Mayın 12-də Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində V “Xarıbülbül” Beynəlxalq Folklor Festivalının açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva festivalın açılışında iştirak ediblər.
Şuşa şəhərinin 270 illiyi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə elan edilən “Şuşa İli”ndə keçirilən V “Xarıbülbül” Beynəlxalq Folklor Festivalı Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu tərəfindən təşkil olunub. Mayın 14-də başa çatacaq sayca beşinci festivala xarici ölkələrdən müxtəlif folklor üslublarında çıxış edən musiqiçilər, rəqs kollektivləri, həmçinin Azərbaycanın müxtəlif regionlarından folklor kollektivləri qatılıblar.
Festivalın açılış konserti Fikrət Əmirov adına Azərbaycan Dövlət Mahnı və Rəqs Ansamblının ifasında “Vətən süitası” ilə başladı.
Sonra Əməkdar artistlər İlkin Əhmədov, Babək Niftəliyev və Səbinə Ərəblinin ifasında “Qarabağ şikəstəsi”nin sədaları Şuşa dağlarına yayıldı.
Vətən müharibəsində Azərbaycana əsl qardaşlıq dəstəyi göstərən Türkiyəni festivalda Türk Dünyası Musiqi və Xalq Rəqsləri Ansamblı təmsil edir. Ansamblın ifasında “Van yöresi” xalq rəqsi maraqla qarşılandı.
Azərbaycanın Xalq artisti Polad Bülbüloğlu “Çal oyna” xalq mahnısını, “Cəngi” Estrada Folklor Rəqs Ansamblı “Tənzərə”, Əməkdar artist Şirzad Fətəliyev və nəfəs alətləri qrupu isə “Turacı” xalq rəqslərini ifa etdilər.
Malinin Şeyx Tidiane Sek etnocaz qrupu “Sanqa Bo” kompozisiyasını, “Pakistan rəngləri” qrupu “Bhanqra” rəqsini, Melitassi Gürcü Folklor Rəqs Ansamblı “Svanuri” rəqsini təqdim etdilər.
Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı avar xalq rəqsini, Tunisin “Yuma” dueti “Smek” kompozisiyasını, Özbəkistanın Baxor Dövlət Rəqs Ansamblı isə “Bayot” xalq rəqsini ifa etdilər.
Daha sonra Əməkdar mədəniyyət işçisi aşıq Samirə Əliyeva və aşıq Əli Tapdıqoğlu “Qarabağ qaytağısı” saz havasını, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu və Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının “Xarıbülbül” rəqs ansamblı “Qarabağım” mahnısını səsləndirdilər.
Açılış konserti Əməkdar artist Aybəniz Haşımovanın və "Bülbüllər” qrupunun ifasında “Vətəndən pay olmayır” mahnısı ilə başa çatdı.
Hələ 2020-ci il noyabrın 8-də Prezident İlham Əliyev Şuşanın azad olunması münasibətilə xalqa müraciətində qeyd etmişdi ki, Qarabağın tacı olan bu şəhər tezliklə dirçəldiləcək və özünün əvvəlki şöhrətini qaytaracaqdır. Ötənilki festivalın açılış mərasimində isə dövlətimizin başçısı “Biz bu gözəl ənənəni bərpa etdik və bundan sonra “Xarıbülbül” festivalı Şuşada hər il keçiriləcək”, - demişdi. V “Xarıbülbül” Beynəlxalq Folklor Festivalının keçirilməsi Prezidentimizin həmin fikirlərinin əyani təsdiqidir.
Qeyd edək ki, Şuşa şəhərində ilk “Xarıbülbül” festivalı məşhur xanəndə, pedaqoq, Xalq artisti Seyid Şuşinskinin (1889-1965) 100 illik yubileyi ilə əlaqədar 1989-cu ildə keçirilib. Tədbir həmin ilin mayında – Şuşada xarıbülbülün çiçəklənmə dövründə təşkil olunub. İlk festivalda yerli ifaçılarla yanaşı, keçmiş ittifaq respublikalarından Qırğızıstan, Qazaxıstan, Rusiya (Başqırdıstan), Litva və Belarusdan da musiqi qrupları iştirak ediblər.
1990-cı ildən “Xarıbülbül” festivalı beynəlxalq status alıb. İkinci festivala Hollandiya, Almaniya, İsrail və Türkiyədən də folklor qruplarının dəvət edilməsi böyük marağa səbəb olub. Qarabağ münaqişəsinin başlaması ilə əlaqədar Şuşada ağır vəziyyət yarandığından əsas konsertlər Ağdamda təşkil edilib. Festivalın bir sıra konsertləri Bərdə və Ağcabədidə də keçirilib. Ümumilikdə ikinci festivalda müxtəlif ölkələrdən 170-ə yaxın nümayəndə iştirak edib.
1991-ci ildə keçirilən III “Xarıbülbül” festivalına 25 ölkədən 300-ə yaxın nümayəndə qatılıb. ABŞ və Avstraliyadan olan rəssamlar da festivala təşrif buyurublar. Tamaşaçıların çoxluğu səbəbindən festivalın əsas konsertləri stadionlarda keçirilib. II və III festivalların yekun konsertləri Bakıda Heydər Əliyev Sarayında təşkil olunub.
Dördüncü festival 1992-ci il mayın 15-də başlamalı, o zamanadək keçirilənlərin ən möhtəşəmi olmalı idi. Dünyanın 30-dan çox ölkəsindən 500 nəfərin iştirakı nəzərdə tutulmuşdu. Lakin həmin ilin 8 mayında Şuşa şəhəri Ermənistan hərbi birləşmələri tərəfindən işğal edildiyindən “Xarıbülbül” festivalını burada təşkil etmək mümkün olmayıb. Festival yalnız qısa müddətdə Ağdam şəhərindəki İmarət kompleksində keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun Vətən müharibəsində şanlı Qələbəsindən sonra ənənəvi “Xarıbülbül” festivalı yenidən Şuşa şəhərində təşkil edildi. 2021-ci il mayın 12-13-də Şuşanın Cıdır düzündə Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən festivalın açılışında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri də iştirak ediblər.
Festival çərçivəsində milli rəqs, muğam sənəti təqdim olunub, ölkəmizin müxtəlif regionlarını və milli azlıqları təmsil edən folklor kollektivlərinin konsertləri keçirilib, Azərbaycan xanəndələrinin müxtəlif illərdə Şuşada lentə alınmış ifalarından ibarət videoçarxlar nümayiş etdirilib, klassik musiqi əsərləri təqdim olunub.

5th “Kharibulbul” International Folklore Festival opened in Shusha, cultural capital of Azerbaijan
The 5th “Kharibulbul” International Folklore Festival has today opened in Shusha, the cultural capital of Azerbaijan.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening of the festival.
The 5th “Kharibulbul” International Folklore Festival, held in the “Year of Shusha” on the occasion of the 270th anniversary of the city of Shusha, has been organized by the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture and the Shusha City State Reserve. The 5th festival, which will end on 14 May, is attended by musicians and dance groups from different countries, as well as folk groups from different regions of Azerbaijan.
The opening concert of the festival began with the “Motherland suite” composition performed by the Azerbaijan State Song and Dance Ensemble named after Fikrat Amirov.
Then the sounds of “Karabakh Shikastasi” performed by honored artists Ilkin Ahmadov, Babak Niftaliyev and Sabina Arabli reverberated through the Shusha mountains.
Turkey, which supported Azerbaijan in the Patriotic War, is represented at the festival by the Turkic World Music and Folk Dance Ensemble. The folk dance “Van Yoresi” performed by the ensemble was met with tremendous interest and applause.
People's Artist of Azerbaijan Polad Bulbuloglu sang the folk song “Chal oyna”, the “Jangi” Variety Folk Dance Ensemble performed “Tanzara” and Honored Artist Shirzad Fataliyev accompanied by wind instruments group “Turaji" performed folk dances.
Mali's “Cheick Tidiane Seck” ethno-jazz musician performed the “Sanga Bo” dance, “Pakistan Colors” group performed the “Bhangra” dance and the Georgian Folk Dance Ensemble “Melitassi” performed “Svanuri”.
The Azerbaijan State Dance Ensemble performed the Avar folk dance, the Tunisian duo “Yuma” performed the “Smek” composition, and the Uzbek State Dance Ensemble performed the “Bayot” folk dance.
Then, Honored Culture Figure and ashig Samira Aliyeva and Ashug Ali Tapdigoghlu sang the “Karabakh Gaytaghisi”, while People's Artist Polad Bulbuloglu and “Kharibulbul” dance ensemble of Baku Choreography Academy sang the song “My Karabakh”.
The opening concert ended with the song “Homeland is inseparable" performed by Honored Artist Aybaniz Hashimova and the “Bulbullar” group.
Back on 8 November 2020, President Ilham Aliyev addressed the nation on the occasion of the liberation of Shusha, noting that this city, the crown of Karabakh, would soon be revived and restore its former glory. At the opening ceremony of last year's festival, the head of state said, “We have restored this wonderful tradition, and from now on the “Kharibulbul” festival will be held in Shusha every year.” The holding of the Fifth Kharibulbul International Folklore Festival is a clear confirmation of the President’s words.
The first “Kharibulbul” festival was held in Shusha in 1989 in connection with the 100th birthday anniversary of the famous singer, pedagogue and People's Artist Seyid Shushinsky (1889-1965). The event was organized in May of that year in Shusha during the flowering of kharibulbul (Ophrys caucasica). Along with local performers, the first festival was attended by music groups from the former Soviet republics of Kyrgyzstan, Kazakhstan, Russia (Bashkortostan), Lithuania and Belarus.
In 1990, the “Kharibulbul” festival gained international status. The invitation of folk groups from the Netherlands, Germany, Israel and Turkey to the second festival also aroused great interest. Due to the difficult situation in Shusha in the aftermath of the start of the Karabakh conflict, the concerts were organized in Aghdam. A number of concerts of the festival were also held in Barda and Aghjabadi. In total, the second festival was attended by about 170 delegates from different countries.
About 300 delegates from 25 countries took part in the third “Kharibulbul” festival held in 1991. Artists from the United States and Australia also attended the festival. Due to the large number of spectators, the main concerts of the festival were held in stadiums. The final concerts of the second and third festivals were held at the Heydar Aliyev Palace in Baku.
The fourth festival was to start in Baku on 15 May 1992, and was supposed to be the most spectacular event ever held. Five hundred people from more than 30 countries were expected to attend. However, due to the occupation of Shusha by Armenian troops on 8 May of the same year, it was not possible to organize the “Kharibulbul” festival. The festival was held only briefly at Imarat complex in Aghdam.
After the glorious victory of the brave Azerbaijani Army in the Patriotic War under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan and Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the traditional “Kharibulbul” festival was organized in Shusha again. President of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and family members also attended the opening of the festival organized by the Heydar Aliyev Foundation on the Jidir Duzu in Shusha on 12-13 May 2021.
The festival featured national dances, mugham and performances by folklore groups from different regions of the country and national minorities, videos of Azerbaijani singers filmed in Shusha in different years, as well as classical music.