Prezident İlham Əliyev BMT-nin Azərbaycanda yeni təyin olunmuş rezident əlaqələndiricisini və Belçikanın Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfirinin etimadnaməsini qəbul edib
Rəsmi xronika 24 Avqust, 2021
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev avqustun 24-də BMT-nin ölkəmizdə yeni təyin olunmuş rezident əlaqələndiricisi xanım Vladanka Andreyevanı qəbul edib.
BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva təyinatı ilə bağlı məktubu Prezident İlham Əliyevə təqdim edərək dedi:
-BMT-nin Azərbaycan Respublikasına rezident əlaqələndirici vəzifəsinə təyin olunmağımla bağlı məktubu Sizə təqdim etməkdən məmnunluq hissi keçirirəm. Dayanaqlı İnkişaf Məqsədlərini inkişaf etdirməkdə və onlara nail olmaqda Azərbaycana dəstək vermək üçün burada olmaq və BMT sisteminə rəhbərlik etmək mənim üçün şərəfdir.
-Xoş gəlmisiniz. Sizi görməyə şadam. Sizə Azərbaycanda yaxşı vaxt keçirməyi arzulayıram. Bildiyiniz kimi, Azərbaycan həmişə BMT-nin fəal üzvü olmuşdur. Biz təqribən on il bundan əvvəl beynəlxalq birliyin böyük dəstəyi ilə hətta Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilmişdik. 155 ölkə bizim namizədliyimizi dəstəkləmişdir və bu da Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu və fəal xarici siyasətini nümayiş etdirirdi. İkiillik sədrlik dövründə biz mühüm məsələlərlə bağlı təşəbbüslər irəli sürdük və beynəlxalq birliyin gündəliyində duran vacib qlobal məsələlərə toxunduq. İndi isə BMT-dən sonra ən böyük beynəlxalq təşkilat olan Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi biz beynəlxalq münasibətlər sistemində mühüm rol oynayırıq və BMT Baş katibinin təşəbbüslərinə dəstək oluruq, xüsusilə COVID ilə mübarizə sahəsində. Bildiyiniz kimi, ötən ilin sonunda Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi bizim təşəbbüsümüzlə koronavirusa həsr olunmuş BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyası keçirilmişdir və bu da bu xəstəliyə qarşı bizim qlobal mübarizəyə bir töhfəmiz idi. Həmçinin milli qisimdə 30-dan çox ölkəyə yardım göstərmişik. Maliyyə, humanitar yardımı göstərmişik, biz dəstəyə ehtiyacı olan ölkələrlə peyvəndləri paylaşmışdıq. Bu, bizim beynəlxalq birliyin məsul üzvü kimi gündəliyimizi nümayiş etdirir.
İmkanlarımız və potensialımız daxilində biz sülhə və təhlükəsizliyə töhfə verməyə çalışırıq. BMT ilə bizim fəal qarşılıqlı əlaqəmiz Ermənistanın təcavüzü nəticəsində başlamışdır və 1993-cü ildə Təhlükəsizlik Şurasının məşhur qətnamələri qəbul olunmuşdur. Bu, çox müsbət addım idi, erməni təcavüzünə toxunularaq bizə dəstəyin çox ümidverici bir jesti idi. Bizim beynəlxalq səviyyədə tanınan ərazilərimizdən erməni qoşunlarının dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələbi Təhlükəsizlik Şurasının çox mühüm siyasi bir jesti idi. Lakin, əfsuslar olsun ki, bu qətnamələr icra olunmamışdır və yəqin sizin də bildiyiniz kimi, Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icra mexanizminin olmaması məsələsini mən şəxsən dəfələrlə qaldırmışam. Bəzi hallarda qətnamələr qısa müddət ərzində icra olunur, lakin bizə gəldikdə onlar beynəlxalq iştirakçılar tərəfindən ümumiyyətlə icra olunmamışdır. Xüsusilə bizi narahat edən və Azərbaycan cəmiyyətinin anlamaqda çətinlik çəkdiyi məsələ o idi ki, bu qətnamələri qəbul edənlər, Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü olan beş ölkədən üçü ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədr olan və hələ də həmsədrlik edən ölkələrdir. Onlar özləri bu qətnamələri qəbul etmişdir. Bu qətnamələrin həyata keçirilməsinə imkan yaratmaq üçün onların mandatı var idi. Lakin, əfsuslar olsun ki, 28 il ərzində Minsk qrupu çox imkanları əldən verib. Bir çox hallarda mən Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsi məsələsini qaldırmışdım. Çünki düşünürdüm ki, bu, toqquşmanın, müharibənin qarşısının alınması üçün bir yol ola bilərdi. Biz məsələni sülh yolu ilə həll etmək istəyirdik. Ötən il, müharibədən cəmi bir neçə gün əvvəl, Baş Assambleyada çıxış edərkən mən beynəlxalq birliyi xəbərdar edərək, Ermənistanın müharibəyə hazırlaşdığını dedim. Bu, təbliğat deyildi, Ermənistanın müharibədən əvvəlki aylar ərzində davranışının real təhlilinin nəticəsi idi. Əfsuslar olsun ki, mən haqlı çıxdım. Ona görə də, əgər Ermənistana qarşı vaxtında sanksiyalar tətbiq edilsəydi, əgər Minsk qrupunun həmsədrləri, dünyanın üç aparıcı ölkəsi potensialının 5 faizini Ermənistanı öz işğalçı qüvvələrini geri çəkməyə inandırmağa və ya məcbur etməyə istifadə etsəydi, müharibə baş verməzdi. Odur ki, müharibəyə görə məsuliyyət yalnız Ermənistanın üzərində deyil, həmçinin onu beynəlxalq hüquqa riayət etməyə məcbur edə bilməyən və ya bunu etmək istəməyənlərin üzərinə düşür. Nəticədə Azərbaycan bu qətnamələri beynəlxalq hüququn normaları çərçivəsində özü həyata keçirdi. Biz ədaləti, beynəlxalq hüququn normalarını bərpa etdik. Biz Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini özümüz yerinə yetirdik. Biz BMT-nin Nizamnaməsini rəhbər tutaraq hərəkət etdik. 51-ci maddə hər bir ölkənin özünümüdafiə hüququnu tanıyır. Beləliklə, biz bütün beynəlxalq alətlərdən istifadə edərək, öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdik.
İndi müharibə bitib, münaqişə həll olunub, bu baş verənlər haqda danışılası heç bir məsələ qalmayıb. Biz artıq gələcəyə baxmalıyıq və hazırda bizim əsas narahatlığımız dağıdılmış, tamamilə viran qoyulmuş ərazilərin bərpasıdır. Əlbəttə ki, biz Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə bu məsələlərdə, humanitar vəziyyətlə bağlı məsələlərdə, işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasına dair planlarımızla bağlı gələcək əməkdaşlığa ümid edirik. Sözsüz ki, bizim BMT institutları ilə daha çox qarşılıqlı əlaqəyə ehtiyacımız var. Bildiyiniz kimi, UNESCO ilə də təmasdayıq. Biz UNESCO-nu, demək olar ki, 30 ilə yaxındır gözləyirik. Bilmirəm bunu bilirsiniz ya yox biz, bir neçə il bundan öncə hələ işğal dövründə, UNESCO-nu buraya səfər etməyə və bizim ərazilərdə nələrin törədildiyini görməyə dəvət etmişdik. Çünki ATƏT-in Minsk qrupu işğal olunmuş ərazilərə artıq iki faktaraşdırıcı missiya göndərmişdi. Biz onlardan yenidən bir missiya göndərməyi xahiş etdik, lakin onlar göndərmədilər. Biz UNESCO-dan tarixi abidələrimizə erməni təcavüzkarları tərəfindən dəymiş ziyanı gəlib görməyi xahiş edirdik, lakin onlar imtina etdilər. UNESCO rəsmiləri dedilər ki, UNESCO siyasi məsələlərə qarışmır. Lakin, müharibə bitdikdən sonra UNESCO tərəfindən onların gəlmək istədiyinə dair siqnallar aldıq. Əlbəttə, biz öz təəccübümüzü bildirdik. Çünki demək olar, 30 il idi ki, biz onları çağıranda gəlmirdilər. Müharibədən sonra isə gəlməyə qərar verdilər. Buna görə biz buna razılaşdıq və mənim də bildiyim qədər son məlumat belə idi ki, missiya artıq yaradılıb, amma indi Ermənistan yenə etiraz edir. Buna görə yenə də missiya gecikir.
BMT-nin digər təsisatları ilə daimi təmasdayıq. Bizə ekspert biliyi və məsləhətlər nöqteyi-nəzərdən geniş beynəlxalq iştirak və yardım lazım olacaq. Çünki indi bizim bərpa etdiyimiz ərazi on minlərlə kilometrdən çoxdur və əlbəttə ki, biz BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı ilə təmasdayıq. Mümkün olan ən qısa müddətdə bütün keçmiş məcburi köçkünləri orada yenidən məskunlaşdırmağı planlaşdırırıq, amma əsas problem mina və hər yerin tamamilə dağıdılıb, viran qoyulmasıdır. Buna görə də Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və qurumları ilə əsas məqsədimiz bir-birimizə etimad göstərərək və tərəfdaş olaraq azad edilmiş torpaqlarımızın bərpa edilməsinə nail olmaqdır. Bakıdakı nümayəndəliyinizin bu işə fəal cəlb olunacağına güvənirik.
BMT-nin rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva dedi:
-Sağ olun, cənab Prezident. BMT ilə Azərbaycan arasında dostluğun artıq 29 yaşı var. Gələn il, biz Azərbaycanın BMT-yə üzvlüyünün 30 illiyini qeyd edəcəyik. Eyni zamanda, BMT-nin Bakıda nümayəndəliyinin açılmasının da 30 illiyi olacaq. Bir halda, qeyd olunacaq və nəzərdən keçiriləcək tarixlər çoxdur, hesab edirəm ki, son 18 ay görünməmiş hadisələrlə yadda qaldı. COVID-19 qlobal böhrana çevrildi və bir çox dövlətlər mübarizə aparırdılar. Mən COVID-19-a qarşı çox qətiyyətli milli cavab tədbirlərinin görülməsində Sizin və hökumətinizin göstərdiyi səyləri alqışlamaq istəyirəm. Bununla belə, Siz də qeyd etdiniz ki, bu dövrdə biz çoxtərəfliliyə, ümumi məsuliyyətə daha güclü sadiqliyimizi nümayiş etdirməli olduq. Biz, ilk olaraq, COVID-19-a qarşı cavab tədbirlərinin müzakirəsinə həsr olunmuş Qoşulmama Hərəkatının Zirvə görüşünün keçirilməsi, sonra isə, BMT-nin Baş Assambleyasında xüsusi sessiyanın təşkil olunması üçün göstərdiyiniz səylərə görə minnətdarıq.
Azərbaycanda peyvənd işlərinə gəldikdə, ölkəniz regionda perspektivli mövqelərdən birini tutur. BMT son 18 ay ərzində gördüyü işlərə sadiq qalaraq, öz yardımını bundan sonra da göstərməyə hazırdır. Biz 4 milyona yaxın ilk təcili əşyalardan ibarət dəstləri paylamışıq. Hökumət ilə səhiyyə işçilərinin birgə təlimlərinə sərmayələr yatırmışıq. Həmin təlimlərdən 3 mindən artıq işçi keçmişdir. COVID-19-un qarşısının alınmasına yönəlmiş ictimai kampaniya 1 milyondan artıq insanı əhatə etmişdir. Sizin də qeyd etdiyiniz kimi bu, son 18 ay ərzində Azərbaycan xalqının üzləşdiyi yeganə çətinlik olmamışdır. Ümid edirik ki, noyabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli Bəyanat Cənubi Qafqaz regionunda uzunmüddətli sülhün bərqərar olunmasında, əmin-amanlığa və əməkdaşlığa aparan yeni eraya təkan olacaq. BMT tərəfindən dekabr ayında Qarabağ bölgəsində tələbatların qiymətləndirilməsində hökumətə dəstək olmuşuq. Biz əvvəlki təmas xətti boyu 6 rayonda minaların təmizlənməsi üçün ANAMA-ya yardım məqsədilə dərhal 1 milyon dollar topladıq. Biz minaların təmizlənməsi işində milli mütəxəssislərə dəstəyi davam etdirəcəyik, çünki anlayırıq ki, bu, prioritetdir. Eyni zamanda, BMT Dünya Bankı, Avropa İttifaqı və digər beynəlxalq tərəfdaşlar ilə fond yaradaraq, əlaqələndirmə işini aparır ki, ANAMA üçün təlimlər davam etsin və minaların təmizlənməsi prosesi ən yüksək standartlara uyğun aparılsın. Biz məcburi köçkünlərin həmin bölgəyə təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə qayıdışı üçün göstərilən səylərin dəstəklənməsinə tam sadiq qalırıq. İrəliyə doğru addım ataraq, martın 1-də biz BMT ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığa dair yeni Çərçivə sənədini, yeni paktı imzalamışıq. Növbəti beş il ərzində qarşımızda çox böyük vəzifələr qoymuşuq. Əslində, biz inklüziv artıma dəstək vermək və gənclərlə iş aparmağı arzulayırıq ki, onların əmək bazarlarına aid bacarıqları formalaşsın. Biz, həmçinin daha yaşıl iqtisadiyyatın qurulmasında və səhiyyə, sosial müdafiə, təhsil və ədliyyə sahələrində xidmət göstərən təsisatların imkanlarının gücləndirilməsində hökumətin təşəbbüslərinə dəstək vermək istərdik. Bundan əlavə, qadın və qızların həyatın bütün sahələrində imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində hökumətin səylərini dəstəkləmək istərdik.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev avqustun 24-də Belçika Krallığının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mişel Pitermansın etimadnaməsini qəbul edib.
Belçika Krallığının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mişel Pitermans etimadnaməsini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə təqdim etdi.
Söhbət zamanı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Belçika Krallığına səfərləri və bu səfərlər zamanı Belçikalıların Kralı Əlahəzrət Filiplə görüşləri xatırlanaraq, bu görüşlərdə ölkələrimiz arasında əməkdaşlığa dair çox səmərəli müzakirələrin aparıldığı bildirildi.
Görüşdə Azərbaycan Respublikası ilə Belçika Krallığı arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin önəminə toxunularaq, əməkdaşlığın konkret sahələrinin müəyyənləşdirilməsi, o cümlədən ticarət dövriyyəsinin artırılması istiqamətində praktiki addımların atılmasının vacibliyi qeyd edildi.
Səfir Mişel Pitermansın ölkəmizdə diplomatik fəaliyyəti dövründə ikitərəfli münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyinə ümidvarlıq ifadə olundu.

President Ilham Aliyev received newly appointed UN Resident Coordinator and credentials of incoming Belgian ambassador in Azerbaijan
Official news 24 August, 2021
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received newly appointed United Nations Resident Coordinator in Azerbaijan Vladanka Andreeva.
UN Resident Coordinator in Azerbaijan Vladanka Andreeva presented a letter of her appointment to President Ilham Aliyev and said:
- I am pleased to present to you a letter on my appointment as UN Resident Coordinator in the Republic of Azerbaijan. It is an honor for me to be here and to lead the UN system to support Azerbaijan in developing and achieving the Sustainable Development Goals.
- Welcome. I’m very glad to see you. I wish you a pleasant stay in Azerbaijan. As you know Azerbaijan has always been a very active member of the United Nations. We have been even elected as a non-permanent member of the UN Security Council some ten years ago by very large support of international community. 155 countries supported our candidacy and that was a demonstration of international reputation of the country and active foreign policy. During the two years of our chairmanship we initiated important issues and addressed important global issues which were on the agenda of international community. Of course now, as a chair of the Non-Aligned Movement which is the largest after the United Nations international institution, we play an important role in international affairs and also support the United Nations Secretary-General’s initiatives especially on fighting COVID. As you know, we as a chair of the NAM initiated a special session of the United Nations General Assembly devoted to coronavirus in the end of the last year and that was also our contribution to the global fight against this disease. Also, in national capacity we provided assistance to more than 30 countries, financial and humanitarian, and also shared the vaccines with the countries which needed then our support. So, this demonstrates our agenda as a responsible member of international community.
Within our capacity and our potential we try to contribute to the cause of peace and security. With the United Nations, our active interaction with institutions started as a result of Armenian aggression, and 1993 was a year when those famous resolutions of the Security Council were adopted, which were very positive step, very promising gesture of support, and addressing the Armenian aggression. The demand for immediate, full, unconditional withdrawal of Armenian troops from our internationally recognized territories was a very important political gesture of the Security Council. But unfortunately, these resolutions were not implemented and as you probably know, many times I personally raised this issue that there is no mechanism of implementation of the Security Council resolutions. In one case, they were implemented short period of time but in our case, they were not implemented at all by international players. Especially what was of concern and was difficult to understand by Azerbaijani society that those who adopted those resolutions, three out of five permanent members-states were the countries which were and still are the co-chairs of the OSCE Minsk Group. So, they themselves adopted those resolutions and they had a mandate to facilitate implementation of these resolutions. But unfortunately, 28 years of the Minsk Group were the years of lost opportunities. On many occasions I raised the issue of imposing sanctions on Armenia. Because I thought that could be a way how to avoid confrontation, avoid war. We wanted to resolve this issue peacefully. Speaking last year at the General Assembly just several days before the war, I was warning international community that Armenia is preparing for war, that these were not just words for the sake of propaganda. That was a realistic analysis of Armenia’s behavior in the months prior to the war. And unfortunately I was right. If sanctions were imposed on Armenia on time, if Minsk Group co-chairs - three leading countries of the world used five percent of their potential to persuade or to force Armenia to withdraw its occupational forces then the war would not have happened. Therefore, the responsibility for the war is not only lies on Armenia but on those who could not or did not want to force them to comply with the international law. Therefore, Azerbaijan implemented these resolutions itself, within international law norms. We restored justice, we restored international law norms. We implemented the United Nations Security Council resolutions ourselves and we acted in accordance with UN Charter. Chapter 51 recognizes the right for every country for self-defense. So, we used all the existing international instruments to restore our territorial integrity.
So now the war is over, the conflict is resolved, there is nothing to talk about what happened. We need to look to the future and of course, our main concern now is a restoration of destroyed territories which are in full devastation. Of course, we count on the future cooperation with the United Nations on these issues, issues related to humanitarian situation, issues related to our plans with the restoration of the liberated territories. Of course, we will need more interaction with UN institutions. As you probably know we also are in contact with UNESCO, and we have been waiting for UNESCO for almost 30 years. I don’t know whether you know it or not, a couple of years ago, last time when we invited UNESCO to come, that was of course, the time of occupation, to come and to see what has been done to our territories. Because the OSCE Minsk Group twice sent a fact-finding mission to the occupied territories. We have been asking them to send another mission, but they did not. We’ve been asking UNESCO to come and to see the damage to our historical monuments caused by Armenian aggressors and they refused. UNESCO officials were saying that UNESCO is not involved in political issues. But after the war was over, we received the signals from UNESCO that they want to come. Of course, we expressed our surprise because they were not coming for almost 30 years, when we have been asking them. They decided to come after the war. Therefore, we, of course, agreed to that and as far as I know the last information was that their mission have been already created but now Armenia is objecting again. Therefore, it’s again delayed.
With other UN institutions also we are in permanent contact. We will need a broad international involvement and assistance from point of view of experts, point of view of advisors. Because the area which we are now restoring is more than 10 thousands square kilometers. And of course, we are in touch with the UN High Commissioner for Refugees’ office and we are planning to resettle the former refugees as soon as possible but the main problem is landmines, and total devastation on the occupied territories. So, we will work with the United Nations and its institutions in good phase as good partners in order to achieve our main goal of restoration of liberated territories. We count on very active involvement of your office in Baku.
UN Resident Coordinator Vladanka Andreeva said:
-Thank you, Mr. President. The friendship between the UN and Azerbaijan is 29 years old. Next year, we will celebrate the 30th anniversary of Azerbaijan's membership in the UN. At the same time, we will mark the 30th anniversary of the opening of the UN Office in Baku. There are many dates to be celebrated and reviewed, and I believe that the last 18 months have seen unprecedented events. COVID-19 has become a global crisis and many countries have struggled with it. I would like to praise the efforts you and your government have put in place to take a decisive national response to COVID-19. However, you also noted that during this period we had to demonstrate a stronger commitment to multilateralism and shared responsibility. We are grateful for your efforts – first of all, to hold the Non-Aligned Movement Summit to discuss the response to COVID-19 and then to organize a special session of the UN General Assembly.
When it comes to vaccination in Azerbaijan, your country is in one of the most promising positions in the region. The United Nations remains committed to the work it has done in the past 18 months and providing assistance. We have distributed about 4 million first aid kits. We have invested in joint training of government and healthcare workers. More than 3,000 employees have been trained. The public campaign to prevent COVID-19 has reached more than 1 million people. As you mentioned, this has not been the only challenge facing the Azerbaijani people over the past 18 months. We do hope that the trilateral declaration signed on 10 November will give an impetus to the establishment of lasting peace in the South Caucasus and usher a new era leading to peace and cooperation. The UN supported the government in assessing the needs of the Karabakh region in December. We immediately raised $1 million to help ANAMA clear mines in six districts along the previous line of contact. We will continue to support national specialists in mine clearance, because we understand that this is a priority. At the same time, the UN is working with the World Bank, the European Union and other international partners to establish a fund to coordinate training for ANAMA and ensure that the demining process is carried out in accordance with the highest standards. We remain committed to supporting efforts to ensure the safe and dignified return of IDPs to the region. Taking a step forward, on 1 March, we signed a new Framework Document on Cooperation between the UN and Azerbaijan, a new pact. We have set ambitious goals for the next five years. In fact, we want to support inclusive growth and work with young people to develop their skills in the labor market. We would also like to support the government's initiatives to build a greener economy and strengthen the capacity of institutions in the areas of healthcare, social protection, education and justice. In addition, we would like to support the government's efforts to empower women and girls in all spheres of life.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received credentials of newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Belgium Michel Peetermans.
Ambassador Michel Peetermans presented his credentials to President Ilham Aliyev.
Recalling his visits to the Kingdom of Belgium and meetings with King of the Belgians, His Majesty Philippe, President Ilham Aliyev noted that very fruitful discussions on cooperation between the two countries were held during these meetings.
Touching upon the importance of expanding relations between the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Belgium, the sides stressed the importance of identifying specific areas of cooperation, as well as taking practical steps to increase trade turnover.
President Ilham Aliyev expressed hope that Ambassador Michel Peetermans would contribute to the development of bilateral ties during his diplomatic mission in Azerbaijan.