Məcburi köçkün probleminin yeganə dayanıqlı həlli onların qayıdış hüququnun təminatı ilə bağlıdır
ADA Universiteti və Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən birgə təşkil olunan “Qabaqcıl Xarici Xidmət ixtisasartırma Proqramı” çərçivəsində Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Fuad Hüseynov “İkinci Qarabağ Müharibəsi” adlı sessiyada iştirak edən Azərbaycanlı orta və yüksək rütbəli diplomatlar, həmçinin digər qurumların dövlət qulluqçuları üçün “Uzun müddətli məcburi köçkünlük və həsrətlə gözlənilən Qayıdış” mövzusunda mühazirə deyib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasəti barədə geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, bu kateqoriyadan olan insanların problemlərinin həlli ölkə başçısının sosial siyasətinin prioritetlərindəndir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva doğma yurdundan didərgin düşmüş insanlara böyük qayğı və diqqət göstərir. Bildirilib ki, 2020-ci ilin sentyabr ayında Ermənistanın növbəti təxribatına cavab olaraq Azərbaycan ordusu əks-hücum əməliyyatına başlayaraq 44-günlük Vətən Müharibəsində qazanılan qələbə nəticəsində təxminən 30 ildir davam edən bu münaqişənin həlli istiqamətində son nöqtəni qoyub. Bu qələbə nəinki ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimizi bərpa edib, eyni zamanda yüz minlərlə həmvətənlimizin öz doğma yurduna qayıdışı üçün zəmin yaratmış olub. Azərbaycanda artıq Dağlıq Qarabağ adlı siyasi və coğrafi ad mövcud deyil - Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Fərmanla Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonları yaradılıb. Azərbaycan dövləti qarşısında işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasını, dayanıqlı inkişafını və məcburi köçkünlərin daimi yaşayış yerlərinə könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdışını və reinteqrasiyasını təmin etmək kimi şərəfli vəzifə durur. Böyük Qayıdış ölkəmizin iqtisadi inkişafına dair əsas strateji prioritetlərdən biri olaraq “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də öz əksini tapıb.
Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə təhlükəsizlik tədbirləri görüldüyü, nəhəng infrastruktur layihələrinin icra edildiyi bildirilib, “Ağıllı Kənd”, “Ağıllı Şəhər” layihələrinə üstünlük veriləcəyi haqqında məlumat verilib. Eyni zamanda nəzərə çatdırılıb ki, Ermənistan 30 ilə yaxın müddətdə işğalda saxladığı Azərbaycan torpaqlarının geniş miqyasını, hətta hərbi təyinatı olmayan torpaqları da minalayıb. İndiyədək Ermənistan minalanmış xəritələri tam olaraq təhvil verməkdən imtina etməklə, fundamental insan haqlarını, xüsusilə insanların yaşamaq hüququnu kobud şəkildə pozur. Fuad Hüseynov vurğulayıb ki, BMT-nin Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində Azərbaycan Ermənistandan azad edilmiş ərazilərin minalardan surətli, təhlükəsiz və effektiv təmizlənməsinə imkan verəcək zəruri tədbirləri görməyi tələb edib. Məhkəmə Ermənistandan Azərbaycan ərazilərini minalamaqla və ya minalanmasına kömək etməklə azərbaycanlıların həyatının təhlükəyə atılmasını dərhal dayandırmağı tələb etməlidir.

Fuad Huseynov, Deputy Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons gave a lecture on “IDPs and their longing for the return” to Azerbaijani middle and high-ranking diplomats and civil servants of other organizations attending the session “Second Karabakh War” as part of “Advanced Foreign Service Professional Development Program” jointly organized by ADA University and Ministry of Foreign Affairs.
Extensive information was provided on the state policy implemented in the country under the leadership of President Ilham Aliyev in the field of work with refugees and IDPs. It was noted that addressing the problems of people from this category is one of the priorities of the President's social policy. First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva pays great attention and care to people displaced from their homeland. It was underlined that in response to another provocation by Armenia in September 2020, the Azerbaijani army launched a counter-attack operation, ending the 30-year-old conflict with the victory in 44-day Patriotic War. This victory not only restored our territorial integrity and sovereignty, but also laid foundation for the return of hundreds of thousands of our compatriots to their homeland. There is no longer a political and geographical name of Nagorno-Karabakh in Azerbaijan - Karabakh and East Zangazur economic regions have been established by the decree signed by President Ilham Aliyev. The Azerbaijani state has the honorable task of ensuring the restoration, sustainable development of the liberated territories and voluntary, safe and dignified return and reintegration of IDPs to their permanent places of residence. The Great Return is reflected in "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" as one of the main strategic priorities on the economic development of our country.
At present, security measures are being taken, great infrastructure projects are being implemented in the liberated territories, and “Smart Village” and “Smart City” projects will be given priority. In addition, it was noted that Armenia has mined large areas of Azerbaijani lands, including non-military territories, for about 30 years. So far, Armenia has grossly violated fundamental human rights, especially the right to life, by refusing to hand over the mine maps in full. Fuad Huseynov underlined that Azerbaijan demanded Armenia to take the necessary measures to quickly, safely and effectively clear the liberated areas of mines in the UN International Court of Justice. The court must demand Armenia to immediately stop endangering the lives of Azerbaijani people by mining or helping to mine Azerbaijani territories.