Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Fəxri xiyabanda ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər
Rəsmi xronika 10 May, 2022
Mayın 10-da - xalqımızın xilaskar oğlu Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü günündə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Fəxri xiyabanda Ümummilli Liderin məzarını ziyarət ediblər.
Prezident İlham Əliyev ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarı önünə əklil qoydu, Ulu Öndərin xatirəsini ehtiramla andı.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndi.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri də ulu öndər Heydər Əliyevin məzarı önünə gül dəstələri qoydular.
Sonra dövlətimizin başçısı və ailə üzvləri Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini yad edərək məzarı üzərinə gül dəstələri qoydular.
Görkəmli dövlət xadimi Əziz Əliyevin və tanınmış həkim-alim Tamerlan Əliyevin məzarları üzərinə də gül dəstələri düzüldü.
Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev misilsiz xidmətlərinə görə hər zaman Vətəni, xalqı üçün əziz olaraq qalacaq. Çünki bu dahi insan öz işləri ilə hələ sağlığında ikən tarixin yaddaşında əbədiləşmiş böyük azərbaycanlıdır. O, Azərbaycan salnaməsində təkrarolunmaz rəhbər, qüdrətli dövlət başçısı, fədakar insan kimi qalıb. Ulu Öndər Azərbaycanı dünyaya tanıdıb. Heydər Əliyevin parlaq dühası onu Azərbaycan xalqının Ümummilli Liderinə, üstəlik, dünya siyasətinin nəhənglərindən birinə çevirib. “Mənim həyat amalım yalnız bütün varlığım qədər sevdiyim Azərbaycan xalqına, dövlətçiliyimizə, ölkəmizin iqtisadi, siyasi, mədəni inkişafına xidmət olub”, - deyən Heydər Əliyev bütün dövrlərdə qüdrətli Azərbaycan uğrunda çalışıb. Dahi siyasi xadimin xidmətləri sayəsində dövlətçilik, azərbaycançılıq, dünyəvilik, müasirlik kimi ideyalar cəmiyyətin dünyagörüşü sisteminin ayrılmaz hissəsinə çevrilib, müasir Azərbaycanın mövcudluğunun və inkişafının ideya əsasını təşkil edib. Heydər Əliyev öz fəaliyyəti ilə Azərbaycanda demokratik cəmiyyətə keçid mexanizmini yaradıb, o, vətənpərvər cəmiyyət formalaşdırmaq kimi tarixi missiyanın öhdəsindən uğurla gəlib. Onun Azərbaycana rəhbərlik illəri tariximizdə milli intibah dövrü kimi əbədiləşib.
Dahi Heydər Əliyev ona görə Ümummilli Liderə çevrildi ki, onun əxlaqi keyfiyyətləri ilə siyasətçi və mütəfəkkir istedadı birləşdi. “Hakimiyyətə qarşı müxalifətdə olmaq olar, amma xalqına, Vətəninə, onun yüksək əxlaqi keyfiyyətlərinə qarşı çıxmaq yolverilməzdir”, - deyən ulu öndər Heydər Əliyev bu fikri dəfələrlə öz fəaliyyətində sübuta yetirdi. Buna görə də Azərbaycan tarixinin bütöv bir dövrü məhz Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Bu dövrün əsas ideoloji fəlsəfəsi isə azərbaycançılıqdır.
Meydana silahsız gələn bu insan qüdrətli Azərbaycan Ordusu yaratdı, cəbhədə atəşkəsə nail oldu, iqtisadiyyatı dirçəltdi, ölkəmizdə böyük neft erasının əsasını qoydu. Azərbaycanın müasir tarixində misilsiz uğurlara imza atdı. Heydər Əliyev dövrü Azərbaycan tarixinin, mədəniyyətinin, elminin, təhsilinin qızıl dövrünə çevrildi. Türk dünyasının bu böyük oğlu güclü dövlətçilik məktəbi də yaratdı. Heydər Əliyev ən mürəkkəb ziddiyyətli tarixi proseslərin gərdişindən bacarıqla baş çıxaran, ən çətin vəziyyətlərdə belə təmkinini itirməyən və dünyadakı geosiyasi dəyişiklikləri realistcəsinə qiymətləndirib mənsub olduğu xalqın, ölkəsinin çıxarlarını praqmatik ağılla və təcrübəsi ilə dəqiqliklə hesablayan bir lider idi. Ulu Öndərin müəyyənləşdirdiyi inkişaf strategiyası onun layiqli siyasi varisi Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin ən böyük arzusu Qarabağın düşmən tapdağından azad edilməsi, ərazi bütövlüyümüzün bərpası idi. Ulu Öndərin illər öncə böyük uzaqgörənliklə dediyi bu sözlər yada düşür: “Qarabağ məsələsini həll edəcəyik. Zaman lazımdır, vaxt lazımdır. Azərbaycan torpaqları heç vaxt onun əlindən gedə bilməz. Bizim işğal olunmuş torpaqlarımız mütləq qaytarılacaqdır. Nəyin bahasına olur-olsun”.
Həmin vaxt 17 ildən sonra yetişdi. Dahi şəxsiyyətin arzusunu, vəsiyyətini onun layiqli davamçısı, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrimizin Müzəffər Ali Baş Komandanı, qüdrətli sərkərdə İlham Əliyev yerinə yetirdi. Ulu Öndərin yaratdığı və inkişaf etdirdiyi Azərbaycan Ordusu Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə düşməni torpaqlarımızdan qovub çıxardı, üçrəngli bayrağımız yenidən Vətən torpaqlarında, Qarabağın mədəniyyət beşiyi olan Şuşada qürurla dalğalanmağa başladı. Bununla da “Şuşasız Qarabağ, Qarabağsız Azərbaycan yoxdur!” deyən Ulu Öndərin ən böyük arzularından biri də həyata keçdi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü təmin olundu. Xalqımız böyük dövlət xadimi, müasir müstəqil Azərbaycanın banisi Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünü 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı Qələbənin doğurduğu sevinc hissi ilə qeyd edir.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and family members have visited the tomb of the great son of the Azerbaijani people Heydar Aliyev in the Alley of Honors as May 10 marks the 99th anniversary of his birth.
President Ilham Aliyev laid a wreath at the national leader Heydar Aliyev`s tomb, and paid tribute to him.
The national anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
First Lady Mehriban Aliyeva and the family members also put flowers at the tomb of great leade Heydar Aliyev.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva then placed flowers at the grave of the national leader`s wife, outstanding ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva, as well as the tombs of prominent statesman Aziz Aliyev and renowned physician, scientist Tamerlan Aliyev.
National leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev will always remain dear to his homeland and people for his unparalleled services. This genius is a great Azerbaijani who went down in history back when he was still alive. He remains in the annals of Azerbaijan as a unique leader, a powerful head of state and a selfless man. The great leader introduced Azerbaijan to the world. Heydar Aliyev's brilliant genius made him the National Leader of the Azerbaijani people, as well as one of the most prominent around the world. “My life's mission has been to serve the people of Azerbaijan, our statehood, economic, political and cultural development of our country, which I love with all my heart,” said Heydar Aliyev, who always aspired to create a strong Azerbaijan. Thanks to the services of the great politician, ideas such as statehood, Azerbaijanism, secularism and modernity have become an integral part of the worldview of our society, laid the groundwork for the existence and development of modern Azerbaijan. Through his activities, Heydar Aliyev created a mechanism for the transition to a democratic society in Azerbaijan and successfully completed the historical mission of forming a patriotic society. His years of leadership in Azerbaijan have been immortalized in our history as a period of national renaissance.
Great Heydar Aliyev became a National Leader because his moral qualities blended with the talent of a politician and a great thinker. “It is possible to be in opposition to the government, but it is inadmissible to oppose the people, the Motherland and its high moral qualities,” said great leader Heydar Aliyev, repeatedly proving this concept through his activities. Therefore, an entire period in the history of Azerbaijan is associated with the name of Heydar Aliyev. The main ideological philosophy of this period is Azerbaijanism.
This unarmed man created a powerful Azerbaijani Army, achieved a ceasefire on the frontline, revived the economy and laid the foundation of the great oil era in the country. He achieved unprecedented successes in the modern history of Azerbaijan. The period of Heydar Aliyev became the golden period of Azerbaijan's history, culture, science and education. This outstanding son of the Turkic world has also created a strong school of statehood. Heydar Aliyev was a leader who skillfully overcame the most complex and controversial historical processes, did not lose his countenance even in the most difficult situations and always gave a realistic assessment of the interests of his people and country with a pragmatic mind and experience. The development strategy laid out by the Great Leader is being successfully continued by his worthy political successor, President Ilham Aliyev.
The greatest wish of National Leader Heydar Aliyev was the liberation of Karabakh from the clutches of the enemy and the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity. One can’t but remember the words of the Great Leader he said with great foresight years ago: “We will resolve the Karabakh issue. It takes time, it just takes time. Azerbaijani lands can never be taken away from it. Our occupied lands will definitely be returned – whatever it may take.”
This time came 17 years later. The dream and will of the genius was fulfilled by his worthy successor, the President of Azerbaijan and Victorious Commander-in-Chief of the Armed Forces, the mighty commander Ilham Aliyev. The Azerbaijani Army, created and developed by the Great Leader, drove the enemy out of the Azerbaijani lands under the leadership of President and Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, and Azerbaijan’s tricolor flag now flies proudly in Shusha, the cradle of the Karabakh culture. Because “there is no Karabakh without Shusha and there is no Azerbaijan without Karabakh!” One of the greatest dreams of the Great Leader has come true and the territorial integrity of Azerbaijan has been restored. Azerbaijani people celebrate the 99th birthday anniversary of the great statesman and the founding father of modern and independent Azerbaijan Heydar Aliyev with the joy of the glorious victory won in the 44-day Patriotic War.