Belçika-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupun üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində olmuşlar.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 09 Yanvar, 2012
Azərbaycanda səfərdə olan nümayəndə heyəti yanvarın 9-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində olmuşlar. Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Gəray Fərhadov qonaqlara məlumat vermişdir ki, Azərbaycan xalqı bir əsrdə dörd dəfə ermənilər tərəfindən soyqırımına məruz qalmış, tarixi torpaqlarına təcavüz edilmişdir. Sonuncu dəfə 250 min etnik azərbaycanlı Ermənistandakı tarixi torpaqlarından qovulub Azərbaycana pənah gətirmiş, 700 minə yaxın soydaşımız isə Dağlıq Qarabağdan və Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdiyi 7 rayondan didərgin salınaraq ölkənin 67 rayonunda 1600 məntəqədə müvəqqəti məskunlaşmışlar. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində 20 min soydaşımızı itirmişik, 50 min nəfər əlil olub, 100 min nəfərdən artıq adam müxtəlif bədən xəsarəti alıb. Azərbaycana 60 milyard dollar ziyan dəyib. Məcburi köçkünlər Bakıda 1043 obyektdə, o cümlədən 262 belə yataqxanada yığcam məskunlaşmışlar. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”, 2007-ci il 31 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə həmin Dövlət Proqramına edilmiş əlavələr, “Məcburi köçkün ailələrinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasına dair əlavə tədbirlər haqqında” 2011-ci il 21 fevral tarixli Sərəncam uğurla icra olunur. Ölkənin ayrı-ayrı şəhər və rayonlarında qaçqın və məcburi köçkün ailələri üçün 67 yeni qəsəbə salınmış, 20 min ailə, yəni 100 min nəfərdən çox soydaşımız yeni evlərə köçürülmüş, 130 təhsil, 50-yə yaxın səhiyyə, onlarla rabitə və mədəniyyət ocaqları tikilib istifadəyə verilmiş, müvafiq infrastruktur yaradılmışdır. 2015-ci ilə qədər məcburi köçkünlərin böyük əksəriyyətinin mənzil-məişət problemi həll ediləcəkdir.

Members of Belgium- Azerbaijan interparliamentary working group visited to the State Committee on Deals of Refugees and İnternally Displaced Persons
09 January, 2012
The delegation on a visit to Azerbaijan visited the State Committee on Deals of Refugees and İnternally Displaced Persons on January 9. Deputy chief of State Committee of the Republic of Azerbaijan on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons Garay Farhadov informed the guests that Azerbaijan nation has been exposed the genocide and encroached to historical land by armenians four times in a century. For the last time, 250 thousand ethnic azerbaijanians have been drived out from historical land in Armenia and seeked refuge in Azerbaijan, nearly 700 thousand of our compatriots have settled temporarily at 1600 points in 67 regions of the country driving out from Nagorno Garabakh and 7 regions occupied Armenian Armed Forces. At the result of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Garabakh Conflict we lost 20 thousand compatriots, 50 thousand people were invalid, more than 100 thousand people got different body injuries. Azerbaijan had lost in amount of 60 billion dollar. Internally displaced persons have settled in Baku in 1043 objects including 262 such hostels compactly. “State Program on improvement of living conditions and employment rehabilitation of refugees and internally displaced persons”, confirmed by Decree of the 1st of July, 2004 issued by the President of the Republic of Azerbaijan and Supplements made to that State Program by his Decree of the 31st of October, 2007, Decree of the 21st February, 2011, “About the additional measures for improvement of housing and living conditions of the internally displaced families” are implemented successfully. 67 new settlements have been built for the families of refugees and internally displaced persons in separate towns and districts of the country, 20 thousand families, notably, our 100 thousand compatriots have been moved to new houses, 130 educational, about 50 health, tens of communication and cultural centers have been constructed and handled over for use, appropriate infrastructure has been created. Living conditions problems of most of the internally displaced persons will be solved till 2015.