Ağdamda Zəfər muzeyi və açıq hava altında İşğal muzeyi yaradılacaq.
Mayın 28-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə yeni muzeylər barədə məlumat verilib.
Ağdam rayonunun işğaldan azad edilmiş hissəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov: Cənab Prezident, əvvəlcə, onu qeyd edim ki, Zəfər və İşğal muzeylər kompleksinin konsepsiyası İtaliya şirkəti tərəfindən hazırlanmışdır. İcazə verin, əvvəlcə, çox qısa bir videoya baxaq.
Deməli, bu, hər iki kompleksin iki hissəsidir - İşğal muzeyi kompleksində həm muzey, həm də memorial bağ.
Prezident İlham Əliyev: Bir yerdə yerləşir?
Emin Hüseynov: Bir-birinin yanında yerləşir və 18 hektar ərazini əhatə edir. Bizim durduğumuz yer açıq hava altındadır. Dram teatrının yanındadır. Muzey o tərəfdə olacaq. Bu şəkildə də gördüyünüz kimi 8 hektar ərazini əhatə edir.
Prezident İlham Əliyev: Qalıqlar qalacaq?
Emin Hüseynov: Bəli, fikir verirsinizsə, burada həmin o göldür. Biz buna yaddaş gölü deyirik. Onun üstündə həm Dram teatrının qapıları, həm kitabxana, poçt ofisi də var idi. Kitabxana olub, otel olub, poçt ofisi olub və balaca dükan da olub.
Prezident İlham Əliyev: Bu da belə qalacaq?
Emin Hüseynov: Bəli, bu da belə qalacaq. Bunların görüntüsü həm gündüz, həm də axşam xüsusi rəqəmsal işıqlandırma vasitəsilə gölün üzərində əks olunacaq.
Prezident İlham Əliyev: Bəs, dağıdılmış digər evlər, mən demişdim ki, onlar saxlanılsın. Onlar da bu ərazidədir?
Emin Hüseynov: Bəli, o bağdadır, memorial bağda, bax, bu ərazidə. Hamısı qalır burada, orada həm də nar bağları arasında cığırlar təşkil olunacaq.
Prezident İlham Əliyev: Marşrutlar.
Emin Hüseynov: Bəli, xüsusi mobil tətbiqlər olacaq ki, “mented Reality” ilə onun üzərindən keçəndə haqqında müəyyən hekayələr çıxacaq, insanların danışdıqları rəvayətlər.
Prezident İlham Əliyev: Sonra Zəfər muzeyinə birləşir?
Emin Hüseynov: Bəli, bu, ümumilikdə 22,5 hektar ərazini əhatə edir. Zəfər muzeyi isə digər tərəfdə, Bayraq meydanının yanında yerləşir, yaxınlıqda isə Zəfər arenası olacaq. Çörək muzeyi burada olacaq, o da bərpa ediləcək.
Prezident İlham Əliyev: Gölün içindəki bina nədir?
Emin Hüseynov: Həmin bu binadır, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Yəni, bu da gölün içində olacaq?
Emin Hüseynov: Bəli. Eyni zamanda, burada belə bir obyekt də olacaq. Konsepsiyası hazırlanır. Bu ortadakı bina. Sizin diqqətinizə muzeyin strukturu haqqında məlumatı çatdırmaq istərdim. Bu, çox dağınıq struktura malikdir. Məqsəd 30 illik işğal dövründə Azərbaycan xalqının keçdiyi çox çətin yolu göstərməkdir. Bu, xarici görünüşüdür. Burada giriş hissəsi var. Giriş hissəsində çox nəhəng ekranlar quraşdırılacaq. Orada işğal dövrünün ağrılı-acılı günləri nümayiş etdiriləcək. Birinci zalda Qarabağın, Ağdamın tarixi faktlarla göstəriləcək, ikinci zalda 360 dərəcəlik rəqəmsal ekranlarda müharibə dövrünün çox ağır günləri, dairəvi zalda Ağdamın dağıdılması, yerlə-yeksan edilməsi göstəriləcək. Bu vəhşiliklərin hamısı videolarla və hekayələrlə olacaq. Dördüncü çox böyük və hündür zaldır. Bu, məhz 30 illik dövr ərzində verdiyimiz qurbanların xatirəsinin ehtiramla yad edilməsinə həsr olunub. Nəhayət ən vacibi - beşinci zal Xocalı soyqırımından xilas olmaq üçün Ağdama üz tutmuş köçkünlərimizin keçdiyi əzab-əziyyətli yolu əks etdirəcək. Onlara həmin hissləri yaşatmaq üçün o otaqda çox soyuq temperatur olacaq ki, insanlar, ziyarətçilər o soyuğu hiss etsinlər. Bura isə sükunət zalı dediyimiz yerdir. Bu sarı xətt işıq kimi görsənir. Amma yaxınlaşdığımız zaman belə bir mənzərə ortaya çıxır, dağıntılar, evlərin yanması. Böyük otaq insanlara həmin o hissi yaşatmaq üçün böyük effekt verəcək. Arxiv zalında tarixi faktların hamısı əks olunacaq. Bütün bunlar və virtual zal. Memorial bağ qeyd edildiyi kimi, səma altında muzey olacaq. Hətta yanmış o sınıq-salxaq avtomobillərin qalıqları nar bağlarının arasında göstəriləcək.
Bir də dediyim mobil tətbiq budur. Bina üzərinə gətirildikdə artıq onun haqqında hekayələr çıxacaq. Bu göldür, həmin Dram Teatrının qapıları və bu tağlardan ibarət bir hasar. Bu tağ Qələbə rəmzidir. Lakin çox əlamətdar məsələ odur ki, bu hasar tamamilə Ağdam daşlarından qurulacaq. Həm burada qalıqlar şəklində yığılıb qalmış daşlar, həm də Ağdamın özündə istehsal olunmuş daşlarla inşa olunacaq. Bütün bu binaların hamısının əksi göldə həm gündüz, həm də gecə görünəcəkdir. Zəfər muzeyinin simvolikası Şuşa qalasının qapısını və Qələbə rəmzini təcəssüm etdirir.
Prezident İlham Əliyev: Zəfər tağı kimi?
Emin Hüseynov: Bəli, Zəfər tağı kimi, ağ və qara fonlarda hazırlanıb. Bakıda da belə bir Zəfər muzeyi yaradılacaq. Həmin simvolikadan orada da istifadə olunacaq. Zəfər muzeyi həm abidədir, həm də muzeydir. Üstündəki həmin tağ Günəşin ardınca hərəkət edir, Günəş enerjisi əsasında. O da bərpaolunan enerjidir. O da o anlama gəlir ki, bizim Zəfərimiz, bizim Qələbəmiz tükənməzdir, əbədidir. İçərisindəki muzey dəmir və şüşə konstruksiyalardan ibarətdir. Dəmir “Dəmir yumruq” əməliyyatını, şüşə isə bizim müharibənin, bizim Qələbəmizin ədalətli, saf olduğunu təcəssüm etdirir. İstəyirik burada da qürur, sülh və doğma torpaq təntənəsini çatdıraq. Bir neçə sərgi zalı var. Giriş zalında nəhəng rəqəmsal ekranlar quraşdırılacaq. Ondan sonra bizim pilotsuz uçuş aparatları, ən müasir hərbi texnika, müharibə zamanı istifadə olunan nadir hərbi əməliyyatlar taktikası və sözsüz ki, simulyasiya otaqları. Ən vacib otaq isə bizim qəhrəman oğullarımızın adları həkk edilmiş divarda sakit axan şəlalə, üstündə qırmızı güllər olacaq. Bu, qurbanlarımızın xatirəsini daim yad etmək üçündür.
Prezident İlham Əliyev: Eyni zamanda, 44 günlük müharibənin hər bir günü burada əks olunmalıdır. O günün tarixçəsi əks etdirilməlidir.
Emin Hüseynov: Bu ikinci zaldakı rəqəmsal masalarda hər bir əməliyyat barədə geniş məlumat veriləcək. Zəfər arenası amfiteatr şəklində qurulub. Quruluşu elədir ki, buradan həm Zəfər muzeyi, həm də Bayraq meydanı görünür. Üzərində avtomatik rejimdə açılıb-yığılan dam örtüyü olacaq.

A Victory Museum and an Open Air Museum of Occupation will be created in Aghdam.
Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan to the liberated part of Aghdam district, Emin Huseynov: Mr. President, first of all, I would like to note that the concept of the Victory and Occupation Museum Complex was prepared by an Italian company. If you don’t mind, let’s watch a very short video first.
These are two parts of both complexes – there will be both a museum and a memorial garden in the occupation museum complex.
President Ilham Aliyev: Are they located together?
Emin Huseynov: They are located next to each other and cover an area of 18 hectares. The place where we are standing is the open-air section of it. It is next to the drama theater. The museum will be over there. As you can see in this picture, it covers an area of 8 hectares.
President Ilham Aliyev: Will the ruins be preserved?
Emin Huseynov: Yes, if you have noticed, this is the very lake. We call it the lake of memory. In the upper part, there were the gates of the Drama Theater, a library and a post office. There was a library, there was a hotel, there was a post office and a small shop.
President Ilham Aliyev: Will it stay that way?
Emin Huseynov: Yes, it will stay this way. Their images will be displayed on the surface of the lake both during the day and in the evening by means of a special digital lighting system.
President Ilham Aliyev: What about other destroyed buildings? I have asked for them to be preserved. Are they in this territory too?
Emin Huseynov: Yes, they are in that garden, in the memorial garden in this territory. Everything will remain the way it is. There will also be trails among the pomegranate gardens.
President Ilham Aliyev: Paths.
Emin Huseynov: Yes, there will be special mobile applications using which it will be possible to listen to various stories and legends told by people.
President Ilham Aliyev: Then it connects with the Victory Museum?
Emin Huseynov: Yes, it covers a total area of 22.5 hectares. The Victory Museum is located on the other side, near the Flag Square, and the Victory Arena will be next to it. There will be a Museum of Bread here. It will also be restored.
President Ilham Aliyev: What is this building in the lake?
Emin Huseynov: This is that very building, Mr. President.
President Ilham Aliyev: So it will also be in the lake?
Emin Huseynov: Yes. There will also be such a facility here. Its concept is being prepared now. This building is in the middle. I would like to bring to your attention information about the structure of the museum. It has a fairly scattered structure. The goal is to show the difficult path traversed by the Azerbaijani people during the 30-year period of occupation. This is its external appearance. This is the entrance. At the entrance part, large screens will be installed to show images of the difficult days of occupation. The history of Karabakh and Aghdam will be shown on facts in the first hall, the difficult days of the war will be shown on 360-degree digital screens in the second hall and the destruction of Aghdam in the round hall. All these atrocities will be displayed in video footage and through people’s stories. The fourth hall is very large and high. It will be dedicated to the victims we have had over the course of 30 years. Finally and most importantly, the fifth hall will show the horrific path of our internally displaced persons fleeing from the Khojaly genocide to Aghdam. In order for visitors to experience a semblance of the tragedy, the temperature will be very low there. This is a place that we call a “Hall of Silence”. This yellow line looks like a beam of light, but when you approach it, one can see the panorama reflecting the destruction and burning houses. A large room will create a sense of presence so that people experience the same feelings. All historical facts will be shown in the archive. All this is also a virtual hall. As mentioned earlier, the memorial garden will be an open-air museum. Even the remains of burned and wrecked cars will be displayed among the pomegranate gardens.
This is the mobile application I was talking about. When you hover over a building, stories about it will appear. This is the lake, the gates of that same drama theater and a fence of arches. This arch is a symbol of Victory. The most remarkable thing is that this fence will be fully built of Aghdam stones - both the stones the fragments of which were collected here and those produced in Agdam. Images of all these buildings will be displayed on the surface of the lake both day and night. The insignia of the Victory Museum personifies the gates of the Shusha fortress and the Victory.
President Ilham Aliyev: Like Arc de Triomphe?
Emin Huseynov: Yes, like the Arc de Triomphe. It has been prepared on a white and black background. A similar Victory Museum will also be created in Baku. The same symbols will also be used there. The Victory Museum is both a monument and a museum. The arch moves follows the sun using solar energy. And this is renewable energy. It symbolizes that our Victory is inexhaustible and eternal. The museum located inside consists of metal and glass structures. Metal represents the “Iron Fist” and glass represents justice and the purity of our war and our Victory. By this, we want to convey such concepts as pride, the triumph of peace and native land. There are several showrooms here. Large digital screens will be installed at the entrance. Then there will be rooms with our unmanned aerial vehicles, the most advanced military equipment, the tactics of unique military operations used during the war and, of course, simulation rooms. Most importantly, there will be a hall with the names of our heroic sons engraved on the walls, a quietly flowing waterfall and scarlet flowers. This is to perpetuate the memory of our victims.
President Ilham Aliyev: At the same time, every day of the 44-day war should be reflected here, the history of those days.
Emin Huseynov: The digital tables in the second hall will provide detailed information about each operation. The Victory Arena will be built in the form of an amphitheater. It is designed so that both the Victory Museum and the Flag Square can be seen from here. A automatically opening and closing roof will be installed above it.