Xıdırlı kənd sakini: Gələcəyə ümidimiz çox böyükdür
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın oktyabrın 4-də Ağdam rayonuna səfəri zamanı Ağdam şəhərində yaşayış məhəlləsinin, həmçinin rayonun Sarıcalı, Xıdırlı və Kəngərli kəndlərinin təməli qoyulub. Böyük Qayıdış tədbirləri çərçivəsində görülən işlər, erməni vandalizminə məruz qalmış yurd yerlərimizin müasir tələblər əsasında yenidən qurulması, layiqli həyat şəraiti ilə təmin olunan şəhər və kəndlərin salınması məcburi köçkün həmvətənlərimizdə məmnunluq və minnətdarlıq hissi doğurur.
Dövlət Komitəsinin hazırladığı videoçarxlarda Ağdam şəhərinin, Sarıcalı, Xıdırlı və Kəngərli kəndlərinin sakinləri doğma yurda qayıdışla bağlı fikirlərini bölüşürlər.
Təqdim edilən videoçarxda Xıdırlı kənd sakinləri Vahid və Zahid Məmmədovlar təməlqoyma mərasimini böyük sevinc və qürur hissi ilə izlədiklərini bildirirlər. Gələcəyə böyük ümidlə baxdıqlarını qeyd edən məcburi köçkünlər dogma yurda köçüb, onun daha da çiçəklənməsinə töhfə vermək arzusundadırlar. Onlar Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya, torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını ifadə edir, Allahdan şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə şəfa diləyirlər.

During the visit of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the first lady Mehriban Aliyeva to Aghdam region on October 4, the foundation of a residential neighborhood was laid in Aghdam city, as well as Sarijali, Khidirli and Kangarli villages of the region. The works carried out within the framework of the Great Return events, the reconstruction of our native lands that were subjected to Armenian vandalism based on modern requirements, the construction of cities and villages with decent living conditions evoke a sense of satisfaction and gratitude in our internally displaced compatriots.
In the videos prepared by the State Committee, residents of Aghdam city, Sarijali, Khidirli and Kangarli villages share their views on returning to their homeland.
In the presented video clip, residents of Khidirli village Vahid and Zahid Mammadov state that they watched the groundbreaking ceremony with great joy and pride. The IDPs noted that they look to the future with high hopes, wish to move to their homeland and contribute to its further prosperity. They express their gratitude to the President, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, First Vice-President Mehriban Aliyeva, the brave Azerbaijani Army that saved our lands from occupation, our heroic soldiers and officers, and pray for God’s mercy on our martyrs and healing of our veterans.