Xarici diplomatlara məcburi köçkünlərlə bağlı dövlət siyasəti barədə məlumat verilib
ADA Universiteti, onun nəzdində fəaliyyət göstərən İnkişaf və Diplomatiya İnstitutu, və Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən birgə təşkil olunan “Xəzər Hövzəsi Araşdırmalar Proqramı” çərçivəsindəki sessiyada Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Fuad Hüseynov Avropa, Asiya və Afrikanın 10 ölkəsini təmsil edən xarici diplomatlar üçün “Azərbaycanda məcburi köçkünlər probleminin həlli - uzun müddətli məcburi köçkünlük və həsrətlə gözlənilən Qayıdış” mövzusunda mühazirə deyib.
Komitənin sədr müavini Ermənistanın Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddiaları, deportasiya və işğalçılıq siyasəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan ərazilərinin işğalı nəticəsində minlərlə soydaşımız uzun illər ağır şəraitdə qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşamağa məhkum olub. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasəti barədə geniş məlumat verilib və bildirilib ki, bu kateqoriyadan olan insanların problemlərinin həlli dövlətimizin başçısının sosial siyasətinin prioritetlərindəndir. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva doğma yurdundan didərgin düşmüş insanlara xüsusi qayğı və diqqət göstərir.
Tədbir iştirakçılarına 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan Vətən müharibəsində qazandığımız tarixi Zəfərdən sonra yaranan yeni reallıqlar haqqında geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Fərmanla Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonları yaradılıb, işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasını, dayanıqlı inkişafını və məcburi köçkünlərin daimi yaşayış yerlərinə könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdışını və reinteqrasiyasını təmin etmək Azərbaycan dövləti qarşısında duran əsas vəzifələrdəndir və bu, regionun sabitliyinə mühüm töhfədir. Böyük Qayıdış ölkəmizin iqtisadi inkişafına dair əsas strateji prioritetlərdən biri olaraq “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də öz əksini tapıb.
Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə təhlükəsizlik tədbirləri görüldüyü, nəhəng infrastruktur layihələrinin icra edildiyi bildirilib, “ağıllı kənd”, “ağıllı şəhər” layihələrinə üstünlük veriləcəyi qeyd olunub.
Eyni zamanda diqqətə çatdırılıb ki, Ermənistan 30 ilə yaxın müddətdə işğalda saxladığı Azərbaycan torpaqlarının böyük hissəsini, hətta hərbi təyinatı olmayan torpaqları da minalayıb. İndiyədək Ermənistan minalanmış xəritələri tam olaraq təhvil verməkdən imtina etməklə, fundamental insan haqlarını, xüsusilə insanların yaşamaq hüququnu kobud şəkildə pozur.
Vurğulanıb ki, BMT-nin Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində Azərbaycan Ermənistandan azad edilmiş ərazilərin minalardan sürətli, təhlükəsiz və effektiv təmizlənməsinə imkan verəcək zəruri təxirəsalınmaz tədbirləri görməyi tələb edib və bu məsələdə beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistana qarşı təzyiqi artırmalıdır.
Daha sonra qeyd olunub ki, Azərbaycan dövləti qaçqın və məcburi köçkün problemlərinin həlli sahəsində olduğu kimi, postmünaqişə dövrünün reabilitasiyası və keçmiş məcburi köçkünlərin doğma torpaqlarında re-inteqrasiyası üzrə də dünyaya yeni nümunəvi bir model təqdim edəcək.

Foreign diplomats were informed about the state policy on internally displaced persons
Deputy Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs Fuad Huseynov delivered a lecture for foreign diplomats representing 10 countries of Europe, Asia and Africa on “the solution of the problem of IDPs in Azerbaijan - long-term IDPs and long-awaited return” in the session within the framework of the “Caspian Basin Research Program” jointly organized by ADA University, the Institute for Development and Diplomacy under it, and the Ministry of Foreign Affairs.
Deputy chairman of the Committee informed about Armenia's unfounded territorial claims against Azerbaijan, deportation and occupation policy. He said that as a result of the occupation of Azerbaijani territories, thousands of our compatriots were sentenced to live the life of refugees and internally displaced persons in hard conditions for many years. Extensive information was provided on the state policy implemented under the leadership of President Ilham Aliyev in the field of work with refugees and IDPs in the country and it was noted that the solution of the problems of people of this category is one of the priorities of the head of state's social policy. First vice-president Mehriban Aliyeva pays special care and attention to people driven out of their native lands.
The participants of the event were informed in detail about the new realities that emerged after the historic Victory in the Patriotic War that began on September 27, 2020. It was noted that according to the decree signed by President Ilham Aliyev, Karabakh and East Zangazur economic regions were established, ensuring the restoration of liberated territories, sustainable development and voluntary, safe and dignified return and reintegration of IDPs to their permanent places of residence is one of the main tasks of the state of Azerbaijan and this is an important contribution to the stability of the region. The Great Return was reflected in “Azerbaijan 2030: National Priorities for socio-economic development”as one of the main strategic priorities for the economic development of our country.
It was noted that security measures are being taken in the liberated territories, major infrastructure projects are being implemented, and preference will be given to the projects “smart village” and “smart city”.
At the same time, it was noted that Armenia had mined most of the Azerbaijani lands and even lands that had no military assignment in the occupation for about 30 years. By refusing to hand over mined maps till now, Armenia grossly violates fundamental human rights, especially the right of people to life.
It was emphasized that in the UN International Court of Justice Azerbaijan demanded from Armenia to take necessary urgent measures that would allow rapid, safe and effective cleansing of the liberated territories from mines, and the international community should increase pressure on Armenia in this regard.
Then it was noted that the State of Azerbaijan will present to the world a new model for the rehabilitation of the post-conflict period and the re-integration of former IDPs in their native lands, as well as in the field of solving problems of refugees and IDPs.