Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 4-də Bayıl tikinti-quraşdırma sahəsində “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” platformasının üst modullarının dənizə rəmzi yola salınması mərasimində iştirak edib.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz və “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” layihəsinin Baş direktoru Nil Filips dövlətimizin başçısına layihə üzrə görülən işlər barədə məlumat verdilər.
Bildirildi ki, “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” layihəsi üzrə yekun investisiya qərarı 2017-ci ildə “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) üzrə Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişinin (HPBS) 2049-cu ilə qədər uzadılmasından sonra AÇG tərəfdaşlarının ilk böyük investisiya qərarıdır. Dəyəri 6 milyard dollar olan layihəyə yeni dəniz platforması və gündəlik 100 min barelədək hasilat gücündə digər qurğular daxildir. Layihənin istismar müddəti ərzində ümumilikdə 300 milyon barelədək neftin hasil olunacağı proqnozlaşdırılır.
Bu layihə çərçivəsində dənizdə suyun dərinliyinin təxminən 140 metr olan sahəsində - “Mərkəzi Azəri” və “Şərqi Azəri” platformalarının arasında 48 şaxtadan ibarət yeni hasilat, qazma və yaşayış platforması quraşdırılacaq. Layihəyə, həmçinin yataqdaxili yeni sualtı boru kəmərləri də daxildir. Bu xətlər platformadan hasil ediləcək neft və qazın Səngəçal terminalına ötürülməsi üçün mövcud AÇG “Faza 2” sualtı ixrac kəmərlərinə qoşulacaq.
Bundan əlavə, laya vurulan suları “Mərkəzi Azəri” kompressor və suvurma platformasından “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” qurğularına nəql etmək məqsədilə “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” və “Şərqi Azəri” platformaları arasında suvurma boru xətti olacaq.
Məlumat verildi ki, “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” platformasının üst modullarına neft və qaz emalı qurğuları, inteqrasiya edilmiş qazma qurğusu, qaz kompressoru və yaşayış blokları daxildir. Modulların layihələndirilmiş çəkisi 19 min 600 tondur.
Üst modullar Bayılda yerləşən tikinti-quraşdırma sahəsində “Azfen” şirkəti tərəfindən yerli infrastruktur və resurslardan istifadə olunmaqla inşa edilib. Hazırda tikinti işlərinin və istismar sınaqlarının son mərhələsi həyata keçirilir və bu sınaqların artıq 95 faizi tamamlanıb.
Üst modulların tikinti işlərinin kulminasiya nöqtəsi Xəzərdə BP-nin ilk dəfə icra etdiyi “qaldırma və sürüşdürmə” əməliyyatı olub. Bu əməliyyat zamanı iki nəhəng qazma modulu təhlükəsiz və səmərəli şəkildə lazımi yüksəkliyə qaldırılaraq relslərlə sürüşdürmə üsulu ilə “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” platformasının üst tikililər blokunun üzərinə yerləşdirilib.
Layihənin pik dövründə üst modulların tikintisi işlərinə 4400 nəfərədək işçi cəlb edilib və onların 90 faizindən çoxu Azərbaycan vətəndaşı olub.
Sonra görülən işlərlə bağlı videoçarx nümayiş olundu.
Platforma Səngəçal terminalından, yəni, uzaq məsafədən idarə ediləcək. İdarəetmə mexanizminə avtomatlaşdırılmış innovativ sistem daxil edilib.
Yeni “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” platformasının əməliyyatlar üzrə meneceri Fuad İsmayılov: Salam, hörmətli cənab Prezident. Biz hazırda platformanın yaşayış blokunda əməliyyatların idarə olunması mərkəzindəyik. Bu mərkəzin əsas iş prinsipi Səngəçal terminalındakı idarəetmə otağında və platforma arasında rabitə əlaqələri kəsildikdə və fövqəladə vəziyyətdə bütün əməliyyatları buradan təşkil etməkdir.
Cənab Prezident, onu da fəxrlə qeyd etmək istəyirəm ki, bu, BP şirkətinin dünyada ilk dəfə olaraq tətbiq etdiyi uzaq məsafədən idarəedilən platformasıdır. Hazırda bizim əməkdaşımız Səngəçal terminalındakı əsas idarəetmə otağından Sizi salamlayacaq.
Baş operator Seyidağa Kərimli: Salam, hörmətli cənab Prezident. Mən Səngəçal terminalındakı yeni “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” platformasının əsas idarəetmə otağının baş operatoruyam. Hazırda buradan bütün əməliyyatlarımızın idarə olunduğu nəzarət otağındayam. Burada tətbiq olunan texnologiya ən müasir, sınaqdan keçmiş və beynəlxalq standartlara uyğundur.
Cənab Prezident, BP şirkətinin dünyada ilk dəfə olaraq tətbiq etdiyi uzaq məsafədən idarə prinsipi çərçivəsində əsas idarəetmə otağımız dəniz platformasından, ümumiyyətlə, qaz quyularının istismarı, alınmış xam neft və qazın ilkin ayrılması və nəqli prosesləri daxil olmaqla, bütün əməliyyatların idarə edilməsi üçün layihələndirilmişdir. Diqqətinizə görə minnətdaram.
Prezident İlham Əliyev: Təbrik edirəm. Sizə uğurlar.
Əməkdaşlar: Çox sağ olun. Təşəkkür edirik.
Prezident İlham Əliyev və BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” platformasının üst modulları qurğusunun dənizə rəmzi yola salınmasını bildirən düyməni basdılar.
Bildirildi ki, tikinti işlərinin və istismar sınaqlarının 2023-cü ilin ikinci rübündə tamamlanacağı gözlənilir. Həmin vaxt qurğu STB-1 daşıma barjına yüklənəcək, dənizə göndəriləcək və AÇG yatağı sahəsindəki dayaq blokunun üzərinə quraşdırılacaq. Tikinti işlərinin və istismar sınaqlarının dənizdə həyata keçirilən hissəsi tamamlandıqdan sonra “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” platformasından ilk neftin 2024-cü ilin əvvəllərində əldə olunması üçün birinci quyunun qazılmasına başlanacaq.
Xatırladaq ki, “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” platformasının dayaq bloku ötən il dekabrın 13-də Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə dənizə yola salınıb.
Bütün istismar sınaqları bitdikdən sonra dayaq bloku dənizə yola salınıb və suyun 137 metr dərinliyində öz daimi yerinə quraşdırılaraq üst modulları qəbul etməyə artıq hazırdır.
Qeyd edək ki, “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” layihəsi üzrə tikinti işləri 2019-cu ildə başlanıb və iş həcminin 85 faizi artıq tamamlanıb. Layihənin pik dövründə tikinti işlərinə 8500 nəfərdən çox işçi cəlb edilib.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has attended a symbolic sail-away ceremony for the Azeri-Central-East platform topsides at the Bayil fabrication yard.
bp’s regional president for Azerbaijan, Georgia and Türkiye Gary Jones, project general manager for the Azeri-Central-East project Neal Phillips informed the head of state of the work done on the project.
The Azeri-Central-East (ACE) sanction is the first major investment decision by the Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) partnership since the extension of the ACG Production Sharing Agreement (PSA) to 2049 was agreed in 2017. The ACE project is a $6 billion development which includes a new offshore platform and facilities designed to process up to 100,000 barrels of oil per day. The project is expected to produce up to 300 million barrels over its lifetime.
ACE is centred on a new 48-slot production, drilling and quarters platform located mid-way between the existing Central Azeri and East Azeri platforms in a water depth of approximately 140 metres. The project also includes new infield pipelines to transfer oil and gas from the ACE platform to the existing ACG Phase 2 oil and gas export pipelines for transportation to the onshore Sangachal terminal.
In addition, there is a water injection pipeline between the East Azeri and ACE platforms to supply injection water from the Central Azeri compression and water injection platform to the ACE facilities.
The ACE topsides facilities have a design weight of 19,600 tonnes containing oil and gas processing facilities, an integrated drilling rig, a gas compressor and living quarters.
The topsides unit has been constructed by Azfen in the Bayil fabrication yard using local infrastructure and resources. Currently, construction and commissioning works are in the final stages with 95% of overall onshore commissioning works already completed.
At peak, the topsides construction activities involved up to 4,400 workers and over 90% of them were Azerbaijani nationals.
Then, a video highlighting the work progress was screened.
The platform will be remotely controlled from Sangachal terminal and includes innovative system automation.
Fuad Ismayilov, Operations Manager at the new Azeri-Central-East platform: Hello, dear Mr. President. We are currently in the Operations Management Center of the platform’s Quarters block.
The key operating principle of this center is to provide safe operation and management of the Azeri-Central-East platform in the event of disruption of communication between the Main Control Room of the Sangachal Terminal and the platform or in an emergency situation.
Mr. President, I am proud to inform you that this is bp’s first remotely operated platform in the world. My colleague will greet you from the Main Control Room of the Sangachal Terminal now.
Seyidagha Karimli, Senior Operator: Hello, dear Mr. President. I am Senior Operator of the Main Control Room of the new Azeri-Central-East project at the Sangachal Terminal. I am currently in the control room from which we are managing all our operations. The technology used here is the most advanced, tested and conforms to international standards.
Mr. President, as part of bp’s first ever remote operation principle, our Main Control Room is designed to manage all operations, including the operation of oil and gas wells of the offshore platform, initial separation and transportation of produced crude oil and gas. Thank you.
President Ilham Aliyev: Congratulations! Good luck!
Employees: Thank you.
President Ilham Aliyev and bp’s regional president for Azerbaijan, Georgia and Türkiye Gary Jones pressed the button to launch the symbolic sail away of the topsides unit of the Azeri-Central-East platform.
Construction activities started in 2019 and 85% of the work scope is already completed. At peak, over 8,500 people were involved in the construction works in Azerbaijan.