Daha 13 ailə Laçın şəhərinə köçdü
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, ,Böyük Qayıdış çərçivəsində keçmiş məcburi köçkünlərin bərpa edilən və yenidən qurulan Laçın şəhərinə qayıdışı davam edir. İyunun 19-da növbəti köç karvanı Bakı şəhərinin Qaradağ rayonundakı “Qobu park 3” yaşayış kompleksindən Laçına yola salınıb. Bu mərhələdə Laçın şəhərinə daha 13 ailə - 44 nəfərin köçürülməsi baş tutub.
Köçürülən ailələr, Laçın şəhərində vaxtilə yaşadıqları, işğala son qoyulduqdan sonra dövlətimizin başçısının göstərişi əsasında bərpa edilən və ya yenidən tikilən evlərdə məskunlaşacaqlar.
Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan ordusunun qazandığı Zəfər nəticəsində məcburi köçkünlərin 30 ildən sonra könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə doğma yurdlarına qayıtmasına imkan yaranıb. Daha da gözəlləşən və abadlaşan Laçın şəhər sakinləri hərtərəfli dövlət qayğısı ilə əhatə olunduqlarına görə Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya, torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını bildiriblər, bu yolda canlarından keçən şəhidlərimizi böyük ehtiramla yad ediblər.
Laçın şəhərinə ailələrin yola salınması mərasimində Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Laçın rayonunda Azərbaycan Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin və Laçın Rayоn İcra Haкimiyyətinin rəsmiləri işitirak ediblər.
Bununla da, Laçın şəhərində  55 ailə, yəni 213 nəfərin daimi məskunlaşması təmin edilib.
31 May, 2025 / Mətbuat xidmətinin məlumatı Köç karvanı Laçın rayonunun Bəylik kəndinə çatıb
31 May, 2025 / Mətbuat xidmətinin məlumatı Laçın rayonunun Bəylik kəndinə növbəti köç karvanı yola salınıb

13 more families moved to Lachin
In accordance with the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, within the framework of the Great Return, the return of former IDPs to the restored and reconstructed Lachin city continues. On June 19, the next migrant caravan was sent from “Gobu Park 3” residential complex in Garadagh district of Baku to Lachin. At this stage, another 13 families - 44 people were relocated to Lachin city.
The relocated families will settle in the houses they once lived in in Lachin city, which, after the end of the occupation, were restored or rebuilt based on the instructions of the head of state.
As a result of the victory of the brave Azerbaijani army under the leadership of President, victorious Supreme Commander-in-chief Ilham Aliyev, it became possible for IDPs to return to their native lands voluntarily, safely and with dignity after 30 years. Residents of Lachin, which has become more beautiful and renovated, expressed their gratitude to the President, victorious Supreme Commander-In-Chief Ilham Aliyev, First Vice-President Mehriban Aliyeva, the brave Azerbaijani army that liberated our lands from occupation, our heroic soldiers and officers for being surrounded by comprehensive state care, and commemorated our martyrs who died on this road with great respect.
Officials of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, the special representation of the President of Azerbaijan in Lachin region, which is part of the Eastern Zangazur economic region, and the Executive Power of Lachin region took part in the ceremony of sending families to Lachin.