Mətbuat xidmətinin məlumatı 30 Mart, 2022
Prezident İlham Əliyev sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan vətəndaşların, o cümlədən məcburi köçkünlərin müraciətlərinə diqqət və həssaslıq göstərilməsini bütün dövlət qurumlarının mühüm və təxirəsalınmaz vəzifəsi kimi müəyyənləşdirib. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın bu kateqoriyadan olan insanların təhsil, sağlamlıq və digər humanitar problemlərinin həllinə xüsusi qayğı göstərdiyi diqqətə çatdırılıb.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev vətəndaşları fərdi qaydada qəbul edib. Dövlətimizin başçısının işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışa hazırlıqla bağlı verdiyi tapşırıqların icra vəziyyəti barədə vətəndaşlara məlumat verilib. Bildirilib ki, məcburi köçkünlər üçün yaşayış sahələri yalnız işğaldan azad edilmiş ərazilərdə inşa olunur və qarşıdakı illərdə bu sahədə işlər daha sürətləndiriləcəkdir. Mərhələli qaydada aparılacaq qayıdış zamanı, ilk növbədə, müvəqqəti məskunlaşma yerlərində ən ağır vəziyyətdə yaşayanlar yeni mənzillərə köçürüləcəklər.
Qəbulda 30-dan çox vətəndaşın müraciəti dinlənilib və müvafiq qaydada qeydə alınaraq rəsmiləşdirilib. Onlara bildirilib ki, qaldırılan məsələlər araşdırılacaq və qanunvericiliyə uyğun şəkildə həll ediləcəkdir.

The reception of the citizens was implemented in State Committee
The President Ilham Aliyev has defined the attention and sensitivity to the appeals of the citizens with special needs for social protection, including IDPs as important and urgent task of all the government institutions. It was noted that the first vice-president Mrs. Mehriban Aliyeva pays special attention to the solution of education, health and other humanitarian problems of the people of this category.
Rovshan Rzayev, the chairman of State Committee, implemented individual reception of the citizens. He informed the citizens of the status of implementation of the instructions given by the head of state on restoration of liberated territories, preparation of the IDPs for the return to their native lands. He declared that residential areas for the IDPs are being built only on liberated territories and the works in this field shall be accelerated in the coming years. Within gradual return process those who live in the most difficult conditions in temporary settlements shall be moved to new apartments first of all.
The appeals of more than 30 citizens were heard, correspondingly registered and formalized during the reception. They were informed that the problems raised shall be investigated and resolved in accordance with the legislation.