İlham Əliyev Füzuli rayonundakı Aşağı Köndələnçay su anbarında olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva iyunun 14-də Füzuli rayonundakı Aşağı Köndələnçay su anbarında olublar.
Dövlətimizin başçısına su anbarının texniki göstəriciləri barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, ümumi tutumu 9,5 milyon kubmetr olan bu su mənbəyi 62 min hektar sahəni suvarmağa imkan verirdi. 1993-cü ildə Füzuli rayonu erməni qəsbkarları tərəfindən işğal ediləndən sonra su anbarının Azərbaycan tərəfindən istismarı qeyri-mümkün olub. İşğal zamanı torpaqlarımızda ekoloji terror törədən ermənilər təsərrüfat işlərində suya ciddi ehtiyac olduğu mövsümlərdə suyun qarşısını kəsir, daşqınlar zamanı, yaxud suya ehtiyac olmayan vaxtlarda isə anbarlardan suyu buraxaraq ciddi problemlər yaradırdılar.
-Bura Köndələnçay su anbarıdır. Uzun illər düşmənin əlində idi. Uzun illər biz bu sudan məhrum idik. İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra artıq bizim əlimizdədir və bundan sonra Azərbaycan xalqının maraqlarına xidmət edəcək. Bu su anbarı ulu öndər Heydər Əliyevin göstərişi və təşəbbüsü ilə 1980-ci illərin əvvəllərində inşa edilmişdir. Bunun əsas məqsədi Füzuli rayonunda kənd təsərrüfatının inkişafı idi və minlərlə hektar torpaq bu anbar vasitəsilə suvarılırdı. Biz Vətən müharibəsindən sonra həm Suqovuşan su anbarını nəzarətə götürdük, həm də Köndələnçay su anbarı bizim əlimizdədir. Artıq bu anbarların gələcək istismarı ilə bağlı müvafiq göstərişlər verildi.
Azad edilmiş bütün torpaqların su mənbələrinin xəritəsi hazırlanır. Bizim bütün su ehtiyatlarımız, çaylarımız, göllərimiz, su anbarlarımız - bu sərvətimiz indi bizim əlimizdədir. Bu sudan səmərəli şəkildə istifadə etmək üçün yeni kanalların çəkilməsi və köhnə kanalların bərpası məqsədilə artıq vəsait də ayrılıb, müvafiq göstərişlər verildi və geniş proqram icra edilməyə başlanmışdır.
Köndələnçay su anbarına mən bir müddət bundan əvvəl bir heyət göndərmişdim. Bu anbarın vəziyyəti araşdırıldı və həyat bu bölgəyə qayıdandan sonra əlbəttə ki, biz bu sudan istifadə edəcəyik. İşğal dövründə mənfur düşmən bizi sudan məhrum etmişdi. Sərsəng su anbarı, Suqovuşan su anbarı düşmənin əlində olduğuna görə 100 min hektar torpaq susuz qalmışdı və bir neçə rayonda su təminatını yaxşılaşdırmaq üçün yüzlərlə subartezian quyusu qazılmışdır. Ağdam, Tərtər, Bərdə, Yevlax, Goranboy və digər rayonlar Tərtərçayın suyundan məhrum edilmişdi. Mənə bu yaxınlarda verilən məlumata görə, Vətən müharibəsindən sonra 30 min hektardan çox sahəyə Suqovuşan su anbarından su verilməyə başlanmışdır. Eyni zamanda, Ağdam rayonunda Xaçınçay su anbarı da bizim nəzarətimizdədir, işğaldan azad edilib və o su anbarı bu su anbarından həcm baxımından daha böyükdür. Bir daha demək istəyirəm ki, bizim bütün su ehtiyatlarımız araşdırılır, təhlil edilir və gələcəkdə bizə böyük üstünlük verəcəkdir.
Biz doğma torpaqlarımıza qayıtmışıq, Füzuliyə qayıtmışıq, Köndələnçay su anbarı bizim əlimizdədir və əbədi bizim əlimizdə olacaq.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have visited Ashaghi Kondalanchay reservoir in Fuzuli district.
The head of state was informed of the technical indicators of the reservoir.
The water source with a total capacity of 9.5 million cubic meters enabled the irrigation of 62,000 hectares of land. After the occupation of Fizuli district by Armenian invaders in 1993, the operation of the reservoir from the side of Azerbaijan became impossible. During the occupation, the Armenians, who committed environmental terror on our lands, cut off the water in the seasons when there was a great need for it in economic activities and released it from the reservoir during floods or when there was no need for water, thus causing Azerbaijan serious problems.
- This is the Kondalanchay reservoir. It was in the hands of the enemy for many years. For many years, we were deprived of this water. After the second Karabakh war, it is already in our hands and will serve the interests of the Azerbaijani people. This reservoir was built on the instructions and initiative of great leader Heydar Aliyev in the early 1980s. Its primary objective was to develop agriculture in Fizuli district, as thousands of hectares of land were irrigated from this reservoir. As a result of the Patriotic war, we now control both the Sugovushan and the Kondalanchay reservoirs. Relevant instructions have already been issued for the future operation of these reservoirs.
A map of water sources in all our liberated lands is being developed now. All our water resources, rivers, lakes, reservoirs – all this wealth is in our hands now. In order to use this water efficiently, funds have already been allocated for the construction of new canals and the restoration of old ones. Relevant instructions have been issued and an extensive program launched.
Some time ago, I sent a group of specialist to the Kondalanchay reservoir. The condition of this reservoir has been assessed, and, of course, we will use this water when life returns to these areas. During the occupation, the contemptible enemy deprived us of water. Since the Sarsang reservoir and the Sugovushan reservoir were in the hands of the enemy, 100,000 hectares of land were left without water. For this reason, hundreds of artesian wells were drilled in a number of districts to improve water supply. Aghdam, Tartar, Barda, Yevlakh, Goranboy and other districts were deprived of water from the Tartar River. I was recently informed that more than 30,000 hectares of land were supplied with water from the Sugovushan reservoir after the Patriotic war. At the same time, the Khachinchay reservoir in Aghdam district is also under our control. It has been liberated from occupation. In fact, that reservoir is larger in size than this one. I want to say again that all our water resources are being evaluated and analyzed and will give us a great advantage in the future.
We have returned to our native lands, we have returned to Fuzuli. The Kondalanchay reservoir is in our hands and this will be the case forever.