Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi Zəngilan rayonunun Ağalı kənd sakinlərinin sosial-iqtisadi, təhsil, demoqrafik vəziyyəti, cari gəlirgətirən fəaliyyət, özünüməşğulluq və məşğulluq səviyyəsinin müəyyən edilməsi, ehtiyaclarının qiymətləndirilməsi və mərhələli qayıdışla bağlı fikirlərinin öyrənilməsi məqsədilə sorğular keçirir. Sorğulara 16-63 yaş aralığında olan şəxslər cəlb olunublar.
Dövlət Komitəsinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı (QAK) ilə birgə pilot metodologiyalarla hazırladığı sorğular, üzbəüz müsahibələr, masa araşdırmaları və fokus-qrup görüşləri Ağalı kənd əhalisinin sıx məskunlaşdığı Bakı, Sumqayıt şəhərlərində, Abşeron və Beyləqan rayonlarında aparılır.
Ümumilikdə “ağıllı kənd” konsepsiyası əsasında salınan Ağalı kəndinə daha 727 nəfər sakinin köçürülməsi nəzərdə tutulur. Həmin sakinlərdən əmək qabiliyyətli 492 nəfərin ehtiyaclarının qiymətləndirilməsinə və müvafiq olaraq, onların məşğulluğunun səmərəli təmin edilməsi üçün müvafiq sorğu-anketlər keçirilir.
Belə ki, yekun mərhələdə sorğuların nəticələri təhlil ediləcək, əmək qabiliyyətli hər bir məcburi köçkünün bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, uyğun məşğulluq fəaliyyəti ilə təmin olunması üçün aidiyyəti qurumlarla birgə əmək yarmarkaları, işəgötürənlərlə görüşlər və müvafiq digər optimal tədbirlər həyata keçiriləcəkdir.

Employment for Aghaly population is on agenda
The State Committee for the Affairs of Refugees and IDPs conducts surveys to assess socio-economic, educational, demographic situation, current income-generating activity, self-employment, and employment level, determine their needs, and get opinions on phased return of the residents of Aghaly village of Zangilan district. People aged 16-63 participated in the survey.
Surveys prepared by the State Committee jointly with the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) based on pilot methodologies, face-to-face interviews, table studies and focus group meetings are conducted in the cities of Baku, Sumgait and Absheron and Beylagan districts (population of Aghaly village mainly resides in these areas).
In general, 727 more residents are expected to be relocated to Aghaly village, which was reconstructed using "smart village" concept. Relevant surveys are being conducted to assess the needs of 492 able-bodied residents and provide them with employment.
Survey results will be analysed at the final stage.  Job fairs, meetings with employers and other relevant measures will be taken jointly with relevant institutions to improve knowledge and skills of able-bodied IDPs and provide them with suitable employment opportunities.  Surveys are expected to be completed in August.