were held on the organization of resettlement to the renovated and newly built settlements in the liberated territories, the current state of monitoring measures carried out in this regard, the main directions of promotional work on the Great Return, the preparation of the housing stock on the committee's balance sheet for the autumn-winter season and other issues.