Cenevrədə BMT-yə üzv dövlətlərin nazirlər səviyyəsində keçirilən hökumətlərarası tədbirində Azərbaycanın qaçqın və məcburi köçkün problemindən geniş söhbət açılmışdır.
07 Dekabr, 2011
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini cənab Əli Həsənovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti dekabrın 7-8-də BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı (BMT QAK) tərəfindən təşkil edilmiş BMT-yə üzv dövlətlərin nazirlər səviyyəsində hökumətlərarası tədbirində iştirak etmək məqsədi ilə Cenevrədə səfərdə olmuşdur.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri cənab Əli Həsənov dekabrın 7-də BMT-nin Cenevrə bölməsinin baş qərargahında “Qaçqınların statusu haqqında” 1951-ci il Konvensiyasının 60, “Vətəndaşsızlıq hallarının azaldılması haqqında” 1961-ci il Konvensiyasının 50-ci ildönümünə həsr olunmuş BMT-yə üzv dövlətlərin nazirlər səviyyəsində hökumətlərarası tədbirdə çıxış etmişdir.
Azərbaycanın da qoşulduğu BMT-nin Qaçqınların statusuna dair 1951-ci il və Vətəndaşsızlıqla bağlı 1961-ci il konvensiyalarının əhəmiyyətindən danışan cənab Əli Həsənov diqqəti Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə və onun ağır nəticələrinə yönəldərək demişdir ki, ölkəmizə qarşı hərbi təcavüz nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizi işğal edilmiş və bir milyondan çox insan qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizdə bərqərar olmuş siyasi sabitliyin, uğurlu iqtisadi islahatların qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılmasına imkan verdiyini xüsusi vurğulayan Baş nazirin müavini, eyni zamanda, bu qəbildən olan insanlar üçün dövlətimiz tərəfindən həyata keçirilmiş layihə və proqramlar barədə ətraflı məlumat vermişdir. Cənab Əli Həsənov demişdir ki, ölkəmizdə vətəndaşsızlıq hallarının aradan qaldırılması, sığınacaq axtaran şəxslərin problemlərinin həlli və miqrasiya prosesləri barədə qanun və normativ aktlar qəbul edilmiş və onların icrası üçün zəruri tədbirlər həyata keçirilir. Ermənistandan silah gücünə qovulmuş 250 min nəfər azərbaycanlı qaçqına Azərbaycan vətəndaşlığı verilmişdir.
Qaçqınlar və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün görülən tədbirlərdən danışan cənab Əli Həsənov bildirmişdir ki, ölkədə mövcud olan 12 çadır düşərgəsi 2007-ci ildə ləğv edilmiş, Dövlət Neft Fondundan ayrılmış vəsait hesabına yeni salınmış 70 müasir qəsəbəyə 21 min 600 ailə, 107 min nəfərdən çox qaçqın və məcburi köçkün köçürülmüşdür. Qaçqınlar və məcburi köçkünlər arasında yoxsulluq səviyyəsi 74 faizdən 18 faizədək azalmışdır.
Ali Komissar Antonio Quterreş ölkəmizdə səfərdə olarkən görülmüş bütün bu işlərin şahidi olmuşdur. Qaçqın və sığınacaq axtaran şəxslərlə yanaşı, məcburi köçkünlərə göstərdiyi yüksək diqqətə görə Ali Komissara səmimi minnətdarlığımızı bildiririk.
Bütün bunlara baxmayaraq, bu gün 400 min məcburi köçkün hələ də müvəqqəti məskunlaşma yerlərində ağır şəraitdə yaşayır. Buna görə də donor ölkələrin, beynəlxalq təşkilatların bu sahədə fəaliyyətinə ehtiyac duyulur.
Baş nazirin müavini cənab Əli Həsənov Azərbaycan Hökumətinin üzərinə götürdüyü öhdəlikləri bəyan etmiş, respublikamızın BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı ilə əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə sadiq olduğunu bildirmiş və bir sıra təkliflər irəli sürmüşdür.
Baş nazirin müavini cənab Əli Həsənov demişdir ki, Azərbaycan dövləti Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq prinsiplərinin əsasında nizamlanması üçün əlindən gələni edir. Təəssüf ki, Ermənistan, əksinə, xalqlarımız arasında inam yaratmaq əvəzinə ədavəti qızışdırmağa, bölgədə nifrət hissinin kök salmasına səy göstərir. Azərbaycanın işğal altında olan 20 faiz ərazisində infrastruktur tamamilə dağıdılmışdır və 1949-cu il Cenevrə Konvensiyasının tələblərinə zidd olaraq milliyyətcə erməni olan mülki əhali kənardan gətirilərək bu ərazilərə yerləşdirilir. Tərkibində BMT QAK-ın nümayəndələrinin də iştirak etdiyi ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin Səhra Qiymətləndirmə Missiyası 2010-cu ilin oktyabrında Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan işğal altındakı Dağlıq Qarabağa və ətraf 7 rayona səfər zamanı bu cür halların bir daha şahidi olmuşdur.
Hesab edirik ki, bu vəziyyət bütövlükdə region üçün çox təhlükəlidir. Ona görə də münaqişənin həlli ilə uzun müddət məşğul olan beynəlxalq qurumlar, dünyanın aparıcı dövlətləri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsinə, regionda sülhün və ədalətin bərpasına nail olmalıdırlar.
Azərbaycan Hökuməti BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı ilə əməkdaşlığını qarşıdakı illərdə də davam etdirəcəkdir.
Müxtəlif ölkələrdən 800 nümayəndənin qatıldığı tədbirdə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarı Antonio Quterreş, ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton, BMT-yə üzv dövlətlərin nazirləri və digər nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri də çıxış etmişlər.

A question of refugee and IDP was broadly discussed at the intergovernmental event held on the level of ministers of the UN member states.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 07 December, 2011
The delegation headed by Mr. Ali Hasanov, Deputy Prime Minister of the Azerbaijan Republic, was on a business trip to Geneva to attend the intergovernmental event on the level of ministers of the UN member states organized by UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) on the date of December 7-8, 2011. On December 7, Mr. Ali Hasanov, head of the Azerbaijan delegation, made a speech at the intergovernmental event on the level of ministers of the UN member states dedicated to the 60th anniversary of the Convention “On status of refugees” of 1951, 50th anniversary of the Convention “On the Reduction of Statelessness” of 1961. Talking about significance of the Convention “On status of refugees” of 1951 and the Convention concerning Statelessness of 1961, drawing attention to the Armenia-Azerbaijan, Nagorno Garabagh conflict and its grave consequences, Mr. Ali Hasanov stated that 20 % of our lands had been occupied and more than one million people had become refugee and IDPs as a result of military aggression against our country. Particularly accentuating an opportunity for improvement of refugees and IDPs’ life conditions created by political stability established, successful economic reforms carried out under the leadership of President of the Azerbaijan Republic, Mr. Ilham Aliyev, Deputy Prime Minister gave inclusive information on projects and programs executed by our state for this kind of people. Mr. Ali Hasanov said that laws and normative acts had been adopted on abolishment of statelessness, solution to asylum seekers’ problems and migration processes, and necessary measures were taken for their execution. Azerbaijani citizenship has been given to 250 thousand Azerbaijani refugees driven out from Armenia by force of arms. Dealing with problems of improving living conditions of refugees and IDPs, Mr. Ali Hasanov notified that 12 tent camps existing in the country were abolished in 2007, 21 600 families, more than 107 thousand refugees and IDPs were moved to the newly established 70 modern settlements at the expense of funds allocated from the State Oil Fund. The poverty level among refugees and IDPs has decreased from 74 % to 18 %. While visiting our country High Commissioner Antonio Guterres has witnessed all these steps taken. We are sincerely grateful to the High Commissioner for his paying great attention to IDPs along with refugees and asylum seekers. Nevertheless, 400 thousand IDPs are still living in grave conditions in temporary resettlement sites. So, there is need for activity of donor countries, international organizations in this field. Deputy Prime Minister Mr. Ali Hasanov stated commitments assumed by the Azerbaijan Government, loyalty of our republic to extending relations with UN High Commissioner for Refugees and put forward numerous offers. Deputy Prime Minister Mr. Ali Hasanov stated: “Azerbaijan gives full measure for regulating the Armenia-Azerbaijan, Nagorno Garabagh conflict under international law principles. Unfortunally, Armenia attemps to make a feeling of hatred take root in the region instead of building trust between our nations. Infrastructure has been completely destroyed in the occupied area of 20 % of Azerbaijan and civil population, nationality of whom is armenian, are accommodated by being brought from outside. In October, 2010 Field Assessment Mission of the OSCE Minsk Group Co-Chairs attended by representatives of the UNHCR once again witnessed such cases while visiting occupied Nagorno Garabagh and 7 adjacent regions being an integral part of Azerbaijan. We deem that this state is very dangerous for the region in whole. International organizations, leading countries of the world engaging in the solution of the conflict for a long term should achieve insurance of territorial integrity of Azerbaijan, restoration of peace and justice in the region. The Azerbaijan Government will continue its cooperation with the UN High Commissioner for Refugees in coming years.” At the event attended by 800 delegates from various countries, UN High Commissioner Antonio Guterres, Hilary Clinton, Secretary of State of the USA, ministers of the UN member states and heads of other delegations made a speech as well.