Mayın 28-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Ağdam şəhər 1 saylı məktəbin yeni binasının təməlini qoyub.
Ağdam rayonunun işğaldan azad edilmiş hissəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov dövlətimizin başçısına məktəb barədə məlumat verərək dedi:
- Cənab Prezident, bu məktəb Qarabağ bölgəsinin ən qədim məktəbi hesab olunur. Əslində, Əsgər bəy Eyvazov tərəfindən 1883-cü ildə əsası qoyulub. O, müxtəlif yerlərdə fəaliyyət göstərib. 1904-cü ildə həmin bu binaya, bu əraziyə gəlib və 1949-cu ilə kimi burada qalıb.
Prezident İlham Əliyev: Bu ərazidə?
Emin Hüseynov: Bəli, bu ərazidə qalıb. Məktəb 1993-cü ildə erməni işğalı zamanı tamamilə dağıdılmışdır. İkimərtəbəli bina olub. Amma təqdim olunan layihədə üçmərtəbəli bina nəzərdə tutulur. Plana uyğun olaraq, inzibati hissə, tədris korpusları, idman meydançası, texniki zona təşkil olunacaqdır.
Prezident İlham Əliyev: Şagirdlərin sayı nə qədər olacaq?
Emin Hüseynov: Məktəb 960 nəfər şagird üçündür.
Prezident İlham Əliyev: Əvvəlki məktəbdə nə qədər olub?
Emin Hüseynov: Əvvəlki məktəbdə az olub, 500 nəfər. Amma indi 960 şagird yerlik olacaq. Eyni zamanda, 18 sinif otağı, 37 fənn kabineti, kimya, fizika, biologiya laboratoriyaları yaradılacaq. Məktəbdə təhsil üçün hər cür şərait, bütün texniki imkanlar olacaqdır.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has laid a foundation stone for a new building of Aghdam city school No1.
Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan to the liberated part of Aghdam district, Emin Huseynov, briefed the President on the school and said:
- Mr. President, this school is considered to be the oldest school in the Karabakh region. In fact, it was established by Asad bey Eyvazov in 1883. It operated in various places. It was moved to this building in 1904 and stayed here until 1949.
President Ilham Aliyev: In this area?
Emin Huseynov: Yes, it remained here. It was completely destroyed during the Armenian occupation in 1993. It was a two-storey building. However, the proposed project envisages a three-storey building. According to the plan, an administrative part, a sports court and a workshop will be organized here.
President Ilham Aliyev: How many pupils will it be meant for?
Emin Huseynov: The school is intended for 960 pupils.
President Ilham Aliyev: How many was the previous school meant for?
Emin Huseynov: Fewer, 500 people. There will be room for 960 pupils here now. At the same time, 18 classrooms, 37 subject-specific rooms, chemistry, physics and biology laboratories will be established here. The school will have all the opportunities for education.